potęga kobiecości cover

Potęga kobiecości

​Kto i dlaczego stawia kobietom mocno wyśrubowane wymagania? Który kanał w serwisie YouTube poświęcono kwestiom kobiecym? Jakie miejsce zajmuje w pracy z ciałem trening mięśni dna miednicy? Swoje inspiracje zawodowe i prywatne prezentuje w eksperckim przeglądzie prasy edukatorka seksualna Kamila Raczyńska-Chomyn.

Temat, który jest dla mnie aktualnie szczególnie żywy

Obecnie temat, który jest dla mnie szczególnie żywy, to kwestia uwarunkowań społeczno-kulturowych i ich wpływu na odczuwanie oraz doświadczanie ciała przez kobiety.Mówiąc w skrócie – czemu kobiety tak bardzo dyscyplinują swoje ciała? Czemu brak im akceptacji własnej seksualności i jak to się przekłada na jakość ich życia w ogóle oraz doświadczanie własnej płci.

Od lat zawodowo i prywatnie zajmuję się kwestiami, które nazywam „okołokobiecymi”– od 2004 roku uczę edukacji seksualnej w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Pracuję z młodzieżą w obszarze profilaktyki zdrowia reprodukcyjnego oraz zachowań ryzykownych i przemocy (także seksualnej). Współpracowałam m.in. z Fundacją Feminoteka, Federacją na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Grupą Edukatorów Seksualnych Ponton. Zatem cała moja ścieżka zawodowa to w zasadzie ścieżka feminizmu. Gdy zaczęłam się interesować (najpierw prywatnie, potem zawodowo) pracą z ciałem, od razu wiedziałam, że skupię się na kobietach, dlatego wyszkoliłam się w kierunku pracy z mięśniami dna miednicy.

Najważniejsze źródła inspiracji

Inspiruje mnie wszystko, co pokazuje kobiecość w sposób niestereotypowy.

Prasa

 • Bardzo ciekawe kwestie porusza online’owy magazyn „Enter the Room”, którego redakcja od grudnia wydaje również pismo w wersji papierowej – „G’rls Room” (mam przyjemność być jego ambasadorką).

Filmy

 • Świetne są filmy dokumentalne kręcone przez kobiety i traktujące o sprawach kobiecych (cytując stronę: „sex, politics, culture, witchcraft”). Cały kanał Broadly w serwisie YouTube wart jest zasubskrybowania.
 • Staram się dość często wrzucać na swój fanpage Dobre Ciało krótkie filmy pokazujące kobiecość od ciekawej strony. Ostatnio podzieliłam się z paniami filmem, który obala mit jednego słusznego kanonu urody.
 • Z pewnością bardzo ważne były dla mnie poruszające wystąpienia publiczne Madonny oraz Michelle Obamy. Otwarcie mówią o przemocy seksualnej wobec kobiet oraz nierówności płci, z którą wciąż się mierzymy.

Artykuły

 • Najchętniej czytam i serdecznie polecam artykuły Marzeny Barszcz oraz Eweliny Tyszko-Bury. Obie zajmują się pracą z ciałem i skupiają na miednicy oraz psychosomatyce.
 • Z prasowych artykułów zawsze z przyjemnością czytam teksty Barbary Pietruszczak, publikującej najczęściej w „Wysokich Obcasach”. Pisze o wszystkim, co mnie interesuje – od kwestii społeczno-kulturowych, poprzez urodowe (nie promuje jednak komercyjnych kosmetyków ani usług) oraz zdrowotne.

Książki

 • „Bunt Ciała”Alice Miller – autorka pisze dokładnie o tym, co ja na co dzień widzę na sali: „jeżeli człowiek wmawia sobie, że czuje to, co czuć powinien, i stara się usilnie nie czuć tego, co uważa za niestosowne, zaczyna chorować (…). Sądzę, że udało mi się odkryć tutaj pewną psychobiologiczną prawidłowość, którą przez bardzo długi czas przesłaniały nakazy moralne i religijne”.
 • „Mundra”Sylwii Szwed – zapis dziesięciu rozmów z położnymi. Najstarsza ma ponad 90 lat i pierwsze porody przyjmowała podczas II wojny światowej, najmłodsza – 26 i pracowała w szpitalu w Tanzanii. Lektura obowiązkowa, gdy pracuje się z kobietami w ciąży lub po porodzie – porusza wiele aktualnych i kontrowersyjnych tematów (problemy medykalizacji porodu, odejścia od natury, cesarskich cięć na życzenie czy zapłodnienia in vitro).
 • Tematy, które mnie interesują, to również naturoterapia i ziołolecznictwo, stąd takie pozycje jak: „50 roślin, które zmieniły bieg historii” Billa Lawsa oraz najnowszy nabytek „vintage” – „Leki i gusła dawnej wsi: stan zdrowotny polskiej wsi pańszczyźnianej w XVII-XVIII w.” Zbigniewa Kuchowicza, ponieważ temat leczenia ziołami, szeptuch (czy „bogiń”, jak się mówiło na te kobiety pod czeską granicą) ogromnie mnie interesuje i rozbudza wyobraźnię. Chciałabym, aby leczenie w zgodzie z naturą wróciło do łask.
 • Dodatkowo czytam wszystko, co napisze Swiatłana Aleksijewicz, ponieważ jest po prostu wybitna (moja ulubiona pozycja to „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”). Cenię Orianę Fallaci, a z polskich reportażystek Justynę Kopińską, ponieważ porusza tematy, które innych odstręczają.

Cytaty

 • „Be what men want you to be, but more importantly, be what women feel comfortable with you being around other men” – gorzkie słowa wypowiedziane przez Madonnę podczas odbierania nagrody Billboard’s 2016 Woman of the Year. Pokazują, jakie wymagania społeczne są stawiane kobietom. Zmuszają mnie do refleksji nad tym, dlaczego nie tylko mężczyźni „dokręcają im śrubę” poprzez stosowanie wobec nich podwójnych standardów. Robią to również inne kobiety.
 • Wiąże się to dla mnie z myślą, którą wypowiedziała Madeleine Albright: „W piekle jest specjalne miejsce dla kobiet, które nie pomagały innym kobietom”.

 

potega-kobiecosci-bioKamila Raczyńska-Chomyn – z wykształcenia szkoleniowiec i edukatorka seksualna, przez ostatnie dziesięć lat prowadziła szkolenia między innymi z zakresu work-life balance. Posiada uprawnienia instruktora sportu i rekreacji oraz trenera personalnego, ukończyła też kursy instruktorskie dwóch szwajcarskich metod: CANTIENICA® – Program Power oraz BeBo® – Trening Dna Miednicy (metoda rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Uroginekologiczne). Obecnie uczy się pracy klasyczną metodą Josepha Pilatesa z wykorzystaniem reformera.

 

Hidden Content

 

 

dobrecialo.pl

Prelegent

dobrecialo.pl nie napisał/a notki o sobie.

Przejdź do paska narzędzi