zmień sposób odżywiania cover

Zmień sposób odżywiania – zapanuj nad chaosem w życiu!

Jak wypracować sobie odpowiednie relacje z jedzeniem i jakie to przynosi korzyści? Czego można się nauczyć od najbardziej kontrowersyjnego coacha w branży? I gdzie warto szukać inspiracji do przekraczania własnych granic? O tym wszystkim opowiada w eksperckim przeglądzie prasy Monika Kurdej – trenerka nowych nawyków i założycielka Gabinetu Wspierania w Odchudzaniu.

Temat, który jest dla mnie szczególnie żywy

Chaos wokół jedzenia, chaos w życiu – to wszystko powody, które sprawiają, że kobietom brakuje energii, fundamentalne znaczenie ma więc dla mojej pracy znalezienie sposobu, aby je zatrzymać i pokazać im skuteczne sposoby złapania byka (czyli siebie) za rogi. Dlatego stworzyłam portal Zasmakuj w Życiu, żeby inspirować ludzi do podejmowania mądrych wyzwań. Moje mocne strony to kreatywność i zabawa, stąd zainteresowanie artystami i poszukiwanie sposobów na przesączanie tej ważnej i wysokiej wiedzy/świadomości prosto do serc szerokiego grona odbiorców. Mam również za sobą doświadczenie w pracy z własną otyłością. Dzięki temu, że pozbyłam się największej udręki swojego życia, dzisiaj mogę lepiej wspierać kobiety, które tego potrzebują.

Pewnie warta uwagi jest informacja, że cały czas piszę, właśnie wydaję poradnik „Przygotuj się na pokusy” – o tym, jak się nie objadać. Lada chwila będzie dostępny. Dzielę się w nim wiedzą o tym, jak zapanować nad „tradycyjnym”, świątecznym objadaniem się i przejadaniem. Moje podopieczne zachęcam do podejmowania 90-dniowych wyzwań. Aktualnie opracowałam cztery programy, do których zapraszam: „energia i w dzień i w nocy”, „siła woli się wyczerpuje”, „złość się pięknie”, „dieta oparta na potrzebach”.

Najważniejsze źródła inspiracji

Ludzie

 • Marshall Goldsmith – coach i konsultant prezesów przedsiębiorstw, które działają globalnie. Jego klienci spędzają mnóstwo czasu w pracy, gdyż chcą (i muszą) być najlepsi w swojej dziedzinie. Na wysokich pozycjach, jakie zajmują, brakuje im nie tylko liderów (sami muszą się nimi stać), ale też marnują energię na nieskuteczne działania. Marshall Goldsmith pomaga im zbudować nowe kompetencje osobiste i zawodowe. W mojej praktyce przydaje mi się zastosowanie jego podejścia do uczenia klientów o przekraczaniu granic. Zmiana stylu życia wymaga bowiem przekraczania utrwalanych przez dziesięciolecia granic.
 • Charles Duhigg – dziennikarz, który zebrał w jednym miejscu doświadczenia organizacji, które zdecydowały się na zmiany nawyków swoich pracowników. To inspirujące i szalenie ciekawe zrozumieć, jak małe zmiany w długiej perspektywie przynoszą spektakularne rezultaty. 
 • Michał Godlewski i jego Instytut Terapii Oddechem – gdy uczę kobiety oddechu, uświadamiam im, że mają wpływ na to, jak wyglądają i jak się czują. Odkrywają, że 10 proc. energii więcej to nie tak dużo zaangażowania, a rezultaty są gigantyczne. A przecież to TYLKO oddech.
 • Michał Wawrzyniak jako Kołcz Majk – najbardziej kontrowersyjny coach w branży; sięgam po jego nagrania, gdy potrzebuję mocnego uderzenia. Dodatkowo jest doświadczonym sprzedawcą i marketerem. Gdy chcesz mieć  naprawdę wyróżniający się biznes w obszarze rozwoju ludzi – ucz się od kołcza Majka.
 • Młodzi artyści – stale uczę się od Cyber Mariana i Grupy Filmowej Darwin nowego spojrzenia na znane tematy. To fascynujące być w kontakcie z ludźmi, którzy mają dostęp do swojego źródła i stale przekraczają granice. To fascynujące, jak to się odbywa, jak ograniczenia pobudzają wyobraźnię i ożywiają.

