Kakao – napój bogów dla śmiertelników

​Kakao było uznawane przez Majów i Azteków za świętą roślinę wspomagającą wewnętrzne podróże do światów duchowych. Wierzyli, że kakao harmonizuje nierównowagę między umysłem i sercem, pomaga w pełni otworzyć serce i poczuć bezwarunkową miłość.

Inkowie uważali kakao za “napój bogów“, stąd naukowa nazwa drzewa kakaowca, „Theobroma Cacao“, od greckich słów theo (bóg) i broma (napój). Jednym z głównych składników aktywnych, w kakao jest teobromina, która wraz z magnezem wycisza system nerwowy: rozszerza naczynia krwionośne, łagodzi stres i depresję. To ta sama substancja, która uwalnia się w organizmie podczas euforii i empatii.

Cenne właściwości kakao wspomagające zdrowie

Kakao, bogate w antyoksydanty, zwiększa długowieczność. Badania potwierdzają jego wpływ na zmniejszenie poziomu hormonów stresu w organizmie i poprawę przepływu krwi do mózgu, co zwiększa sprawność umysłową, świadomość i skupienie. Regularnie spożywane kakao, nie tylko normalizuje ciśnienie krwi, ale i wpływa na doskonały stan skóry.

Dlaczego? To wszystko zasługa magnezu. Pierwiastek ten jest bezcenny dla naszego organizmu – chroni serce oraz poprawia cyrkulację krwi. Wykazuje również działanie antydepresyjne i naturalnie poprawia samopoczucie.

Kakaowy „haj”

Tryptofan obecny w kakao jest źródłem tryptaminy i serotoniny, podbija tylko jego właściwości antydepresyjne.

Do tego, kakao to jedyna jadalna roślina zawierający anandamid (od sanskryckiego słowa Ananda oznaczającego “szczęście”). Anandamid zwany hormonem szczęścia, jest neuroprzekaźnikiem wydzielanym przez nasz organizm, podczas snu i relaksu, a także podczas dużego wysiłku fizycznego dając poczucie euforii. Wpływ anandamidu na komórki mózgu przypomina efekty jakie daje THC. Kakao zwiększa również poziom aminokwasu tyrozyny w organizmie, która z kolei tworzy neuroprzekaźniki dopaminy, uwalnianej między innymi podczas orgazmu.

Kakao jest naturalnym afrodyzjakiem – zawiera bogate zasoby fenyloetyloaminy (tzw. hormonu miłości), której działanie podobne jest do działania amfetaminy. Fenyloetyloamina to związek chemiczny, odpowiedzialny za to, że patrzymy na kogoś przez różowe okulary i czujemy „motyle w brzuchu” – hormon ten odpowiedzialny jest za podniecenie i pożądanie.

Emocje

Ze względu na ilość składników indukujących euforię, wpływ kakao na emocje może być głęboki. Nasz organizm może zostać zalany emocjami przechowywanymi w sercu, także tymi bolesnymi. Nie zawsze jest to łatwe doświadczenie, zdarzają się łzy, gdy uwalniają się stare zranienia. Ale ponieważ kakao pogłębia poczucie własnej miłości, po łzach przychodzi uśmiech głębokiej wdzięczności. Czasami możemy oczywiście poczuć tylko ekstazę, miłość i życzliwość, zwłaszcza dla siebie.

Ceremonia kakao

Rytuały i ceremonie towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. Dla szamanów wszystko jest ceremonią. A szczególnie spożywanie Napoju Bogów. W wiosce,  świątyni czy pałacu zbierała się starszyzna, królowie i wodzowie, honorując naturę, bogów i boginię w tym w szczególności Devę Kakao Ixcocoa – boginię płodności, królową miłości i przyjemności. Dbała ona o to by ludzie mieli pod dostatkiem pożywienia ale i radości, i przyjemności. Jej pieśń – jakże aktualna w dzisiejszych zabieganych czasach brzmi:

Nie pracuj bez odpoczynku
Nie pracuj bez czasu dla rodziny i przyjaciół
Nie pracuj bez muzyki i tańca
I co najważniejsze…
Nie pracuj bez miłości

Fenomen ceremonii kakao

Dzisiaj wzorem starożytnych Majow i Azteków ludzie zbierają się w kręgu by celebrować radość i przyjemność. Ceremonia kakao to święty czas i przestrzeń dla siebie w naszym intensywnym i stresującym świecie, czas, aby wyłączyć się z chaosu na zewnątrz i zanurkować w ciszę, wewnątrz, aby poczuć energię serc a następnie cieszyć się celebrować życie.

Kakao zachęca nas, by połączyć się z naszą prawdziwą naturą, którą jest czysta radość, spontaniczność, energia i miłość.

Ecstatic Dance – celebracja życia

Ecstatic dance, nazywany także tańcem transowym czy medytacją w ruchu ma korzenie w tradycjach szamańskich. Na całym świecie rdzenni mieszkańcy wiosek tańczyli przy ogniu wchodząc w trans. Tańczyli, by przygotować się do wojny, do wesela, na narodziny, poczęcie dziecka, by uzdrowić siebie lub kogoś w wiosce.

Ecstatic Dance tańczą na całym świecie wszyscy – starzy, młodzi, duzi i mali, szczupli i puszyści, biznesmeni i hipisi, studenci i robotnicy. Bo taniec nie zna granic i podziałów, nie ma “kroków, których trzeba się uczyć ani praw autorskich. Ten taniec wszyscy znamy – mamy go w swoim ciele, w genach. Podczas Ecstatic Dance wszyscy jesteśmy tancerzami, członkami jednego miejskiego plemienia.

Zasada tańczenia jest prosta: pozwól swojemu ciału poczuć muzykę i poruszaj się swobodnie. Tańcz jak gdyby nikt nie patrzył! ( bo nikt nie patrzy, nie ocenia, każdy jest zajęty swoim transem).

Podczas takiego tańca, uwalniasz stres, rozluźniasz ciało, uspokajasz umysł, łączysz się z sobą i pozostałymi osobami na parkiecie.

Ogólne zasady podczas Ecstatic Dance:

  • Free Dance – poruszaj się jak chcesz
  • Nie rozmawiaj na parkiecie
  • Szanuj siebie i innych na parkiecie
  • Podczas imprezy nie pijemy alkoholu, unikamy silnych perfum
  • Tańczymy boso

Zapraszając innych do tańca:

  • Sprawdź czy on/ona ma ochotę na wspólną zabawę ( kontakt wzrokowy)
  • Szanuj odmowę ( brak odpowiedzi to też jest odmowa)
  • Niektórzy wolą tańczyć solo – uszanuj to

***

Od ponad roku w Warszawie i w innych miastach organizowane są imprezy Ecsatic Cacao, prowadzone przez Freyę – propagatorkę pozytywnego życia i pozytywnej seksualności, DJ-kę, nauczycielkę tantry i coacha relacji. Najbliższe wydarzenie odbędzie się już wkrótce – 2. września – Sprawdź szczegóły!

 

Avatar

Freya

Prelegent

Trenerka z ponad 15 letnim doświadczeniem, tłumaczka, nauczycielka Tantry, certyfikowana facylitatorka medytacji OSHO, Life&Tantra coach, praktyk pracy z ciałem i oddechem. W swojej pracy skupia się na uzdrawianiu relacji, seksualności, relacjach oraz intymnej komunikacji, prowadzi kręgi kobiet, warsztaty tantryczne, medytacje OSHO, praktykuje masaż Tantryczny oraz coaching relacji intymnych.

Przejdź do paska narzędzi