słuchaj siebie cover

Słuchaj siebie, bój się i rób!

O tym, że hip-hop i joga idą ze sobą w parze, jak czerpać inspirację z Beyonce, a także o kobiecej stronie branży IT opowiada w Eksperckim Przeglądzie Prasy ninja jogi Basia Tworek.

Jaki temat jest dla Ciebie aktualnie szczególnie żywy i dlaczego?

W centrum moich zainteresowań leży nasze Ja Cielesne. Jestem nauczycielką jogi, ale nie uczę, jak pięknie się poruszać i zrobić idealną, akrobatyczną pozycję, tylko jak zaprzyjaźnić się ze swoim ciałem, nauczyć się go słuchać i z nim współpracować. Wierzę, że moim najważniejszym zadaniem jest stworzenie moim uczniom bezpiecznej przestrzeni do zbudowania głębokiego, autentycznego kontaktu z sobą: do uświadomienia ich unikalnych właściwości, uszanowania własnej historii, rozwijania potencjału i przekraczania ograniczeń, w swobodnej atmosferze.

Najważniejsze źródła inspiracji

Serwisy internetowe

  • Yoga Journal – strona poświęcona jodze, gdyż lubię być na bieżąco z nowinkami
  • Hypebae – portal o modzie, urodzie i rozrywce, gdyż jestem dzieckiem popkultury
  • Youtube – bo kocham stary hip-hop i R’n’B i estetykę lat 90-tych

​Filmy

  • F*ck It – The Ultimate Spiritual Way – ten filmik w zabawny i bezpretensjonalny sposób ukazuje dokładnie to, co powinniśmy zrobić na naszej duchowej ścieżce. Dodatkowo wymaga od widza dystansu i poczucia humoru. Jeśli by mnie nie uprzedzili, sama nakręciłabym dokładnie taki sam
  • “Body” Tales Of Mere Existence – ten filmik przypomina mi o tym, jakie mam cudowne ciało i że zdecydowanie za często przejmuję się bzdurami
  • Teledyski z albumu “Lemonade” Beyonce – składają się w niesamowitą historię o kobiecości, ciele, emocjach, wybaczeniu i o miłości i o płynącej z niej sile. Uwielbiam.

Artykuły w internecie

​Zawsze kiedy piszę artykuł na swojego bloga przekopuję się przez artykuły naukowe i branżowe strony, a potem próbuję przełożyć tę wiedzę na “normalny” język. Uważam, że to ważne, aby mówić najprościej, jak się da. Ostatnio jestem dumna ze swojego artykułu o żuchwie (czyli problemach z napięciami w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego, które mamy prawie wszyscy, oraz o tym, jak sobie z nimi radzić), który jest właśnie dzieckiem takiego naukowego kopania

Artykuły prasowe

Codzienną prasę czytam rzadko i raczej skupiam się na magazynach branżowych – kupuję Yoga Journal, I-D Magazine, Milk Decoration i Harvard Business Review.

Mój tajny rytuał to branie od babci archiwalnych numerów Wysokich Obcasów – robię to od liceum. Lubię to, że zawsze sobie o nich rozmawiamy, a babcia dzieli się ze mną swoimi spostrzeżeniami. A ostatnio zachwyciło mnie wydanie specjalne Wysokich Obcasów “IT girls”! Przeczytałam go od deski do deski. Jest o kobietach, które są przedsiębiorcze, działają w branży technologicznej i nie boją się żyć po swojemu, tworząc zawody, których wcześniej nie było i wybierając swój styl życia, taki jak na przykład zdalna praca z rajskich wysp na Pacyfiku. W takim samym stopniu uwielbiam przyrodę i nowe technologie, które dają mi wolność poruszania się i funkcjonowania tak, jak chcę. I kocham to, jak kobiety inspirują się nawzajem!

Cytat

“Bój się i rób” – towarzyszy mi od dzieciństwa, powtarzała mi go mama i czuję, że ukształtował mnie jako osobę. Teraz powtarzam go swoim uczniom. I sama go w swoim życiu nieustannie redefiniuję.

 

Basia Tworek nauczycielka jogi i psycholog, szczególnie interesuje się relacjami ciało – emocje oraz niwelowaniem napięć wywołanych stresem. Jogą zainteresowała się przez własne problemy z kręgosłupem, wszystkie ćwiczenia testowała na sobie, dzięki nim uniknęła operacji i leków przeciwbólowych. Współpracuje z Ewą Chodakowską i pismem “Joga”. Prowadzi kameralną szkołę “Stan Skupienia” na warszawskim Placu Zbawiciela, a także jogowego bloga i jogowy kanał na Youtube.

Basia przygotowała nagranie – pakiet 3 lekcji jogi. Ćwiczcie razem jogę u Ciebie w domu!

 

Basia Tworek

Nauczyciel

Basia Tworek - nauczycielka jogi i psycholog, szczególnie interesuje się relacjami ciało - emocje oraz niwelowaniem napięć wywołanych stresem. Jogą zainteresowała się przez własne problemy z kręgosłupem, wszystkie ćwiczenia testowała na sobie, dzięki nim uniknęła operacji i leków przeciwbólowych.

Przejdź do paska narzędzi