usuń poczucie wstydu cover

Usuń poczucie wstydu ze swojego życia

​Jak można odkryć tajemnicę wartości zabawy w codziennym życiu? Jak oddziałuje na człowieka wstyd? I na czym polega proces stawania się pisarzem? Szczegóły w eksperckim przeglądzie prasy trenerki rozwoju osobistego i autorki książek dla dzieci Anety Ryfczyńskiej.

Temat, który jest dla mnie szczególnie żywy

Obecnie najbardziej pochłania mnie pisanie – zajęcie, które od siedmiu lat jest dla mnie ważne, gdyż gdy urodziła się moja córka, zaczęłam pisać bajki dla dzieci. Uczę się storytellingu, bardzo to fascynujące.

​Najważniejsze źródła inspiracji

Ludzie

Tym, co od zawsze mnie interesuje i jest mi bliskie, jest akceptacja ciała, kontakt z nim, wyrażanie siebie poprzez wygląd, autentyczność i pisanie. Przez wiele lat byłam związana ze światem projektantów mody i stylistów. Pracę Jean Kilbourne poznałam lata temu, gdy zajmowałam się analizą kobiecego ciała w mediach, reklamie i na wybiegu. Jej wnioski na temat wizerunku ludzkiego ciała we współczesnej reklamie są alarmujące.

​Porwała mnie też historia Shondry Rhimes, scenarzystki seriali „Chirurdzy” oraz „Prywatna praktyka”, twórczyni Shondaland – imperium, gdzie powstają popularne amerykańskie seriale. Shondra podjęła wyzwanie i przez rok, mówiła: „tak” wszystkiemu, co jest dla niej trudne, denerwujące i wymaga wyjścia ze strefy komfortu. W efekcie odkryła tajemnicę wartości zabawy w życiu. Bezcenna, inspirująca, zmieniająca życie lekcja.

Książki

Lubię papier, zaznaczam treści, robię notatki ołówkiem na marginesie. Dużo czytam o kreatywności, autentycznym wyrażaniu siebie, a także wyglądzie i mowie ciała. Moje lektury to m.in.:

Lubię też słuchać w samochodzie audiobooków. Ostatnio są to:

​Artykuły

​Artykuły to dla mnie źródło inspiracji i sposób na zdobywanie wiedzy. Poza tym, że lubię je czytać, sama także pisuję. Polecam tekst pt. „Wstyd jest jak zoom w aparacie fotograficznym”, dotyczący wstydu związanego z wyglądem.

​Cytaty

​Cytat pochodzi z mojej książki o autentycznym wyrażaniu siebie pt: „Lulu”: „Pisarzem staje się tak, jak się staje lekarzem, nauczycielem czy baletnicą: najpierw trzeba poczuć w sercu, kim się jest. Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w sercu. Ono wie i czuje, czego ci trzeba. Ono podpowie ci, co sprawia ci największą radość i co chcesz robić ciągle i ciągle”.

 

Aneta Ryfczyńska – trenerka rozwoju osobistego, autorka tekstów i książek o autentycznym wyrażaniu siebie, osobista stylistka. Zwolenniczka porozumienia bez przemocy (ang. nonviolent communication, NVC), związana z promującą to podejście turkusową organizacją Leance Sp. z o.o., partnerem Międzynarodowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Jest współautorką bloga dla dzieci i rodziców „Przyjaciele żyrafy” oraz dwóch tomów bajek o empatii: „Przyjaciele żyrafy” oraz „Tęskniący Zenon i żyrafa, która spadła z krzesła”. W październiku 2015 r. ukazała się również jej bajkowa opowieść o autentycznym wyrażaniu siebie pt. „Lulu”.

Avatar

Aneta Ryfczyńska

Trener

​Aneta Ryfczyńska – trenerka rozwoju osobistego, autorka tekstów i książek o autentycznym wyrażaniu siebie, osobista stylistka. Zwolenniczka porozumienia bez przemocy (ang. nonviolent communication, NVC), związana z promującą to podejście turkusową organizacją Leance Sp.

Przejdź do paska narzędzi