proces twórczy cover

Proces twórczy – uwolnij swoją energię

W jaki sposób proces twórczy nas rozwija i dlaczego warto go doświadczać? Jak można postrzegać wrażliwość? Jakiego rodzaju moc drzemie we wspólnocie kobiet? Do poszukiwań inspiracji zarówno artystycznych, jak i życiowych zachęca w eksperckim przeglądzie prasy Justyna Wencel – artystka, instruktorka warsztatów artystycznych i autorka bloga „Dzika jabłoń”.

Temat, który jest dla mnie szczególnie żywy

Jako artystka, pedagog i instruktorka warsztatów rozwojowo-artystycznych, najczęściej zajmuję się tematem procesu twórczego. Jest on moim podstawowym narzędziem w pracy zarówno z dziećmi, jak i osobami dorosłymi, np. kobietami – adresatkami moich autorskich Latających Warsztatów Dzikich Kobiet. W procesie twórczym dzieją się magiczne rzeczy! Uruchamia się drzemiąca w każdym z nas energia, która szuka ujścia. Okazuje się, że każdy może wyrażać siebie na swój sposób, znaleźć własny język ekspresji. Co ciekawe, nie potrzeba do tego artystycznych zdolności, studiów kierunkowych czy wyrafinowanych umiejętności warsztatowych. Warto natomiast utrzymywać bliski, regularny kontakt z własną kreatywnością, podlewać ją swoją uwagą, a w zamian otrzymamy głęboką więź ze sobą i światem, poczucie harmonii, doświadczenie przepływu, które wpływa także na inne obszary życia. Proces twórczy aktywuje też przestrzeń wolności. Dzięki temu doświadczeniu można popełniać błędy bez oceniania siebie i krytykowania oraz skupić się na tym, co przychodzi, zamiast na efekcie końcowym. Jest w nim przestrzeń na poszukiwania i odkrycia, na eksperymenty i podejmowanie ryzyka, na poczucie sprawczości i rozpoznanie indywidualnego głosu.

Najważniejsze źródła inspiracji

Szukam inspiracji w różnych miejscach, głównie za granicą. Staram się czerpać od ludzi, którzy są na swojej drodze daleko przede mną.

Ludzie

Inspirujące kobiety, którym jestem wdzięczna:

 • Julia Cameron – za pomysły na wyzwalanie w sobie twórcy,
 • Justyna Kwiatkowska – za wprowadzanie empatii do kobiecego biznesu,
 • Gabrielle Roth – za taniec 5 Rytmów,
 • Agnieszka Stein – za fascynujące przestrzenie nowej edukacji, empatycznej komunikacji i rodzicielstwa bliskości.

Serwisy internetowe:

 • Uplift– baza artykułów na temat rozwoju osobistego oraz wspólnoty kobiet – zawsze znajduję tu coś interesującego.
 • Mam ciało – strona o tym, czym jest ciało i dokąd nas prowadzi.
 • Culture.pl – niezawodne źródło wiedzy o polskiej kulturze; wizyta tutaj jest jak ogród rozgałęziających się ścieżek: każdy podąża w tę stronę, w którą kieruje go jego potrzeba.

Filmy

„The power of vulnerability” – mowa Brené Brown, będąca podróżą od umysłu do serca. Uświadamia mi wielką siłę wrażliwości i fakt, że bycie wrażliwym równa się bycie żywym. Płynie z niej przesłanie: „ja jako człowiek wystarczająca”. Bardzo długo postrzegałam swoją wrażliwość jako słabość i ciężar, aż nadszedł w moim życiu czas zrozumienia, że to z niej płynie moja siła. Teraz ją pielęgnuję i traktuję jako wielką wartość. To ona pozwala mi odwoływać się do tego, co jest we mnie najcenniejsze.

Artykuły

 • „Reviving the Ancient Sisterhood” – artykuł na temat wspólnoty kobiet, który propaguje ideę przywrócenia siostrzeństwa i podkreśla wątek siły kobiecej społeczności. Mnie osobiście inspiruje do działań artystycznych polegających na budowaniu wspólnoty bliskich mi kobiet i rejestrowaniu ich historii.
 • „Zamrozić, by przetrwać” – bardzo głęboko sięgająca rozmowa z Marzeną Barszcz na temat mądrości ciała, mechanizmów obronnych i wagi głębokiego oddychania, czyli pracy z ciałem metodą Lowena.
 • „11 Female Artists Who Were Pioneering Minimalists” – bardzo ciekawy artykuł o jedenastu kobietach artystkach, pionierkach nurtu minimalistycznego w sztuce.

Cytaty

 • „Kiedy życie kobiety popada w zastój lub wypełnia się nudą, to jest to moment, kiedy powinna dojść do głosu jej dzika, zwierzęca strona; to czas, by dusza rozlała się jak rzeka w delcie” – Clarissa Pinkola Estés. To zdanie zgadza się z moją osobistą potrzebą i misją inspirowania kobiet do otwierania się na proces twórczy, dopuszczania do głosu prawdziwej, autentycznej siebie i kontaktowania się ze swoją twórczą mocą.

Justyna Wencel – artystka wizualna, instruktorka warsztatów artystycznych, pedagog, absolwentka Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP, doktor sztuk plastycznych, trzykrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, autorka wystaw oraz projektów artystycznych w przestrzeni publicznej. Zajmuje się sztuką, rozwojem, twórczą ekspresją i kreatywnością. Inspiruje kobiety do wyrażania siebie i swojej kobiecości poprzez sztukę. Podczas warsztatów rozwojowych zaprasza je do doświadczania procesu twórczego we wspólnocie, które jest niezwykłym, pierwotnym przeżyciem. Stworzyła Dziką Jabłoń – Pracownię Kreatywnego Wyrażania i blog o pasji twórczości, zabawach kreatywnych oraz książkach dla dzieci. Prywatnie mama dwóch dziewczynek, zafascynowana przygodą z macierzyństwem i edukacją.​

 

Hidden Content
Avatar

Justyna Wencel

Nauczyciel

Justyna Wencel – artystka wizualna, instruktorka warsztatów artystycznych, pedagog, absolwentka Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP, doktor sztuk plastycznych, trzykrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, autorka wystaw oraz projektów artystycznych w przestrzeni publicznej.

Przejdź do paska narzędzi