motywacja

Motywacja wewnętrzna – jakie są jej wyznaczniki?

Jakie są uniwersalne wyznaczniki motywacji wewnętrznej? Czego może nauczyć współczesnego człowieka Ignacy Loyola? I czyja książka może wspomóc uwolnienie osobistego magnetyzmu? Szczegóły w eksperckim przeglądzie prasy specjalisty z zakresu motywacji wewnętrznej i współzałożycielki Instytutu Durkalskiego Katarzyny Janas.

Temat, który jest dla mnie szczególnie żywy

Od ponad trzech lat żyję tematem motywacji wewnętrznej, którym zainteresowałam się jeszcze na studiach podyplomowych z zarządzania. Prawdziwa fascynacja przyszła jednak za sprawą prof. Stevena Reissa z USA, który dowiódł naukowo, że motywację człowieka określa indywidualna kompozycja szesnastu uniwersalnych potrzeb różniących się u poszczególnych osób natężeniem oraz kombinacjami. Stworzył on narzędzie do jej pomiaru – Reiss Motivation Profile – z sukcesem stosowane w świecie biznesu, coachingu i profesjonalnym sporcie.

Profil motywacyjny pozwala odkryć, dlaczego z jednymi pracuje nam się lepiej, a z innymi gorzej i co zrobić, by współpraca była bardziej owocna. Wiedza o motywacji to sposób na zrozumienie przyczyn konfliktów i skuteczne rozwiązywanie kwestii spornych. Jeśli chodzi o zarządzanie zespołem, znajomość motywacji wewnętrznej to już połowa sukcesu. Ważne jest indywidualne podejście oraz to, aby ścieżka kariery była spójna z wewnętrznymi motywatorami. Niby od dawna wiadomo, że motywacja oparta na systemie nagród finansowych nie funkcjonuje, czego dowodzą liczne badania naukowe, ale dopiero od niedawna dołączają do tego głosy osób zarządzających. Jestem w swoim żywiole, bo pracy jest dużo.

Najważniejsze źródła inspiracji

Internet

 • Najczęściej zwracam się z konkretnymi zapytaniami do Google Scholar bądź obserwuję, co w danym temacie ma do powiedzenia świat nauki, przeglądając strony zagranicznych uniwersytetów.
 • Odkrywam też Quora, którego myślą przewodnią jest dzielenie się wiedzą na całym świecie.

Filmy

W ostatnim czasie urzekły mnie film i serial Paola Sorrentina:

 • „Młodość” na długo została mi w pamięci – była wręcz magiczną ucztą dla zmysłów. Można się zasłuchać i rozsmakować w tym obrazie. Nie ma tu jednoznaczności. Każdy widz może ten film wypełnić własnymi historiami i emocjami. Dwóch starszych panów przez pryzmat swojego wieku i doświadczenia życiowego przygląda się rozterkom ludzi młodych.
 • „Młody papież”odważny, budzący kontrowersje serial opowiadający historię Piusa XIII, pierwszego amerykańskiego papieża w historii Kościoła. Pali papierosy, jest kontrowersyjny, melancholijny i pełen sprzeczności.

Artykuły

 • Niewolnicy samorozwoju to inspirująca rozmowa z księdzem jezuitą Jackiem Prusakiem, który, podążając za świętym Ignacym Loyolą, zwraca uwagę na wartość płynącą z przyglądania się swoim prawdziwym, nie zaś powierzchownym, pragnieniom. Ksiądz krytykuje podejście, mówiące o tym, że jeśli będziemy więcej posiadali i więcej robili, to będziemy szczęśliwi. „Potrzebny jest wgląd w siebie, głębsza refleksja” – mówi.
 • „How I Earn $200,000+a Year from Photography” – doceniam także dobrą fotografię, szczególnie gdy poprzez sztukę ludzie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Eric Kim jest międzynarodowym fotografem ulicznym. Prace, które tworzy, pokazują nie tylko doskonałą technikę, lecz także jego poglądy, co pozostawia odbiorcy pole do refleksji.

Książki

 • Kim jestem? Co nas motywuje w miłości i pracy” Stevena Reissa – lektura, która w przystępny sposób opisuje mechanizmy motywacyjne. Dla coachów bądź trenerów wartościowa może być również książka profesora pt. „16 pragnień. Analiza motywacyjna“.
 • Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację” Daniela H. Pinka – autor krytykuje przestarzałą metodę zarządzania przy użyciu kija i marchewki. Proponuje nowoczesne podejście, które opiera się na wewnętrznej sile każdego człowieka.
 • Mit charyzmy” Olivii Fox Cabane to rzecz o uwalnianiu osobistego magnetyzmu – pogłębienie wiedzy o charyzmie, samorozwój bez bariery wiekowej, zawodowej i majątkowej. Jest tutaj wiele przykładów, ćwiczeń i wskazówek, jak zwracać większą uwagę na to, co nas otacza, i poddać refleksji zachowania swoje i osób, z którymi tworzymy relacje.
 • Siła nawyku” Charlesa Duhigga – książka dla tych, którzy chcą zmienić dotychczasowe nawyki i przyzwyczajenia. Jest pełna prawdziwych historii – od tych zwykłych typu: „jak przestałem obgryzać paznokcie” po te niezwykłe. Dobrze się ją czyta, a lektura skłania do refleksji nad tym, w jakim stopniu nasze przyzwyczajenia to nasze wewnętrzne potrzeby czy nawyki.
 • Wciągnęła mnie także lektura biografii znanych osób. Jestem pod wrażeniem postaci Steve’a Jobsa i żałuję, że nie poznam jego profilu motywacyjnego.

Cytat

– W moim sercu walczą ze sobą dwa wilki. Jeden brutalny i pełen wściekłości, drugi pełen ciepła i współczucia – mówi ojciec.

– Który zwycięży? – pyta syn.

– Ten, którego dokarmiam – odpowiada ojciec.

 

Katarzyna JanasEkspercki Przegląd Prasy - Katarzyna Janas – ekspert i praktyk z zakresu motywacji wewnętrznej, współzałożycielka Instytutu Durkalskiego. Ma ponad 10-letnie doświadczenie jako manager projektów przy firmach telekomunikacyjnych, IT i mediach oraz wiedzę na temat integracji technologii z czynnikiem ludzkim w warunkach codziennej pracy przedsiębiorstwa. W ostatnich latach była ściśle związana z branżą motoryzacyjną, odpowiadała za rozwój kadry zarządzającej, budowanie i realizację programów szkoleniowych, m.in. z zakresu zarządzania przez motywację. Absolwentka Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Justus-Liebig-Universität w Giessen.

Katarzyna Janas

Doradca

Katarzyna Janas – ekspert i praktyk z zakresu motywacji wewnętrznej, współzałożycielka Instytutu Durkalskiego. Ma ponad 10-letnie doświadczenie jako manager projektów przy firmach telekomunikacyjnych, IT i mediach oraz wiedzę na temat integracji technologii z czynnikiem ludzkim w warunkach codziennej pracy przedsiębiorstwa.

Przejdź do paska narzędzi