Gabrielle Roth

Gabrielle Roth: Uwolnij ciało, ucieleśnij duszę. Transformacja poprzez 5Rytmów

Nieskrępowany ruch pomaga pokonać trudne doświadczenia i odkryć własne możliwości na wielu poziomach. Dlaczego zatem nie wytańczyć własnej duszy, lecząc także ciało?

Początki

Roth budowała filozofię swojego ruchu na osobistych doświadczeniach, prowadząc pierwsze eksperymenty na własnym ciele i umyśle. Zaczynała w słynnym ośrodku kalifornijskim Esalen, położonym nad brzegiem Pacyfiku. To tam właśnie u progu lat 60. zrodziły się idee rozwoju osobistego i ruchu New Age.

Autorka leczyła tam początkowo swoje własne fizyczne i psychiczne traumy, a potem zdobytym doświadczeniem dzieliła się z innymi. Odkryła, że największy wpływ na uczestników kursu ma za pośrednictwem tańca. Interesowała ją dusza i wpływ jaki ruch na nią wywiera. Odszukanie osobistego rytmu i tempa poruszania się stawiała wyżej niż piękno tańca. Nazwała to „odzyskiwaniem duszy poprzez ciało”. Swoją koncepcję rozwijała i wprowadzała w życie przez ponad trzy dziesięciolecia, aż do śmierci w 2012 roku.

Gabrielle Roth „Uwolnij ciało, ucieleśnij duszę. Transformacja poprzez 5Rytmów”

Książka mówi o cielesności i uwalnianiu jej z ciasnego gorsetu narzucanego często w procesie socjalizacji. O tym jak wiele problemów z osobowością bierze się z braku akceptacji własnego ciała, a także jak bardzo zakłóca to naszą seksualność i zaburza relacje z innymi.

Z pewnością zaproponowane przez Roth połączenie mistycznego seksu, psychoanalizy, boga, kabały i średniowiecznych perskich wierszy może wydać się niektórym dość ryzykowne. Jednak autorka jest w swoim podejściu bez wątpienia szczera. Religijnością i rytuałami fascynowała się od wczesnego dzieciństwa, a rozczarowanie nimi popchnęło ją później w hedonizm. Równowagę odzyskała dzięki tańcowi i zatopieniu się w czysto fizycznym wysiłku, który z czasem pozwolił się też lepiej przyjrzeć własnej osobowości. Jeśli bliskie wydaje Ci się sformułowanie „Uwolnij ciało, ucieleśnij duszę”, to lektura dla Ciebie.

 

Gabrielle Roth jest autorką koncepcji medytacyjnego ruchu 5Rytmów, który poprzez ekstatyczny taniec stara się wyzwolić drzemiący w człowieku potencjał i uleczyć psychiczne traumy. U podstaw tej koncepcji leży przekonanie, że wszystko jest formą energii, układającej się w swoiste fale, wzory czy też sekwencje. Trudne życiowe przeżycia zaburzają, zdaniem Roth, nasz naturalny rytm, który dzięki intensywnemu ruchowi i trwającym – nawet tym zaledwie kilka minut – sesjom, możemy przywrócić do normy. 5Rytmów powstało w Kalifornii pod koniec lat 70. XX wieku. Metoda łączy nowoczesny taniec z szamanizmem, mistycyzmem i wschodnimi filozofiami, głównie sufizmem.

 

 

Monika Flis

Redaktor

Monika Filis nie napisał/a notki o sobie.

Przejdź do paska narzędzi