Jak zarabiać 200 tys. dolarów jako fotograf?

Dlaczego szkoła zabija kreatywność? Czego dorośli mogą nauczyć się od dzieci? Czy możliwy jest wybór jednego zawodu na całe życie? O tym a także o wielu innych zagadnieniach związanych z pracą i edukacją opowie w Eksperckim Przeglądzie Prasy Jacek Kłosiński. 

Temat, który jest dla mnie szczególnie żywy

Ciągle szukam nowych sposobów na lepsze przekazywanie wiedzy. Tworzę kursy online i szkolenia stacjonarne, dlatego sporo czytam o technikach, narzędziach, które pomagają motywować uczniów, dzielić się informacjami itd. Dużo mówi się o personalizacji nauki i widzę w niej przyszłość edukacji. Przywykliśmy do zdobywania wiedzy w warunkach masowych, każdy siedział w tej samej klasie i realizował ten sam program. A przecież wszyscy jesteśmy inni. Technologia ułatwi tworzenie indywidualnych programów – nawet jeśli nie w nauczaniu początkowym, to np. na poziomie akademickim. Aktualnie robię duży krok w kierunku przeniesienia szkoleń do sieci i sporo o tym myślę.

Najważniejsze źródła inspiracji

Serwisy internetowe

​Nie mam jednego, konkretnego miejsca, gdzie szukam inspiracji. Podstawą jest dla mnie Feedly, w którym śledzę aktualności z kanałów RSS oraz moja specjalna skrzynka mailowa na różnego rodzaju newslettery. Feedly zacząłem używać po tym jak Google zamknął swoje narzędzie tego typu. Obecnie Feedly jest moim zdaniem najlepszym czytnikiem RSS. Dodaję tam głównie blogi i inne miejsca z ciekawą wiedzą. Raz na kilka dni zaglądam do tej listy i sprawdzam, co ciekawego ostatnio się pojawiło. Moja prasówka skupia się więc na Feedly i przeglądaniu mejli.

Filmy

Nie jestem fanem kina, oglądam mało. Natomiast na YouTube szukam treści edukacyjnych. Lubię kanał Historia Bez Cenzury, ale też klasyki typu prezentacje TED. Przede wszystkim legendarna już prezentacja Kena Robinsona na temat tego, że szkoły zabijają kreatywność. W pełni się zgadzam.

Artykuły

Moją uwagę przyciągnął w Internecie artykuł o tym, jak zarabiać 200,000 dolarów jako fotograf. Bardzo dobry tekst – zdecydowanie nie tylko dla fotografów. To zadziała praktycznie w każdej branży. Z większością rad się zgadzam i sam stosuję od lat. Tytuł tekstu może trochę „marketingowy”, ale samo podejście opisane przez autora jest jak najbardziej warte poznania.

Jednocześnie nie czytam prasy klasycznej. 🙂 To świadomy wybór. Prasa nie nadąża za Internetem i nie ma nad nim realnej przewagi. Mając Internet nie widzę powodów do kupowania prasy, która jest po prostu gorsza (mniej aktualna, bardziej powierzchowna, droższa, brak jej interaktywności itd.)

Książki

​Ostatnio bardzo dużo wyniosłem z Nobody Wants To Read Your Sh*t, autorstwa Stevena Pressfielda. Moim zdaniem lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce dobrze pisać. Niezależnie od tego czy chodzi o książki, blogi czy oferty dla klientów.

Bardzo inspirująca była też biografia Elona Muska. Mimo, że jest bardzo obszerna (ponad 500 stron) pochłonąłem ją w kilka dni. Polecam wszystkim, którzy szukają innowacji i świeżego podejścia do biznesu.

Cytaty

​Słowa Pauli Pondstone: „Dorośli ciągle pytają dzieci o to, kim zostaną kiedy dorosną, ponieważ szukają pomysłów”.

Sama prawda. Życie zawodowe to ciągłe poszukiwanie swojego miejsca. Nie da się znaleźć odpowiedzi na to pytanie i zadowolić nią raz na zawsze. Każdy z nas się zmienia i zmieniają się też nasze preferencje i oczekiwania co do kariery.

 

Jacek Kłosiński – od ponad 10 lat zawodowo związany z projektowaniem graficznym. Najpierw jako freelancer, a później jako współzałożyciel i dyrektor kreatywny agencji brandingowej ENGRAM. Współpracował ze znanymi markami, takimi jak Dr Oetker, czy Amnesty International, instytucjami kultury jak Opera Narodowa, a także dziesiątkami innych firm oraz organizacji. Przed trzydziestką osiągnął zawodowy sukces, ale nie czuł się spełniony. Dopiero kiedy zaczął pisać bloga, prowadzić szkolenia i zajęcia na uczelniach, odkrył, że najwięcej satysfakcji daje mu pomaganie innym. Sprzedał udziały w firmie, którą budował przez lata i postanowił wspierać ludzi, którzy chcą nie tylko dobrze zarabiać, ale także rozwijać się i cieszyć tym, co robią. Na swoim blogu dzieli się wiedzą, inspiracjami i narzędziami, które pomogą w kreatywnej pracy.

 

***

 

Przez ostatnie miesiące intensywnie pracuję nad swoim pierwszym kursem online. Dotyczył będzie szeroko rozumianego wyceniania własnej pracy. Sprawdź:

Jacek Kłosiński

Nauczyciel

Jacek Kłosiński – od ponad 10 lat jestem zawodowo związany z projektowaniem graficznym. Najpierw jako freelancer, a później jako współzałożyciel i dyrektor kreatywny agencji brandingowej ENGRAM. Miałem okazję współpracować ze znanymi markami, takimi jak Dr Oetker, czy Amnesty International, instytucjami kultury jak Opera Narodowa, a także dziesiątkami mniejszych i większych firm oraz organizacji.

Przejdź do paska narzędzi