miłość w duchu zen cover

Miłość w duchu zen

Czym jest miłość z perspektywy zen? Prawie nigdy to słowo nie pojawia się w tekstach zen, lecz nie dlatego, że praktycy negują jej obecność. „Miłość to aspekt jedności i bytu” – przekonuje Alexander Poraj-Żakiej. Jeśli chcesz zgłębić temat miłości w zen, zapraszamy Cię do obejrzenia inspirującego filmu z mistrzem zen.​ 

Bezwarunkowa miłość oznacza harmonię ze wszystkimi i wszystkim. Willigis Jäger

Będąc obecnym, będziesz kochać!

Zanim oddasz komuś swoje serce, sprawdź, czy przypadkiem nie żyjesz iluzją miłości. Wbrew pozorom Twoje szczęście wcale nie zależy od drugiej osoby, lecz… od Ciebie! Tylko będąc obecnym, będziesz kochać. Miłość jest jednością, a jedność bezpośredniością. Wsłuchaj się więc w siebie, nawiąż kontakt z teraźniejszością i niech wypełni Cię miłość.

Nie tylko uczucie…

Jeśli zredukujesz miłość wyłącznie do potrzeb i przyjemności, to… stanie się śmiertelna. Jak każde uczucie będzie indywidualnie uwarunkowana, a więc na przestrzeni Twojego życia będzie się pojawiać i znikać w zależności od różnych okoliczności. Tymczasem obecność i teraźniejszość jest, a miłość wykracza poza nasz egocentryzm.

Miłość nie tylko we dwoje?

Łakniesz bliskości? Pamiętaj, że miłość to jedność. Nie oznacza ona wyłącznie zespolenia cielesnego czy umysłowego z innym człowiekiem. To nie bycie razem, lecz bycie. Poprzez bezpośrednie przeżywanie chwili, zjednoczenie z tu i teraz stajemy się miłością…

 

 

alexander-zen-bioAlexander Poraj-Żakiej – coach i doradca biznesu, mistrz zen i nauczyciel kontemplacji chrześcijańskiej. Jest doktorem teologii i oficjalnym następcą Willigisa Jägera oraz mistrzem zen świeckiej linii Pusta Chmura (30-letni trening). Obecnie jest dyrektorem Centrum Duchowego Benediktushof (Holzkirchen, Niemcy). Współzałożyciel Fundacji „Mądrość Wschodu i Zachodu” w Niemczech, Polsce i Hiszpanii. Był prezesem sieci klinik psychosomatycznych (Berlin).

Avatar

Paulina Chmielewska

Redaktor

Z miłości do książek zostałam redaktorką. Na co dzień poprawiam teksty stworzone przez innych, ale coraz częściej znajduję radość w pisaniu. Kolekcjonuję książki kucharskie i uwielbiam literaturę faktu. Kiedy nie czytam, oglądam filmy, słucham soundtracków, piekę, gotuję i biegam.

Przejdź do paska narzędzi