Metoda TRE cover

Metoda TRE – jak uwolnić stres i odzyskać wewnętrzną moc dzięki drżeniu

Na czym polega Trauma Releasing Exercises (TRE)? Jak można wykorzystać siłę naturalnych mechanizmów organizmu? Rozmowa z dr Davidem Bercelim, twórcą metody TRE, psychoterapeutą oraz autorem książki „Zaufaj ciału”.

Czym jest TRE?

Wykorzystaniem naturalnego mechanizmu, który dany jest nam z natury. Nasze ciało drży, kiedy dźwigamy zbyt duży ciężar i w ten sposób informuje, że to za wiele jak na nasze możliwości. Taka reakcja pojawia się także u kobiet, które rodzą siłami natury. Drżymy też podczas orgazmu. Niezależnie od tego, czy jest to pozytywne, czy negatywne uczucie, nasze ciało trzęsie się, kiedy pobudzony jest system nerwowy.

Ten sam mechanizm występuje także u innych ssaków. Jeśli zebrze uda się uchronić przed atakiem drapieżnika, co wiąże się z ogromnym stresem, to najpierw się trzęsie, a potem przestaje. Jest to możliwe, ponieważ nie zastanawia się, nie analizuje tego, co się stało, drży i już. Niestety homo sapiens odszedł już od swojej zwierzęcej natury, bo hamuje drżenie i nie oczyszcza się po doświadczeniu przerastającego go stresu. Aktywowanie go za pomocą TRE pomaga w naturalny sposób uwolnić się od przeżytych traum i stresów. Mechanizm drżenia przechodzi przez całe ciało i leczy je.

Przerastający nas stres zapisuje się w ciele?

Niestety. Są w nim skumulowane trudy całego życia. Dlatego ci, którym nie udaje się przetworzyć traumatycznych wspomnień, bo były zbyt silne, są jak tykające bomby.

Bo zatrzymany w ciele traumatyczny stres atakuje ich ciało?

Tak. Bezsenność, migreny, dolegliwości kręgosłupa, brzucha, depresja i wiele chorób szwankującego układu immunologicznego to jego konsekwencje. Niektórzy ratują się używkami, żeby nie czuć bólu, który nie daje spokoju. Trauma zmienia biochemię mózgu. Dlatego niektórym ciężko jest potem normalnie funkcjonować, bo są rozbici wewnętrznie na małe kawałki.

Odcinamy się od ciała, żeby przetrwać, nie czuć. I tak zostaje, a przecież stanowimy całość. Takie traumatyczne, jednorazowe zdarzenie, jak wypadek samochodowy, łatwo jest przetworzyć. Większy problem mają ci, którzy mają na koncie przemoc domową, kiedy byli dziećmi. W dorosłym życiu poszukują bólu albo mają potrzebę zadawania go – odtwarzają dziecięcą traumę. A przecież ludzkie ciało nie jest zaprogramowane na ból, tylko na przyjemność.

Pracujesz metodą TRE z ludźmi po kataklizmach, wojnach. Dlaczego tak ważne jest, by po traumatycznych przeżyciach możliwie szybko wprawić ciało w drżenie?

Im dłużej nosimy to trudne zdarzenie, którego nie możemy przetrawić, tym bardziej ono się utrwala i dezorganizuje nam życie. Uczymy się funkcjonować w chory sposób. TRE pomaga uwolnić się od takich źle zapisanych, czyli „niestrawionych” przez nasze ciało wspomnień.

A czy TRE pomaga na stres w pracy?

Oczywiście, ale jeśli okaże się, że obok stresu pojawia się poczucie bezsensu, smutek, taka wewnętrzna martwota, to może być to jakaś stara historia. Często struktury korporacyjne odtwarzają rodzinną patologię. Można zadać sobie pytanie – dlaczego tkwię w czymś, co mnie niszczy? Dlaczego pozwalam się komuś poniżać? Dlaczego sam to robię? Gdzie się tego nauczyłem? Instynkt samozachowawczy nakazuje uciekać, a my tkwimy w jednym miejscu i kontynuujemy traumę. Jeśli do tego dojdziemy i skorzystamy z terapii, mamy szansę stać się zdrowi. Życie bywa bolesne, ale nie musi boleć cały czas, a my nie musimy odtwarzać koszmarów. Nasze ciało samo z siebie jest w stanie się uzdrawiać. Tak jesteśmy zaprogramowani, ale trzeba pomóc ciału uruchomić ten proces. 

 

Dr David Berceli jest międzynarodowym ekspertem w dziedzinie pracy z traumą i psychoterapeutą bioenergetycznym. W ciągu ostatnich 22 lat pracował w ponad 100 krajach, prowadząc warsztaty leczenia skutków traumy. David Berceli uznaje ciało za największego sprzymierzeńca w procesie leczenia traumy.

Od 1994 roku David Berceli jest psychoterapeutą CBT w Analizie Bioenergetycznej, w Międzynarodowym Instytucie Analizy Bioenergetycznej. Rozwinął podejście analityczne Analizy Bioenergetycznej poprzez połączenie wglądu w procesie psychoterapii z wrażliwością ciała, w swojej pracy podkreśla jedność ciała, umysłu i ducha zdeterminowanych psychosomatycznymi wzorcami napięć w ciele.

Joanna Drosio-Czaplińska

Joanna Drosio-Czaplińska

Psycholog

Psycholog, terapeuta EMDR, publicystka pisząca o mechanizmach psychologicznych na łamach m.in. Newsweek Psychologii i Polityki. Pracuje z ludźmi po traumie, doświadczających silnego stresu związanego z pracą i życiowymi kryzysami. Autorka książki "Jestem Tatą!"

Przejdź do paska narzędzi