Filmy

Kołcz Majk, którego oglądam, gdy potrzebuję potężnej dawki motywacji tu i teraz, prowadzi wspaniały cykl z wywiadami z wyjątkowymi ludźmi. Tutaj najnowsze nagranie spotkania z Tomkiem Manikowskim – o tym, że ograniczenia istnieją tylko w naszej głowie.

Artykuły 

 • „Recepta dla prezesa” – ciekawy wywiad z Wojciechem Eichelbergerem, związany z moją dziedziną. Inspiruje czytelników do działania teraz, zamiast czekania trzy dekady (na emeryturę), żeby się o siebie troszczyć. Nie wiem, czy ten apel zapracowani prezesi są w stanie wyłapać w swoim kąciku świata, niemniej jednak moje doświadczenie pokazuje, że im dłużej się zwleka, tym droższe i bardziej wymagające jest to troszczenie się o siebie. Lepiej byłoby urodzić się z wysoką świadomością swojego ciała, regularnie wypoczywać, a pracę mieć skrojoną na swoją miarę. To nie jest możliwe – zawsze są jakieś koszty do poniesienia…

Książki

Czytanie to dla mnie najtańsze źródło pozyskiwania wiedzy. Bardzo trudno mi wybrać odpowiednie pozycje, bo większość informacji ze świata żywienia wprowadza chaos, są działaniem marketingowym, a w świecie rozwoju jest masa wiedzy.

 • Dwoje autorów – Thích Nhất Hạnh i dr Lilian Cheung – napisało książkę „Smak. Świadome odżywianie, świadome życie”, stanowiącą źródło, od którego wyszłam. To było fascynujące spotkanie z nowym podejściem do jedzenia i do siebie. Nie ma potrzeby sięgać po diety, jeśli się zna tę książkę. Według niej jedzenie to również powód do medytacji. To istotne, gdyż współczesne kobiety nie tylko nie mają przestrzeni na medytację (biegają w kółko), lecz także traktują jedzenie nie jak jedzenie. Konieczne jest, aby rozumiały, że relacje z nim nie muszą być oparte na wyrzutach sumienia i frustracji.
 • Choć nie polecam diet, uważam, że warto przeczytać książkę „Dieta Kliniki Mayo”, która rekomenduje całościowe podejście do zmiany nawyków, co mi się podoba. To jest łatwe do wdrożenia dla ludzi – o ile otworzą się na zastosowanie proponowanych rozwiązań.
 • Książki „Sukces…i co dalej” Marshalla Goldsmitha i Marka Reitera oraz „Wyzwalacze. Nowe zachowania, trwałe nawyki, lepsze życie” Marshalla Goldsmitha wykorzystuję do uczenia moich klientek o przekraczaniu granic. Nie ma nic prostszego (a zarazem najtrudniejszego) w przeprowadzaniu zmiany – o ile jest ona realizowana w zgodzie ze sobą.
 • „Porozumienie bez przemocy. O języku serca” Marshalla B. Rosenberga – książka, która przychodzi mi z pomocą, gdy zadaję sobie pytanie, jak kobiety mają dobrze o siebie dbać, gdy uczy się je, że to, co czują, jest nieważne, niewłaściwe, że emocjonalność jest wstydliwa. Chodzą potem jak takie „kadłubki”, sterane życiem i nie wiedzą, co mają ze sobą zrobić, więc… biorą się do odchudzania, ale im to nie wychodzi.
 • „Projektowanie propozycji wartości” Aleksa Osterwaldera – książka, która pokazuje, że nawet w branży rozwoju osobistego musimy działać biznesowo, i otwiera na nowe rozwiązania, przez co jest wspaniała.

Cytaty

 • „Nie wiesz, co zrobić? Oddychaj!” – Monika Kurdej
 • „Kobieta płynie, płynie jak strumień, jak rzeka. Spotyka po drodze jakieś tam wiry, czasem tu i tam zakotłuje coś, ale i tak wszystko płynie naprzód, wciąż naprzód. Kobieta tak właśnie widzi życie…” – Czesław Miłosz, „Dolina Issy”

 

monika-kurdej-bio

Monika Kurdej – empatyczna psychodietetyk, trenerka nowych nawyków, kreatywna businesswoman, założycielka Gabinetu Wspierania w Odchudzaniu oraz bloga Zasmakuj w Życiu, która pomaga kobietom wyglądać i czuć się dobrze.

Avatar

Monika Kurdej

Przejdź do paska narzędzi