zaakceptuj trudności cover

Zaakceptuj trudności żeby się ich pozbyć

Czym jest odwaga i gdzie można zgłębiać jej tajniki? Kim jest właściwie Tony Robbins? Jak pracować nad akceptacją, tak by wywarła ona transformujący wpływ na nasze życie? Współpracowniczka Brené Brown, trenerka Joanna Chmura zdradza w eksperckim przeglądzie prasy, czym inspiruje się zarówno w pracy z ludźmi, jak i przestrzeni osobistej.

Temat, który jest dla mnie szczególnie żywy

Autentyczność, wrażliwość, wstyd, odwaga, czyli sedno badań dr Brené Brown. Ta tematyka to coś, co pochłonęło mnie najpierw prywatnie. Kazało mi zgłębić te tematy dla siebie samej, a potem niepostrzeżenie stało się istotą mojej pracy zawodowej jako psychologa.

Najważniejsze źródła inspiracji

Strony internetowe

  • Courageworks – centrum informacji dotyczących odwagi przez pryzmat Brené Brown i jej 14- letnich badań w zakresie odwagi, wrażliwości i wstydu.
  • „Live Awake” Sarah Blondin – źródło przepięknych medytacji prowadzonych słowem i muzyką w obszarze budowania wewnętrznej akceptacji i zwiększania odwagi do bycia sobą.

Filmy

  • „I’m not your gurudokument przedstawiający Tony’ego Robbinsa podczas jednego z jego kilkudniowych seminariów. Byłam dosyć długo sceptyczna wobec jego osoby, do czasu aż obejrzałam ten film. Wtedy spojrzałam na niego trochę inaczej. Zobaczyłam coś, czego nie widziałam wcześniej: wrażliwość i chęć realnej pomocy osobom, które tego potrzebują. Oczywiście można powiedzieć, że ten dokument pokazuje go jako gwiazdę, i w dodatku z założenia w dobrym świetle. Można też powiedzieć, że przedstawia po prostu człowieka w człowieku, który niesie ulgę potrzebującym. Ja wybieram tę drugą interpretację. 
  • Hollywood Roundtable Interviews– to seria godzinnych wywiadów z artystami różnej maści: aktorami, muzykami, producentami, reżyserami. Podczas spotkania przy okrągłym stole opowiadają oni o swojej pracy, wzlotach i upadkach, blaskach i cieniach sztuki, jaką przyszło im wykonywać. Czasem te rozmowy są bardzo szczere, czasem zabawne i zawsze dla mnie inspirujące. Kreatywność i w ogóle tworzenie mają ogromną wartość w moim życiu, więc taka możliwość zajrzenia na chwilę do kreatywnego świata jest bardzo pociągająca i wzbogacająca.

 Książki

  • Radical Acceptance: Embracing Your Life With the Heart of a Buddha” Tary Brach  – to książka, która po pierwsze jest dobrze napisana i dobrze się ją czyta. Po drugie jest bardzo inspirująca i zmuszająca do myślenia, a raczej czucia. Czucia inaczej, bo z akceptacją wszystkiego, co się pojawia, a to nie zawsze przychodzi nam łatwo. Po trzecie Tara opowiada też o swoim życiu i swoich doświadczeniach akceptacji tego, co najchętniej porzucilibyśmy i pozbyli.
  • Upór, potęga pasji i wytrwałości” Angeli Duckworth – to znakomita książka napisana przez byłą konsultantkę z Wall Street, a później nauczycielkę matematyki, która koniec końców postanowiła zostać psychologiem, żeby znaleźć odpowiedź na pytanie, co pomaga odnieść oddalony w czasie sukces i wytrwać na drodze do niego.
  • Jak wykorzystać ciemną stronę?” Debbie Ford – książka, która często przy pierwszym czytaniu może denerwować, ale z każdą stroną coraz bardziej zaskakuje i zachwyca. Odkrywa przed nami świat, do którego często nie chcemy zaglądać – świat złości na cechy, zachowania czy wypowiedzi innych, które są jedynie odbiciem, tego, czego nie akceptujemy w sobie. Jak pisze Debbie: „Musisz chcieć dowiedzieć się, że jesteś tym, czym nie chcesz być”.

Artykuły

Cytaty

  • „Zaakceptuj aż do pokochania, wtedy odejdzie” – to o trudności zaakceptowania tego, co trudne. Tego, czego nie chcemy w naszym życiu. Tego, czego nie lubimy i tego, czego pragnęlibyśmy się pozbyć. I tak bardzo chcemy się tego pozbyć, że to odpychamy, co sprawia, że wraca do nas ze zdwojoną siłą. Dlatego też, jeśli naprawdę chcemy się czegoś pozbyć, to najpierw musimy to zaakceptować i przytulić. Wtedy odejdzie, bo: „to, z czym nie potrafisz żyć, nie pozwoli żyć tobie”.

Joanna Chmurajoanna-chmura-bio-epp – trener, z wykształcenia psycholog, realizuje projekty szkoleniowo-coachingowe w Polsce, Europie oraz USA. Po kilkunastoletniej zwycięskiej walce z zaburzeniami odżywiania postanowiła zawodowo zająć się tematem wstydu, czyli lękiem przed tym, jak odbierają nas inni. Pracuje z klientami indywidualnymi i biznesowymi w zakresie autentycznego przywództwa i związanych z nim: motywacji, poczucia własnej wartości oraz odwagi. Uczennica dr Brené Brown. Jako jedna z dwóch osób w Polsce w swojej praktyce wykorzystuje m.in. modele „The Daring Way” i „Rising Strong”, stworzone przez autorkę „Darów niedoskonałości” i „Z wielką odwagą”. Od stycznia 2017 r. jako jedyna osoba z Europy, w odpowiedzi na zaproszenie od samej Brené Brown, należy do jej zespołu 15 facylitatorów programu rozwoju przywództwa „Brave Leaders”.

Avatar

KS

Prelegent
Przejdź do paska narzędzi