zamień porażkę w sukces

Zamień porażkę w sukces

Jakie pozytywne aspekty może mieć kryzys? Czym grozi ślepe dążenie do ciągłego bycia fit? Do jakiej lektury zajrzeć w poszukiwaniu sensu życia? O tym wszystkim opowiada w Eksperckim Przeglądzie Prasy Sebastian Szajner, interwent i coach kryzysowy.

Jaki temat jest dla Ciebie aktualnie najbardziej żywy?

Czy prawdą jest, że co nie zabije, to wzmocni? Co dzieje się z człowiekiem dotykającym skrajnych sytuacji, trudnych i niespodziewanych, często z pogranicza życia i śmierci? Jak wyciągać wnioski po porażce? Jak przygotować się do kryzysu? Tym, co mnie szczególnie fascynuje w rozwoju człowieka, są sytuacje skrajne, kryzys i jego rozwojowy potencjał. To, że kryzys jest dramatem, trudnością, porażką, mówić nie trzeba, ale ma on też charakter leczniczy. Może sprowokować do zmiany postaw wobec najważniejszych ról życiowych, a nawet wobec całego sensu życia. Kryzys zawsze przychodzi niezaplanowany, nieproszony. Zastaje Cię nieprzygotowanego, jak nagłe wskazanie do tablicy przez Twoją matematyczkę w podstawówce. Stawia pod ścianą i sprawdza, ile się nauczyłeś, co robiłeś, gdy nikt nie patrzył. Najczęściej odpytuje z czterech sfer życia: zdrowia, relacji, pieniędzy i zdrowego poczucia własnej wartości – co nieco o każdej z nich poniżej.

Najważniejsze źródła inspiracji

Filmy

  • „Zwycięzca” – film o Darku Strychalskim to świetna przypowieść o tym, jak można poradzić sobie z kryzysem zdrowia. Bohater jest po części sparaliżowany w wyniku wypadku w 1983 r., a mimo to… startuje w najcięższych ultramaratonach, jakie zna ludzkość. Wspierając rozwój osób poszkodowanych w wypadkach, mam przyjemność oglądać ich determinację w drodze co celu. To, jak znoszą ból, złość, niezrozumienie otoczenia w walce o sprawność, jak muszą mierzyć się z poczuciem bezsilności w drodze do tego, co zdrowa osoba ma na co dzień, zawsze wzbudza we mnie zachwyt i szacunek.
  • „Inside the Superhuman World of the Iceman” – film dokumentalny o Wimie Hofie, człowieku który potrafi kontrolować swój system odpornościowy i wszedł w samych szortach na Mont Everest. Stosuję jego metody pracy z oddechem, pobudzają z rana bardziej niż podwójne espresso.
  • „W pogoni za byciem fit” – obraz podsumowujący od lat obserwowany rozwój branży wellness i pogoń za byciem fit. Z jednej strony jest to wartościowe: układanie urozmaiconej diety, chodzenie na siłownię pięć razy w tygodniu, aby mieć zdrowe ciało i sylwetkę jak z okładki. Takie skrajne podejście do bycia fit rodzi też jednak presję, przedmiotowe traktowanie ciała i poczucie winy w razie niezrealizowania wyśrubowanych celów.
  • „Ostatni wykład: Jak skutecznie spełniać marzenia z dzieciństwa” – film, w którym Randy Pausch pomaga odpowiedzieć na pytania: jakie decyzje podjąłbyś, gdybyś wiedział, że zostało Ci kilka miesięcy życia i rodzina, którą kochasz? 

Artykuły

Hidden Content

Książki

  • „Człowiek w poszukiwaniu sensu” Viktora E. Frankla to dla mnie jedna z ważniejszych pozycji, jakie przeczytałem na temat wychodzenia z cierpienia, jakie przynosi życie. Po lekturze zrodziły się we mnie pytania o mój sens życia, o to, czy żyję jego pełnią, czy tylko tak mi się wydaje i w jakich codziennych nawykach i działaniach oszukuję siebie, jestem wobec siebie nieszczery. Rekomenduję tę książkę z całą swoją mocą.

Cytaty

  • „Żyj tak, aby to, czego się nauczyłeś, zanim pójdzie do piachu, przeszło przez mózgi innych” – Jerzy Vetulani
  • „Proszę się odprężyć. To prawdopodobnie najlepsze, co możesz zrobić dla ratowania świata” – Fred Luks

 

Zobacz wideo z webinaru, prowadzonego przez Sebastiana dla uskrzydlającej społeczności Strefy Rozwoju: “Człowiek vs. kryzys – czyli jak sobie radzić w obliczu nieoczekiwanych trudności życiowych”.

Sebastian Szajner

Trener

Interwent kryzysowy, coach kryzysowy akredytowany przez Polskie Towarzystwo Coachów Kryzysowych, trener komunikacji, współzałożyciel dwóch stowarzyszeń promujących nowoczesne formy edukacji i sztuki. Specjalizuje się we wspieraniu ludzi w kryzysowych momentach życia, szczególnie osób po wypadkach.

Przejdź do paska narzędzi