masaż hawajski

Masaż hawajski energetyzuje i uzdrawia

W hawajskiej tradycji masaż jest praktyką uzdrawiającą. Dla Hawajczyków zdrowie wypływa z wnętrza każdego z nas dzięki miłości. Masażysta tworzy więc dla osoby przyjmującej masaż warunki pełne akceptacji i w współodczuwania, w których wraca ona do pełni swoich sił i możliwości. 

Całe nasze doświadczenie przychodzi do nas poprzez ciało. To w nim odczuwamy upały i mrozy, pieszczotę i cierpienie – wpływ wszelkich czynników zewnętrznych. W nim też doświadczamy lęk, radość, ekscytację, smutek – wszelkie emocje. Ciało zapamiętuje te doświadczenia. Szczególnie najsilniejsze z nich i te, które najczęściej się powtarzają. Przechowuje nawyk i przekonania, które pomaga  ją nam przetrwać, podejmować decyzje na skróty, ale też mogą nas ograniczać, stawać na drodze do nowych osiągnięć.

Masaż uwalnia zasoby osobiste

Masaż jest sposobem na przekroczenie własnych granic. Na osiągnięcie głębokiego rozluźnienia, pozbycie się napięć i uruchomienie swobodnego przepływu energii. Tak rozluźnione ciało dokładniej odczuwa bodźce z zewnątrz, ale także emocje, a nawet subtelne doświadczenia duchowe. Dużo skuteczniej, bardziej synergicznie, współpracuje z umysłem. Nie mówiąc już o tym, że fizycznie sprawniej funkcjonuje – skuteczniej działa, by zaspokajać potrzeby i spełniać marzenia.

lomi lomi banner_.jpg

Jak masują na Hawajach

Lomi lomi, hawajska nazwa masażu, oznacza ugniatanie i głaskanie. W bardziej poetyckim ujęciu tłumaczy się ją jako masowanie miękką łapą zrelaksowanego kota. W hawajskiej tradycji masujący nie jest tylko osobą, która ugniata drugiego człowieka. Jego rola oparta jest na założeniu, że energia podąża za uwagą. Dlatego dba o własną energię – rozluźnienie, harmonię, szacunek i współczucie dla masowanego – a także koncentruje swoją uwagę na masowanym i jego procesie uzdrawiania.

Lomi lomi nui

Najpopularniejszy w Polsce masaż hawajski to lomi lomi nui. Masaż świątynny stosowany tradycyjnie wobec najważniejszych członków społeczności, by pomóc im stawiać czoła wyzwaniom i podejmować kluczowe decyzje. To masaż całego ciała z wykorzystaniem oleju, wykonywany głównie przedramionami. Warto skorzystać z niego, by przygotować się do ważnej życiowej zmiany lub spojrzeć na życiowe wyzwania w nowy, bardziej świadomy sposób, wolny od ograniczeń.

Kahi loa

Inny hawajski masaż służący doenergetyzowaniu i uzdrawianiu, to kahi loa. Jego nazwa oznacza magiczny dotyk. Słowo kahi oznacza delikatny dotyk, albo płomień. Masażysta jest w kontakcie z masowanym nie tylko poprzez dotyk, ale także poprzez słowa. Najpierw uzgadnia, jaki efekt masaż ma przynieść. Później, prowadząc masaż, przywołuje po kolei 7 żywiołów i zaprasza osobę masowaną, by wyobrażała sobie odpowiednie obrazy i doznania związane z ogniem, wodą, wiatrem, skałą, rośliną zwierzęciem i człowiekiem. Taki masaż, bardzo delikatny, czasem prowadzony poprzez ubranie, przynosi relaks, udrażnia przepływ energii, a także pomaga pozbyć się konkretnych dolegliwości ciała.

Hidden Content
Avatar

Bartłomiej Filipek

Redaktor

Pomagam ludziom osiągać takie rezultaty w życiu zawodowym i prywatnym, jakich dotąd nie potrafili sobie wyobrazić lub bali się o nich marzyć. Uczę ich samodzielnie zwiększać wydajność pracy swojego mózgu, skuteczność, a także siłę i odporność psychiczną - korzystać z emocji, zamiast im ulegać.

Przejdź do paska narzędzi