minimalizm cover

Minimalizm – droga do świadomego życia bez nadmiaru

W jakich blogach szukać inspiracji do podążania drogą minimalizmu? Jak wykorzystać do tego wybitnie konsumpcyjny okres przedświąteczny? I która książka dla dzieci może być świetnym materiałem do przemyśleń dla dorosłych? Szczegóły w eksperckim przeglądzie prasy blogerki i popularyzatorki świadomego życia Agaty Szczotki-Sarny.

​Temat, który jest dla mnie szczególnie żywy

Świadome życie – takie staram się prowadzić i o takim piszę na swoim blogu.

Najważniejsze źródła inspiracji

Czytam sporo blogów, niektóre odwiedzam od dawna. Do poniższych autorów jest mi blisko – także mają dzieci, piszą o tym, jak pozbyć się nadmiaru i żyć z sensem. Mam poczucie, że jestem na podobnym etapie życia co oni.

  • Szczególnie lubię Joshuę Beckera, który prowadzi anglojęzyczny blog „Becoming Minimalist”.
  • W polskiej blogosferze chętnie zaglądam do zapisków Kasi z „Drogi do minimalizmu”.

Filmy

Moja filmoznawcza natura (z wykształcenia jestem filmoznawcą) buntuje się przeciwko wyborowi tylko jednego filmu. O tych, do których chętnie wracam, piszę na swoim blogu w cyklu Sobotni Slow Seans. Pojawiły się tam już między innymi filmy:

Lubię filmy dające do myślenia, piękne wizualnie. Z nowych produkcji z całego serca polecam serial “Młody papież” – o zmianie, o dojrzewaniu (nawet wtedy, gdy jest się już w dojrzałym wieku), o dorastaniu do nowych wyzwań i ról.

Nie stronię też od podcastów i tutaj szczególnie polecam wystąpienie Joshuy Fieldsa Millburna i Ryana Nicodemusa. Na co dzień piszą oni jako The Minimalists, a w tym wystąpieniu na TEDxFargo wyjaśniają, jak dynamicznie i zdecydowanie wkroczyć na minimalistyczną ścieżkę.

Artykuły

  • „Tak cię kocham, że nie kupię Ci prezentu!” – prosto z facebookowej grupy dla minimalistów trafiłam na portal, którego pewnie sama z siebie bym nie odwiedziła, za to artykuł, który tam znalazłam, uważam za niezwykle cenny, szczególnie w okresie okołomikołajkowym i świątecznym, bo skłania do przemyślenia, czym są prezenty. To bardzo ciekawy tekst z nośnymi metaforami. W ogóle zachęcam wszystkich, aby czasami zaglądali w nietypowe zakamarki internetu, bo skrywają one skarby.
  • „Dwa miliony kropek do naciśnięcia” – artykuł na temat twórczości Hervégo Tulleta – fascynujące podglądanie procesu twórczego. Właściwie nie kupuję tradycyjnej prasy. Uchowały się u mnie tylko papierowe wydania magazynu „Książki” – bez niego nie wyobrażam sobie kolejnego kwartału. Artykuł ukazał się w jego bieżącym numerze.

Cytaty

  • „Nie chodzi o to, żeby być całkiem nieruchomym, ale o to, żeby zauważyć, kiedy coś się rusza” – Eline Snel. Zdanie pochodzi z jednego z ćwiczeń uważności dla… dzieci i jest częścią książki „Uważność i spokój żabki”. Ta wypowiedź to dla mnie kwintesencja świadomego życia – definicja umiejętności dostrzegania własnych emocji, zmian, tego jak świat wpływa na nas, a my na niego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o świadomym życiu i zaprzyjaźnianiu się z codziennością, zajrzyj też na bloga „Sarnie życie”, w którym Agata dzieli się poradami i własnymi doświadczeniami z podróży do świata slow life.

 

Ekspercki Przegląd Prasy - Agata Szczotka-Sarna

Agata Szczotka-Sarna – marketing manager w międzynarodowej firmie, trenerka umiejętności komunikacyjnych, copywriterka, autorka bloga „Sarnie życie”. Miłośniczka prostych przyjemności – dąży do bardziej świadomego życia, poszukuję minimalizmu w miejskiej gonitwie. Z wykształcenia filmoznawca, prywatnie matka i żona.

Izabela Włodkowska

Izabela Włodkowska

Redaktor

Izabela Włodkowska nie napisał/a notki o sobie.

Przejdź do paska narzędzi