Sarah Marshank cover

Sarah Marshank: Nie szukaj lepszej wersji siebie

Jak często obiecujesz sobie, że przewartościujesz swoje życie? A może wierzysz, że wyczekiwaną zmianę masz już za sobą? Pora zmierzyć się z przekornymi pytaniami Sary Marshank: co tak naprawdę chcesz osiągnąć przez transformację? Czy zdajesz sobie sprawę, która część ciebie może się przekształcić? 

Transformacja – słowo, w którym zawiera się przejście z jednego stanu do innego. Często to pojęcie stawiamy na równi z obsesyjną chęcią rozwoju osobistego. Sarah Marshank spędziła dziesięć lat na poszukiwaniu własnej tożsamości, seksualności i kobiecości. Najpierw odpowiedzi szukała w Bogu, decydując się przy tym na celibat; upragniony spokój przyniosła jej medytacja. Te doświadczenia uświadomiły jej, że życiowa wędrówka nie musi przynosić celu, tak jak i celem życia nie jest przyjęcie określonej formy. Bo świadomy człowiek to taki, który może uwolnić się od norm, wymagań, nakazów, konwencji…, a przyczyn zmian szuka w sobie – w swojej naturze, a nie w wyobrażeniu o sobie. Podążając za Sarą, możesz wyobrazić sobie siebie, jako drzewo. I nie chodzi tu bynajmniej tylko o to, żeby twardo stać na ziemi 🙂

Dąb powstaje z żołędzia. Żołądź wypuszcza korzonek, a następnie łodygę. Po kilku tygodniach obserwujemy mały dąb, który potem wyrośnie na duże drzewo. Gdy umrze, przekształci się w kompost, który nawozi glebę. Tę glebę, na którą z kolei spadnie żołądź. Można powiedzieć, że jest to transformacyjny cykl życia dębu.

Dąb nigdy jednak nie próbuje przekształcić się w wiąz.

Człowiek rodzi się niemowlęciem, staje się dzieckiem, wyrasta na nastolatka i z młodego dorosłego staje się dojrzałą osobą. Podobnie jak w przypadku dębu, wszystkie te etapy przychodzą naturalnie.

A jednak staramy się odnaleźć najlepszą wersję siebie, szukając przy tym pomocy u zewnętrznej siły sprawczej. Nie możemy przekształcić się w drzewo lub psa, ale już w granicach naszych możliwości będzie przeobrażenie się w człowieka odnoszącego sukcesy na polu zawodowym, osobistym. Czy jest to rodzaj przemiany, której szukamy? – pyta Marshank.

Spróbuj odświeżyć nieco swoje spojrzenie. Sprawdź, czy wartości, którymi kierujesz się w życiu są faktycznie twoje. A może twoja wizja idealnego siebie pochodzi od innych, ze świata w którym ze wszystkich stron słyszysz, że masz być szczęśliwy i na czym owo szczęście polega. Jakie są szanse, że uszczęśliwi cię realizacja cudzej wizji siebie? Ilu ludzi faktycznie doświadcza przemiany? Ilu z nich przeczytało te wszystkie książki o udoskonalaniu, by potem przekonać się, że są tacy sami jak przed lekturą?

Spełnienie zamiast transformacji

Sarah Marshank przypomina, że rozwój jest procesem naturalnym. Nie wymaga zmieniania, transformowania, a raczej… dzieje się, spełnia.

Zamiast myśleć co w tobie wymaga zmiany, naprawienia możesz rozważyć, kim jest owo „ja”, które potrafi kierować biegiem swojego życia? Skąd pochodzi? Jakie są jego intencje? Gdzie jest jego granica? Dokąd prowadzie je jego natura? Co jest jej spełnieniem?

Zwolnijcie wsłuchajcie się głęboko w siebie. Zamiast przekształcać się w kogoś innego, skupcie swoją uwagę na wypełnieniu tego potencjału, który już w was drzemie – Sarah Marshank.

Magda K

Redaktor

Magda K nie napisał/a notki o sobie.

Przejdź do paska narzędzi