Jak ograniczyć promieniowanie komórkowe?

Pewnie nie raz zastanawiałeś się, jak Twoje życie wyglądałoby bez dostępu do urządzeń technologicznych. Smutna konkluzja jest taka, że w rzeczywistości coraz bardziej wirtualnej to rozwiązanie jest praktycznie niemożliwe. Zamiast więc łudzić się, że całkowicie zrezygnujesz z telefonu, dowiedz się, jak korzystać z niego świadomie.

Poniższe porady pomogą Ci chronić się promieniowaniem komórkowym:

 1. Czaszka dziecka jest dużo mniejszych rozmiarów niż dorosłego człowieka. Oznacza to, że Twoja pociecha w większym stopniu może być narażona na promieniowanie. Gdy już używa telefonu do gier, włącz w jej komórce tryb samolotowy.
 2. Staraj się korzystać z zestawu słuchawkowego, kiedy rozmawiasz przez telefon, by trzymać go możliwie jak najczęściej z dala od ciała.
 3. Unikaj rozmów przez telefon w miejscach publicznych, by zabezpieczyć siebie i innych przed promieniowaniem magnetycznym.
 4. Nie trzymaj telefonu komórkowego w pobliżu ciała i nie kładź się spać z komórką przy poduszce. Sypialnia wolna od technologii – to jest myśl! Jeśli już naprawdę musisz mieć przy sobie smartfona, (bo jednocześnie pełni on funkcję Twojego budzika), to włącz w nim tryb samolotowy, który zatrzymuje promieniowanie elektromagnetyczne.
 5. Staraj się częściej pisać sms-y niż dzwonić.
 6. Gdy koniecznie musisz wykonać dłuższą rozmowę, postaw na telefon stacjonarny (tak, coś takiego jeszcze istnieje!). Skutki zdrowotne promieniowania są bezpośrednio związane z czasem trwania rozmowy telefonicznej.
 7. Trzymaj telefon przy uchu dopiero w momencie, gdy rozmówca odbierze. To ogranicza moc promieniowania elektromagnetycznego emitowanego bezpośrednio do ciała.
 8. Staraj się nie używać telefonu, gdy sygnał jest słaby lub jeżeli poruszasz się z dużą prędkością (w samochodzie lub w pociągu). Prędkość zwiększa moc promieniowania.
 9. Zarówno nowoczesne smartfony, jak i staromodne telefony komórkowe mają tę samą przypadłość – wypromieniowują część energii do naszego ciała. Kupując telefon, wybierz model o najniższym współczynniku SAR. Informuje on o szybkości, z jaką energia wypromieniowana przez smartfona jest pochłaniana przez ciało człowieka.
 10. Sprawdź położenie anteny w telefonie i staraj chwycić go od tej części, która jest daleko od źródła promieniowania.
  Jak widać, nawet niewielkie zmiany mogą okazać się korzystne dla zdrowia. Dlatego polecamy, by i w tym przypadku stosować złotą zasadę umiaru!
Avatar

Przemysław Kitowski

Przejdź do paska narzędzi