recepta na udane związki cover

Recepta na udane związki

Gdzie szukać ciekawostek i najnowszych badań z dziedziny psychologii? Jak podsycać namiętność w długoletnich związkach i tym samym zawczasu zapobiegać zdradom? I która lektura pomoże wyzwolić się z okowów toksycznej miłości? Swoje inspiracji dotyczące recepty na udane relacje i nie tylko przedstawia w eksperckim przeglądzie prasy psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz.  

Temat, który jest dla mnie aktualnie szczególnie żywy

Zawodowo od kilku lat szczególnie żywy jest dla mnie temat trudności w relacjach międzyludzkich. Wikłanie się w toksyczne związki czy uzależnienie od miłości to bowiem główne obszary problemów życiowych moich pacjentów. Trudnościom tym często towarzyszy zdrada, dlatego jest ona tematem, który stale eksploruję.

Najważniejsze źródła inspiracji

Portale psychologiczne

  • Psychology Today dostarcza mi świeżych informacji z obszaru psychologii. Poznaję tu najnowsze wyniki badań, trendy w terapii, czytam o stosowanych na świecie technikach terapeutycznych. To strona, na której zawsze znajduję ciekawe inspiracje do pisania artykułów – myślę, że to chyba największa i najciekawsza kopalnia wiedzy psychologicznej w sieci
  • Strona bliskiego mi Instytutu Psychologii Zdrowia, w którym kończyłam studia psychoterapeutyczne. Jestem bardzo związana z ideą terapii egzystencjalno-humanistycznej w wydaniu prof. Jerzego Mellibrudy, mojego nauczyciela i mistrza. Na stronie Instytutu znajduje się wiele materiałów, z którymi warto się zapoznać – polecam zwłaszcza artykuły w zakładce „Obserwatorium psychologiczne” i filmy profesora.

Filmy

  • Zachęcam do zapoznania się z filmami prof. Jerzego Mellibrudy. Mimo że są w sieci już od lat, myślę, że niewiele osób je widziało, bo trudno do nich dotrzeć. Proponuję obejrzenie wykładu akurat w moim temacie, czyli o problemach w bliskich związkach.
  • Mogę też polecić wykład psychoterapeutki Esther Perel dotyczący sposobów na utrzymanie temperatury i namiętności w związkach z długim stażem. Myślę, że to bardzo ważny temat, głównie w kontekście zdrady, która często jest efektem właśnie zaniku pożądania. Wykłady psychologów TEDx generalnie warto oglądać – często są innowacyjne i naprawdę dają do myślenia, nie tylko psychologom.

Artykuły

  • Bardzo inspirują mnie wywiady z psychoterapeutami. Zwykle czytam chyba wszystkie, które wpadną mi w ręce. Te, które polecam, dotyczą tematyki relacji i tego, jak to się dzieje, że nam nie wychodzi, mimo że bardzo się staramy. Często ludzie mają tendencję do obarczania partnerów winą za rozpad związku czy nieudane pożycie. Dwa wywiady: „Samotność jak tortura. Bliskość z innymi ludźmi jest nam niezbędna do życia” – Niny Harbuz-Karczmarewicz z psychoterapeutą i trenerem rozwoju osobistego Robertem Rutkowskim oraz „Tyle miłości, ile wolności” – Roberta Rienta z psychoterapeutą Andrzejem Wiśniewskim pokazują jednak prawdę o nas samych. Skłaniają ku refleksji, czy np. pewne deficyty z dzieciństwa mogły wpłynąć na kształt naszych związków i jak bardzo to my jesteśmy za nie odpowiedzialni.
  • Ostatnio w lutowym numerze „Charakterów” czytałam świetny tekst terapeutki Adriany Klos pt. „Codziennie zakochani” dotyczący tego, jak uchronić miłość przed znudzeniem i wypaleniem. Często moi pacjenci są przekonani, że w pewnym momencie miłość zamiera i zostaje tylko przyjaźń, że to jest naturalna kolej rzeczy. Autorka artykułu słusznie pokazuje, że tak wcale nie musi być.

Książki

  • „Toksyczna miłość. I jak się z niej wyzwolić” Pii Mellody – jak można rzec – klasyk gatunku. Książka, która dokładnie opisuje, jak działają osoby unikające bliskości, a jak uzależnione od miłości. Wielu nieszczęśliwych w związkach odnajduje w sobie cechy tych dwóch niewłaściwych stylów przywiązania: unikającego i obsesyjnego. Autorka otwiera nam oczy na to, jak niesłychanie silnie oddziaływają na nas relacje z rodzicami, ale też doradza, jak się od nich wyzwolić i próbować tworzyć zdrowe związki oparte na wzajemnym szacunku.
  • „Anatomia miłości i zdrady. Co nauka mówi o namiętnościach człowieka?” Robina Dunbara – bardzo ciekawe, wręcz biologiczne, studium miłości. Autor tłumaczy na podstawie badań z zakresu psychologii ewolucji, dlaczego się zakochujemy, co na nas wpływa, co nas kusi w partnerach. Odpowiada na pytania, co się z nami dzieje gdy się całujemy, dlaczego malujemy rzęsy i czym się kierujemy przy wyborze kochanków. Wszystko podane w przystępny sposób, z humorem. Mimo że wydawało mi się, że sporo wiem już na temat anatomii związków, czytając Dunbara, kilka razy przecierałam oczy ze zdumienia.

Cytaty

Zawsze w zadumę wpędzają mnie pisma Carla Junga. Często wracam do jego dzieł. Ostatnio zastanawiałam się nad jego cytatem: „Tylko zraniony lekarz potrafi uzdrowić. Bardzo wcześnie nauczyłem się, że nie mogę pójść z pacjentem poza punkt, do którego sam dotarłem”. Z jednej strony można zadać pytanie, czy tylko chory na serce kardiolog będzie w stanie wyleczyć pacjenta. Z drugiej zaś – czy skoro nasza psyche to nie organ, tylko pewna abstrakcyjna matryca, może jednak jesteśmy w stanie ogarnąć ją tylko wtedy, gdy mamy pewien wewnętrzny punkt odniesienia.

 

Ekspercki Przegląd Prasy – Katarzyna KucewiczKatarzyna Kucewicz – psycholog, psychoterapeutka, pedagog. Prowadzi terapię indywidualną i dla par w nurcie egzystencjalno- humanistycznym. Studiowała na warszawskiej SWPS oraz w Instytucie Psychologii Zdrowia PTP. Doświadczenie zdobywała w pracy w I i II Klinice Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Autorka książki „Zakupoholizm. Jak samodzielnie uwolnić się od przymusu kupowania?”, a także licznych tekstów i wypowiedzi eksperckich dotyczących tematyki bliskich związków. Obecnie pracuje nad swoją drugą książką.

Avatar

Katarzyna Kucewicz

Prelegent

Katarzyna Kucewicz – psycholog, psychoterapeutka, pedagog. Prowadzi terapię indywidualną i dla par w nurcie egzystencjalno- humanistycznym. Studiowała na warszawskiej SWPS oraz w Instytucie Psychologii Zdrowia PTP. Doświadczenie zdobywała w pracy w I i II Klinice Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Przejdź do paska narzędzi