świat emocji cover

Empatia – odkryj świat emocji

Czy możliwy jest świat, który działa dla wszystkich? Co możemy zrobić, by lepiej się porozumiewać z innymi? Jak empatia pomaga zmienić świat? Szczegóły w eksperckim przeglądzie prasy założycielki Dojrzewalni Róż i współtwórczyni festiwalu Progressteron Ewy Panufnik. 

Temat, który jest dla mnie szczególnie żywy

To co mnie od lat porusza, motywuje do działania i jest moją życiową misją, to wspieranie porozumienia między ludźmi: w związkach, rodzinach, grupach, firmach, społecznościach. Jestem głęboko przekonana, że kiedy będziemy w stanie się naprawdę zobaczyć w naszych wzajemnych potrzebach i dzięki temu porozumieć, znajdziemy rozwiązania, które pomogą nam budować świat dla wszystkich, nikogo z niego nie wykluczając. Stworzymy wówczas lepsze związki i lepsze społeczności.

Najważniejsze źródła inspiracji

Ludzie

​Działania następujących osób wywierają na mnie największy wpływ:

 • Miki Kashtan jest trenerką Nonviolent Communication – rewolucyjnej metody budowania porozumienia, stworzonej przez Marshala Rsenberga. Miki zbudowała na jej podstawie unikalny sposób podejmowania decyzji grupowych, który nazwała Convergent Facilitation. Ta metoda przemienia grupy, społeczności, zespoły w firmach, budując 100% współpracy pomiędzy ludźmi i pozwalając wypracować wspólne rozwiązania, które łączą wszystkie potrzeby i mądrość poszczególnych członków grupy. Dzięki temu są lepsze niż takie, które brały się tylko z perspektywy części z nich. Zawsze, szybko i trwale. Miki jest wizjonerką świata wolnego od przemocy, który działa dla wszystkich. Opisuje go w swoich książkach: Reweaving Our Human Fabric: Working together to Create a Nonviolent Future oraz, Spinning Threads of Radical Aliveness: Transcending the Legacy of Separation in Our Individual Lives.
 • Brene Brown – zachęca inspiruje mnie do tego, by być mniej miłą, ale bardziej kochającą. Jak to pogodzić?

Warto obejrzeć również animację, która w sposób zabawny, ale precyzyjny wyjaśnia, czym  według Brene Brown różni się empatia od współczucia.

Przemówienia/wywiady

Z przemówień/wywiadów szczególnie polecam:

 • ​Pouczającą wypowiedź psychoterapeutki Liz Scarfe o tym, jak sobie radzić z wewnętrznym krytykiem. Najlepiej bowiem zacząć od siebie i zrozumieć naszą wewnętrzną dynamikę. Dla mnie bardzo inspirujące było dodanie postaci obserwatora do zwyczajowej diady: krytyk wewnętrzny i jego ofiara, który może wziąć część nas poddawaną krytyce w obronę, oraz rozróżnienie, że postawienie krytykowi granic nie polega na dyskutowaniu z nim.
 • Poruszający wywiad z Azizem Abu Sarahem – Palestyńczykiem, który po śmierci brata w izraelskim więzieniu najpierw oddał się planowaniu i organizowaniu odwetu, a potem przeszedł niezwykłą przemianę. Teraz wspiera innych w zrozumieniu, że zemsta niczego nie załatwia, a tylko nakręca spiralę przemocy. Wierzy, że kiedy choć w małym stopniu zobaczymy w sobie nawzajem ludzi, możliwe jest zakończenie wojny. 

Artykuły

Książki

 • Rosnąc w siłę, Brene Brown – inspirująca książka badaczki wrażliwości o tym, jak się podnosić po upadkach, które niechybnie przydarzą się nam, gdy zechcemy odważniej podążać za sobą i „wyjść na arenę”.
 • Zacznij od dziś. Poznaj siebie, Meera Lee Patel – przepiękna wizualnie pozycja dla tych, którzy w lekki sposób chcą pozastanawiać się na tym, co jest dla nich w życiu ważne.
 • W pułapce myśli, Steven C. Hayes, Spencer Smith – książka, która przez jakiś czas sprzedawała się lepiej niż powieści o Harrym Potterze. To wprowadzenie do terapii ACT, opowiada o tym, jak akceptacja naszych myśli, odczuć i potrzeb może nam pomóc poradzić sobie z depresją i lękiem.
 • Dziennik uważności, Corinne Sweet – kolekcja prostych praktyk z obszaru Mindfullnes może nas bardziej osadzić w tu i teraz i wnieść w nasze życie więcej spokoju i ciekawości.
 • Tęskniący Zenon i żyrafa, która spadła z krzesła, Aneta Ryfczyńska i Joanna Berendt – druga odsłona bajek o empatii. Tej zdolności najlepiej uczyć się od małego. Empatyczne opowieści dla dzieci to zatem świetne połączenie przyjemnego z bardzo pożytecznym i wspierającym dla najmłodszych, bo dzięki nim poznają świat emocji i uczą się widzieć potrzeby za słowami i zachowaniami innych.

Cytaty

 • „Wrogowie to osoby, których historii nie słyszałeś lub których twarzy nie widziałeś” – Irene Butter
 • „Prawdziwy dialog może się wydarzyć tylko wtedy, gdy zaczynając rozmowę jesteś gotowy na to, by być przez nią odmienionym. Jeśli nie jestem gotowa, by wziąć pod uwagę nowe opcje dla siebie, na jakiej podstawie oczekuję, że druga osoba się zmieni?” – Miki Kashtan (The Little Book of Courageous Living)
 • „Chciałbym móc Ci pokazać, gdy jesteś samotny lub w ciemności, olśniewające światło Twojego istnienia” – Hafiz
 • „Stałem się szczęśliwszy, gdy przestałem zajmować się sobą” – Robert Thurman (Inner Revolution)

Ewa Panufnik od lat zajmuje się rozwojem osobistym. Ukończyła Studium Psychologicznej Pracy z Grupami i Organizacjami (program Ośrodka Psychoterapeutyczno – Szkoleniowego POZA CENTRUM przy Polskim Towarzystwie Psychologii Zorientowanej na Proces). Pasjonuje się metodą Nonviolent Communication i od lat promuje ją w Polsce. W 2003 roku wraz z Lucyną Wieczorek założyła Dojrzewalnię Róż – Ośrodek Rozwoju Osobistego Kobiet. Autorka bloga www.gdybymdorosla.com, poświęconego rozwojowi osobistemu, oraz wielu projektów na ten temat.

Ewa Panufnik

Prelegent

Ewa Panufnik, która od wielu lat zajmuje się rozwojem osobistym i w 2003 roku wraz z Lucyną Wieczorek założyła Dojrzewalnię Róż – Ośrodek Rozwoju Osobistego Kobiet, zaprasza Cię do lektury jej miniprzewodnika „Wsparcie w sytuacji kryzysowej".

Przejdź do paska narzędzi