każdy z nas jest artystą

Każdy z nas jest artystą – rozmowa z Karalay Karoliną Cegiełkowską

Co jest naturalną cechą wszystkich ludzi i jak mogą ją oni w sobie rozwijać? Gdzie szukać wskazówek dotyczących osiągania wyższego poziomu świadomości? O swoich najważniejszych inspiracjach opowiada w eksperckim przeglądzie prasy malarka Karolina Cegiełkowska.

Jaki temat jest dla Ciebie aktualnie szczególnie żywy i dlaczego?

​W centrum moich zainteresowań znajduje się człowiek i rozwijanie jego potencjału. Każdy z nas jest artystą i kreatywność jest naszą naturalną cechą, często jednak zablokowaną. Dzięki kreatywności możemy radzić sobie z rozwiązywaniem codziennych problemów w niecodzienny sposób. Znajdować najlepsze i najszybsze rozwiązania. Osiągać maksymalny efekt przy minimalnym wysiłku. To, co mnie nieustająco zajmuje, to wyszukiwanie różnych sposobów na docieranie do swojej naturalnej mocy: kreatywnej i sprawczej.

Filmy

  • Wykłady amerykańskiego psychiatry Davida R. Hawkinsa, który w bardzo prosty, często również zabawny sposób opowiada o świadomości, duchowości i regułach, którym podlegamy. Hawkins posługuje się językiem zrozumiałym dla przeciętnego człowieka. Podaje również łatwe do zastosowania i skuteczne sposoby radzenia sobie z naszymi ludzkimi słabościami. Poniżej jeden z wykładów, dotyczący zmiany nawyków.
  • TED Talks – wystąpienie dziewczynki, która apeluje do dorosłych o możliwość przeżywania dzieciństwa i korzystania z jego przywilejów. Bardzo ważna kwestia w świecie, w którym dzieciom odbiera się dzieciństwo w imię zapewnienia im „lepszej przyszłości”. Skłania do zadania sobie pytania, co jest ważniejsze – chwila obecna czy przyszłość?
  • „Human” – poruszający film o nas – ludziach, naszych potrzebach, marzeniach, pragnieniach i zmaganiach. O tym, jak bardzo jesteśmy różni i jednocześnie jak bardzo do siebie podobni.

Jako kontynuację opowieści o ludziach polecam również dwa piękne portrety artystek – filmy o tym, czym jest lub może być sztuka, gdzie są jej granice. Jak przeplata się z życiem i jaka jest rola artysty w świecie.

  • „Marina Abramović: The Artist Is Present” – dokument o jugosłowiańskiej performerce i wystawie podsumowującej jej dokonania artystyczne, zorganizowanej w 2010 r. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Ta artystyczna akcja w swojej zewnętrznej formie polegała na patrzeniu artystce w oczy. W rzeczywistości wydarza się tam o wiele więcej.
  • „Pina” – film o niemieckiej choreografce. Piękno i emocje beż użycia słów.

Książki:

Cytaty:

  • „Każde dziecko jest artystą. Wyzwaniem jest pozostać artystą, kiedy się już dorośnie” – Pablo Picasso
  • „Jeśli doprowadzisz do porządku własne wnętrze, to, co na zewnątrz, samo się ułoży we właściwy sposób” – Eckhart Tolle

 

 Karalay Karolina Cegiełkowska – z wykształcenia architekt, z zawodu malarka i trenerka malarstwa intuicyjnego. Jej zajęcia umożliwiają uczestnikom swobodne wyrażanie siebie, wychodzenie poza utarte schematy, budzenie intuicji i kreatywności, uruchamianie przepływu we własnym życiu i podążanie za marzen iami. Na obecną ścieżkę rozwoju zawodowego i duchowego wkroczyła w 2009 r., kiedy zetknęła się z labiryntem medytacyj nym – wzorem znajdującym się na posadzce katedry w Chartres. Obrazy, które maluje, często są zapisem emocji, proces twórczy to dla niej sposób na uruchamianie przepływu, w miejscach, w których istnieją jakiekolwiek blokady, oraz rozwiązywanie ważnych problemów.

Magda Bącela

Moderator

Magda Bącela nie napisał/a notki o sobie.

Przejdź do paska narzędzi