czy oddech może zrewolucjonizować świat cover

Czy oddech może zrewolucjonizować świat?

W jaki sposób świadomy oddech zrewolucjonizowałby świat? Które wykłady Brené Brown są szczególnie godne polecenia? Od kogo warto uczyć się pielęgnowania miłości? Swoje najnowsze inspiracje i odkrycia przedstawia w Eksperckim Przeglądzie Prasy założyciel Instytutu Oddechu Michał Godlewski.

Temat, który jest dla mnie szczególnie żywy

Temat jest jeden, choć aktualnie ma kilka odsłon – lepszy świat. Myślę, że byłby to świat oddechu – każdy umiałby opanować zachowania wypływające z emocji, przetwarzać emocje i kierować się tym, co w nim najlepsze. To zmieniłoby relacje partnerskie, zawodowe, pomiędzy rodzicami i dziećmi. Nie byłoby ataków terrorystycznych, a ludzie robili to, co kochają. To idealistyczna wizja, ale wciąż jest ze mną. Dlatego wciąż żywy jest dla mnie temat (r)ewolucji w oddechu na szeroką skalę i przygotowania do niej. Bliżej mnie samego jest kwestia bycia mężczyzną w dzisiejszym świecie i wzięcie za niego odpowiedzialności. I ostatni przyjemny temat, czyli twórczość – dla mnie związana z pełną ekspresją taneczną i wokalną. Oddech wciąż mi pomaga być bardziej sobą. Prawdziwym. A tu widzę, jak wpływa na wszystkie inne tematy. Życie mnie zajmuje. Świat pełen życia.

Najważniejsze źródła inspiracji

Filmy

Ha! Moje ulubione wykłady pochodzą z konferencji TED. Zdecydowanie i koniecznie należy zobaczyć te autorstwa dr Brené Brown, która jest orędowniczką odwagi emocjonalnej i wrażliwości. Jej opowieści są mądre, zabawne, pełne serca i oparte na badaniach.

  • W pierwszym wykładzie opowiada o życiu pełną piersią.

  • W drugim wyjaśnia, czym jest wstyd, wina i perfekcjonizm dla kobiet i mężczyzn i jak znaleźć drogę do siebie nawzajem. Porażająco prawdziwy i sensowny wykład.

  • Kolejny dotyczy uzdrawiających właściwości oddechu i możliwości jego zastosowania we współczesnym świecie. Na końcu zawiera ćwiczenie oddechowe.
  • Polecam również wykład „Zanim umrę, chcę…”, który przywraca nas do życia tym, co jest najważniejsze.

Artykuły

  • „Me and my penis: 100 men reveal” – są i zdjęcia, i opowieści. I jedne i drugie tworzą historie, które jakoś dotykają nagiej męskości. Niekoniecznie nagiej fizycznie. Jest różnica pomiędzy nagim, a rozebranym, jak zauważył kiedyś ks. Twardowski. Polecam.
  • „Terapia odbiera rodziców” – ten artykuł dość dojrzale prezentuje podejście do terapii, która może skutkować opisanym procesem. W rozwoju czasem można się zagalopować.

Cytaty

  • „Miłość trzeba pielęgnować jak dziecko, aby się nie zaziębiła, nie zwariowała, nie wyleciała przez okno jak ptak” – to cytat ks. Jana Twardowskiego, który nawołuje do praktyki. Przypomina mi, że wszystko, co kocham, wymaga działania, nie tylko uczucia. Że miłość się robi. I że łatwo mi o tym zapomnieć.
  • „Nie ma takiego życia, które by choć przez chwilę nie było nieśmiertelne. Śmierć zawsze o tę chwilę przybywa spóźniona. Na próżno szarpie klamką niewidzialnych drzwi. Kto ile zdążył, tego mu cofnąć nie może” – to fragment wiersza Wisławy Szymborskiej. Przypomina raz jeszcze, by bardziej żyć, niż umierać. Robi mi się czule, kiedy myślę o tym, żeby przeżyć dziś. I zdążyć.

 

Michał Godlewskiekspert w dziedzinie psychologii oddechu, trener biznesu, coach, mówca konferencyjny, założyciel Instytutu Oddechu, popularyzator świadomego oddychania. Przeprowadził ponad dwa tysiące godzin szkoleń dla trenerów i coachów, a także ponad 500 godzin indywidualnych superwizji. Stosuje podejście integratywne, preferuje pracę z oddechem transmodalnym, która okazała się pomocna w jego osobistych trudnościach oraz umożliwiła mu na realny kontakt z własnym potencjałem. Ma za sobą 20-letnią sportową karierę taneczną. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz m.in. dwuletnią szkołę analitycznej pracy z oddechem, dialogu z głosem i terapii systemowej prowadzoną przez dr psychologii Joy Manné i mistrzowski kurs ustawień systemowych organizowany przez Polski Instytut Psychoterapii Integratywnej. Posiada licencję trenerską Coaching Clinic.

Michał Godlewski

Michał Godlewski

Nauczyciel

Michał Godlewski – ekspert w dziedzinie psychologii oddechu, trener biznesu, coach, mówca konferencyjny, założyciel Instytutu Oddechu, popularyzator świadomego oddychania. Przeprowadził ponad dwa tysiące godzin szkoleń dla trenerów i coachów, a także ponad 500 godzin indywidualnych superwizji.

Przejdź do paska narzędzi