nie praktyka lecz obecność cover

Nie praktyka, lecz obecność

Częste pytania o to, czy można wprowadzić zen w przestrzeń codzienności i jak to robić, są – jak przekonuje mistrz zen Alexander Poraj-Żakiej – wewnętrznie sprzeczne. Aby dowiedzieć się, z czego to wynika, obejrzyj krótkie nagranie i przekonaj się, jak bez większego wysiłku możesz w każdej chwili zwiększać poziom świadomości.

Słowo „zen” rozumiane jest najczęściej jako cicha medytacja czy głęboka kontemplacja o charakterze religijnym. Tymczasem oznacza ono po prostu obecność. Bycie w pełni tu i teraz, w momencie teraźniejszym, niezależnie od jego charakteru. Dlatego też pytanie o możliwości praktyki zen w codzienności jest bezsensowne. Tak naprawdę trwa ona bezustannie, w każdym momencie życia. Warto by natomiast rozważyć kwestię stopnia naszej obecności w powszedniości i związanego z nią poczucia pełni.

Myślę, więc jestem?

Często mamy świadomość, że nie jesteśmy bowiem w pełni obecni tu i teraz, że przebywamy we własnych głowach – w przyszłości i przeszłości. W dotyczących ich różnych myślach i wyobrażeniach. W pewnym sensie tracimy kontakt ze zmysłami, z których korzystamy przy wykonywaniu codziennych czynności. Choć myślenie również ma miejsce tu i teraz. Stanowi jeden z przejawów obecności, w osobistym odczuciu ze zmysłowego punktu widzenia, jesteśmy nieobecni.

Jestem, więc czuję

Czym byłoby zatem tzw. praktykowanie zen w codzienności? Jak mówi Alexander Poraj-Żakiej, po prostu nieustannym zwiększaniem poziomu obecności w teraźniejszości. Zgodą na rezygnację z ucieczki od wszystkiego, co dzieje się w każdej chwili, niezależnie od tego, czy sprawia nam to radość, czy ból. Pozwolenie sobie na bardziej świadome, pełniejsze, uważne przyjmowanie codziennych, nawet najbardziej przyziemnych, doświadczeń może sprawić, że całe nasze życie nabierze zupełnie nowej jakości.

Możesz sięgnąć głębiej w mądrość zen i doskonalić swoją praktykę podczas warsztatów prowadzonych przez Alexandra i jego współpracowników z Instytutu Euphonia. Sprawdź kalendarz wydarzeń i zdecyduj, w których chcesz wziąć udział. 

W naszej Uskrzydlającej Bibliotece możesz natomiast znaleźć nagrania ponad 50 webinarów ekspertów od rozwoju osobistego z całego świata. Są wśród nich 2 webinary Alexandra Poraja-Żakieja oraz poświęcone zen i medytacji wywiady z kilkoma innymi nauczycielami. Mamy tam też dla Ciebie ponad 20 praktycznych ćwiczeń rozwojowych do samodzielnego stosowania na co dzień. Dowiedz się więcej i śmiało sięgaj po więcej inspiracji!

 

alexander-zen-bioAlexander Poraj-Żakiej – coach i doradca biznesu, mistrz zen i nauczyciel kontemplacji chrześcijańskiej. Jest doktorem teologii i oficjalnym następcą Willigisa Jägera oraz mistrzem zen świeckiej linii Pusta Chmura (30-letni trening). Obecnie jest dyrektorem Centrum Duchowego Benediktushof (Holzkirchen, Niemcy). Współtwórca Instytutu Rozwoju Osobistego Euphonia we Wrocławiu i w Barcelonie, współzałożyciel Fundacji „Mądrość Wschodu i Zachodu” w Niemczech, Polsce i Hiszpanii. Był prezesem sieci klinik psychosomatycznych (Berlin).

Izabela Włodkowska

Izabela Włodkowska

Redaktor

Izabela Włodkowska nie napisał/a notki o sobie.

Przejdź do paska narzędzi