rozwój dziecka cover

Rozwój dziecka

Czy najmłodsi mogą się uczyć historii z serwisu YouTube? Kto stanowi największą przeszkodę w zdobywaniu wiedzy? I czy to możliwe, że ADHD i inne zaburzenia rozwojowe są… normalne? Przeczytaj ekspercki przegląd prasy Natalii i Krzysztofa Minge, psychologów specjalizujących się we wspomaganiu rozwoju dzieci, i dowiedz się, czym warto się inspirować w procesie wychowawczym. 

Temat, który jest dla nas szczególnie żywy

Szczególnie istotny jest dla nas temat więzi między rodzicami a dziećmi, a szczególnie to, w jaki sposób wpływa na nią pobyt dzieci w instytucjach, oraz możliwości wspierania obu stron w utrzymywaniu bliskich relacji pomimo tego, że mają dla siebie bardzo niewiele czasu.

Najważniejsze źródła inspiracji

Blogi

Jeżeli chodzi o polskojęzyczny internet, to najlepszymi źródłami informacji na interesujące nas zawodowo tematy są blogi popularyzujące wiedzę. Do najlepszych w naszej blogosferze zaliczyć można:

  • Mataja.pl – blog mam, które są niestrudzonymi poszukiwaczkami najnowszych publikacji naukowych dotyczących opieki nad dziećmi.
  • Hafija.pl – blog już nie tylko mamy karmiącej, lecz także jednego z lepszych ekspertów w kwestii laktacji, a na pewno najlepszej popularyzatorki wiedzy na ten temat w naszym kraju.

Warto tam zaglądać, nie tylko gdy jest się mamą małego dziecka, lecz także jeżeli w jakikolwiek sposób obcuje się z rodzicami. Blogi te pozwalają bowiem obalić mity i przekonania, które w sobie nosimy, o których nie zawsze wiemy, a które są dalekie od prawdy, a często zwyczajnie krzywdzące.

Filmy

Najczęściej oglądamy filmiki, które przydają się w edukacji domowej naszych dzieci. Staramy się, by były to rzetelne źródła, które równocześnie potrafią zainteresować dzieciaki bez nadmiernych uproszczeń. Naszą uwagę zwróciły dwie serie historyczne:

  • „Historia na szybko” – zwłaszcza okres rozbicia dzielnicowego, który jest bardzo dokładnie opowiedziany i świetnie zilustrowany mapami.

Artykuły

Nie szukamy inspiracji, przynajmniej zawodowej, w internecie. Szukamy jej w drukowanych książkach. Niestety większość artykułów w internecie jest zbyt krótka i powierzchowna. Jeżeli trafimy na ciekawy artykuł, z reguły szukamy papierowych publikacji autora bądź sięgamy po literaturę, na którą się powołuje.

Najsilniej naszą uwagę przyciągnął artykuł sprzed dość długiego czasu – „Klaps to obowiązek rodziców” Zbigniewa Stawrowskiego – wydrukowany w „Rzeczpospolitej” tekst mówiący o słuszności bicia dzieci. Nie daje on o sobie zapomnieć, ponieważ trudno uwierzyć, że w cywilizowanym kraju w XXI wieku ktoś nadal jest gotów drukować zwyczajne kłamstwa. Negują one dziesięciolecia wartościowych badań, które jednoznacznie udowadniają, że jakakolwiek przemoc nie tylko nie służy, lecz także szkodzi rozwojowi emocjonalnemu, moralnemu i intelektualnemu dzieci, nie mówiąc już o destrukcyjnym oddziaływaniu na więź między rodzicem a dzieckiem.

Książki

Cytaty

  • „Nie ma w procesie edukacyjnym większej przeszkody niż rodzice lub nauczyciele, którzy z obawy przed popełnieniem błędu czy kompromitacją wyzbyli się własnej tożsamości i stali się ludźmi bez właściwości” – Joachim Bauer, „Co z tą szkołą?”. Cytat ten jest dla nas ważny, ponieważ w pędzie do profesjonalizacji nauczania bardzo rzadko mówi się nauczycielom, że są oni ważni jako indywidualne, niepowtarzalne jednostki, że nierzadko ważniejsze od programu nauczania i przekazywanych treści jest to, jakimi są ludźmi. Również twórcy przepisów dążący do standaryzacji spychają samego nauczyciela na margines, czyniąc zeń narzędzie do przekazywania wiedzy, a jest to ewidentnie ślepa uliczka.

 

minge-epp-rozwoj-dziecka-bioNatalia i Krzysztof Minge – psychologowie specjalizujący się we wspomaganiu rozwoju najmłodszych i nieco starszych dzieci. Doradzają w sprawach edukacji i wychowania dzieci od noworodków do nastolatków. Autorzy poradników, materiałów edukacyjnych i artykułów zamieszczanych w czasopismach i na portalach internetowych. Prowadzą zajęcia dla dzieci, spotkania i warsztaty dla rodziców i pracowników placówek edukacyjnych. Bliskie są im filozofia rodzicielstwa bliskości i poglądy głoszone przez Jespera Juula. Pracują w nurcie porozumienia bez przemocy (NVC) Marshalla Rosenberga i to podejście starają się przekazywać osobom, z którymi się stykają. Prywatnie rodzice trójki dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Hipokampus

Prelegent

Hipokampus jest poradnią psychologiczną specjalizującą się we wspomaganiu rozwoju najmłodszych i nieco starszych dzieci. Doradzamy w sprawach edukacji i wychowania dzieci od noworodków do nastolatków. Jesteśmy autorami poradników, materiałów edukacyjnych i artykułów zamieszczanych w czasopismach i na portalach internetowych.

Przejdź do paska narzędzi