pozwól dziecku samodzielnie odkrywać swoje JA

Pozwól dziecku samodzielnie odkrywać swoje JA

Dlaczego komunikacja z własnym dzieckiem ma fundamentalne znaczenie w procesie docierania do samego siebie? I dlaczego dobra relacja z dzieckiem powinna być z kolei poprzedzona pracą nad sobą? Tajniki tego rodzaju współzależności wyjaśnia w Eksperckim Przeglądzie Prasy coach oddechu i arteterapeutka Katarzyna Gilgenast.

Jaki temat jest dla Ciebie aktualnie szczególnie żywy i dlaczego?

Obecnie przyciągają mnie trzy wątki: bliskość, komunikacja w relacji oraz emocje. W pracy z rodzicami i dziećmi sięgam po narzędzia, takie jak taniec, ruch, zabawa oparta na wzajemnej bliskości i komunikacji. To dzieci są kluczem do rodziców. Dając dzieciom miejsce na emocje, bycie takimi, jakimi są, w tańcu i zabawie, bez ingerencji osób dorosłych, bo wypada, bo tak trzeba, dajemy im szansę na budowanie od początku silnego JA i własnych granic. One pokazują, że mają już wszystko, czego potrzebują. Poprzez ich ciało, które odzwierciedla emocje, naturalność i indywidualność, możemy usłyszeć, zobaczyć i wytulić ich potrzeby. Pojawia się jednak pytanie: „jak rodzic może przekazać to dziecku, jeśli sam tego nie dostał i nie potrafi zadbać sam o siebie?”.

Chciałabym, by tematy komunikacji, bliskości i emocji mogły być realizowane od najmłodszych lat zarówno w przedszkolu, jak i w szkole oraz przede wszystkim by rodzice mogli posiadać wiedzę i umiejętności w tym zakresie. Dbając o siebie, mogą lepiej wspierać swoje dzieci, a poprzez sesje integracji oddechem dotrzeć do siebie samych.

Najważniejsze źródła inspiracji

Ludzie

Słucham ludzi, obserwuję, doświadczam, a internet jest dodatkiem, ale ważnym, bo to, czego nie usłyszę, nie dotknę – doczytam i odnajdę właśnie tam.

Inspirują mnie:

  • praca izraelskiego tancerza Itaya Yatuva
  • zajęcia dla dzieci realizowane przez parę artystów Alessandra Lumarego i Simonę Lobefaro, łączące grafikę z ruchem

Filmy

Bardzo cenię słowa dr Susi Tortora: „Wszystkie dzieci potrzebują być zobaczone i usłyszane, rodzice potrzebują najpierw się zatrzymać, usłyszeć siebie, swój oddech, zobaczyć, co się dzieje w nich samych i dookoła…, zobaczyć zamiast poprawiać, zaangażować się i uczestniczyć”. Słowa ważne, bo nieoceniające. Ważne, bo uświadamiają rodzicom, że są ważni i tak naprawdę mają w sobie wszystko, czego potrzebują: miłość ciepło i decyzję o zaangażowaniu i słuchaniu dziecka.

Artykuły

„Praca nad relacją z dzieckiem zaczyna się od pracy nad sobą” Joanny Berendt to artykuł, który w stu procentach oddaje to, co czuję. Zwraca on uwagę na to, że szczęśliwy, zadbany rodzic to szczęśliwe dziecko. Uwrażliwia na to, że jako rodzic nadal jesteś sobą i dbanie o siebie, swoją przestrzeń, partnera i rozwój powinno być dla ciebie ważne. Każdy ma swoje potrzeby i zajęcia, dzięki którym czuje się spełniony. Dziecko jest lustrem cech rodziców, które oni w sobie akceptują lub nie.

Książki

  • „Strażnicy istnienia” Eckharta Tolle’akomiks obrazujący, jak odnaleźć i docenić w codzienności otaczające nas piękno. W prosty sposób przedstawia mądrości i cuda natury, której jesteśmy częścią. Podkreśla, że zawsze jest czas, by się zatrzymać i powąchać róże… Moim ulubionym dialogiem jest rozmowa kota z psem:

– Rozmyślałem o wszystkich moich problemach. Myślałem o całym tym bólu z przeszłości i… I rozmyślałem o całej tej niepewnej przyszłości. I myślałem: biedny, biedny ja – moje smutne życie. Potem pomyślałem, jak mało jest czasu. I naprawdę myślę, że to wszystko jest po prostu… beznadziejne…. co mogę zrobić? – Przestań myśleć.  

  • „Kochaj siebie, a nieważne z kim się zwiążesz” Evy Marii Zurhorst, terapeutki związków – książka, która obala mit o konieczności rozwodów – rozstań w większości związków. Totalnie zmieniła moje podejście do relacji, pokazując, że wszystko, co jest na zewnątrz, jest lustrem i odpowiedzią na to, kim ja jestem. Zwróciła i nadal zwraca mnie do odpowiedzialności za samą siebie, to, co czuję, w zamian za oskarżanie i obwinianie partnera. Partnerstwo to wymagająca droga do rozwoju i do siebie, a Eva opisuje na podstawie wieloletniej praktyki, że nawet gdy w związku pojawia się bezsilność i walka, jest miejsce na miłość i głęboką relację.

Cytaty

„Myliło mi się to, co czuję, z tym, co myślałam, że czuję. To, co czuję, zastępowałam słowami i zdaniami na temat tego, co myślę. Myliło mi się najprawdopodobniej całe życie” – Małgorzata Halber

 

Katarzyna GilgenastKatarzyna Gilgenast – coach oddechu, praktyk integracji oddechem, artterapeutka. Realizuje autorski projekt „Tańce Turlańce – labolatorium ruchu” dla dzieci i rodziców z dziećmi. W swojej pracy łączy m.in ruch (taniec), pracę z ciałem (masaże, body work), naukę zarządzania emocjami i sztuki plastyczne. Doświadczenie w pracy z dziećmi i dorosłymi kolekcjonuje od ponad 15 lat, m.in jako pedagog ulicy, streetworkerka pracująca z osobami świadczącymi usługi seksualne, edukatorka, animatorka społeczna, wychowawca w przedszkolu w Anglii. Zajmuje się również seniorami i osobami wykluczonymi, dzięki czemu uczestniczy w wymianie mądrości wielopokoleniowej.

Katarzyna Gilgenast

Przejdź do paska narzędzi