Równowaga – to się opłaca!

Jaka choroba nęka współczesny świat? Czy można połączyć spełnienie zawodowe ze szczęściem w życiu prywatnym? I jak praktycznie uzdrawiać swoje życie każdego dnia? Odpowiedzi na te i inne nurtujące wielu ludzi pytania w eksperckim przeglądzie prasy Doroty Mazur.

Jaki temat jest dla Ciebie aktualnie najbardziej żywy?

To, co we mnie ostatnio żywe najbardziej, to zdrowe łączenie efektywności w życiu prywatnym i zawodowym. Podczas moich szkoleń spotykam uczestników, którzy szukają trzeciej drogi. Nie chcą rezygnować ani z satysfakcji zawodowej, ani ze szczęścia prywatnego. Nie chcą być trybikami w machinie biznesu, ale też nie zamierzają w żadnym wypadku rezygnować z poziomu, na jakim żyją.

Obserwuję, że niektórzy chorują na tak zwaną grypę dobrobytu. To ciekawe, że ukuto już na to termin. Chodzi o stan przemęczenia, niepokoju, kiedy ma się coraz mniej czasu i energii na samo życie. Niektórych doprowadza on do wypalenia zawodowego, chorób somatycznych i innych kryzysów. Sama doświadczyłam podobnych stanów i wiem, że warto zmienić kurs.

Czy można być szczęśliwym poza pracą i efektywnym zawodowo zarazem? Tak. Jeśli do tej pory tak nie było, to bądźmy pewni, że wszystko nie może zostać po staremu w naszym życiu. Parę spraw trzeba będzie przemodelować. 

Najważniejsze źródła inspiracji

​Filmy

  • Brat David Steindl-Rast, charyzmatyczny zakonnik i naukowiec przekraczający granice wyznań, opowiada o tym, że uczucie szczęścia rodzi się z wdzięczności. Z wdzięczności nie za wszystko, ale z wdzięczności w każdej chwili. To wystąpienie o tym, jak to podejście wdrożyć w życie od zaraz.

  • Psycholog Kelly McGonigal przedstawia najnowsze spojrzenie na stres, który nam szkodzi, tylko jeśli uwierzymy w jego szkodliwość, a także o tym, jak bycie blisko z ludźmi, troska o nich, redukuje napięcie, zapewnia psychiczną odporność.

  • Doskonała muzyka do relaksacji, kontemplacji – temat pochodzi z filmu „Cinema Paradiso”. To kompozycja Ennia Morricone zatytułowana „Tema d’amore”. Tu w wykonaniu Yo-Yo Ma i Chrisa Bottiego przy wsparciu Bostońskiej Orkiestry Symfonicznej.

  • „Siła spokoju”, na podstawie książki opartej na faktach „Droga miłującego pokój wojownika” (ang. „Peaceful Warrior”). Bohater filmu, jednocześnie autor książki, Dan Millman przeżywa życiową tragedię – ulega wypadkowi motocyklowemu. To wydarzenie przecina jego karierę sportowca i bujne życie młodego mężczyzny. Wtedy pojawia się na jego drodze starszy mężczyzna, zagadkowy nauczyciel, Sokrates. Szybko staje się, można powiedzieć, przewodnikiem duchowym i trenerem Dana. To film o byciu tu i teraz, pokonywaniu niemożliwego, odkrywaniu tajemnicy życia.

 Artykuły

Hidden Content

Książki

  • Możesz uzdrowić swoje życie” Louise L. Hay to książka o sile naszych myśli i słów, o tym jak kreują one naszą rzeczywistość. Mogą nas leczyć, uszczęśliwiać i ubogacać, ale mogą też przyczyniać się do chorób, biedy. To podręcznik szczęśliwego życia, w którym jest miejsce na duchowość, zdrowie fizyczne, relacje z bliskimi, powodzenie biznesowe. Hay to propagatorka afirmacji, sama wyleczyła się z choroby nowotworowej i miała wiele traumatycznych doświadczeń. Ta książka nie przestaje być bestsellerem od lat 80. Nie ma takiego pytania życiowego, na które nie znaleźlibyśmy w niej odpowiedzi w postaci lekcji czy ćwiczenia.
  • „Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu” Malcolma Gladwella, jednego ze 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Autor odpowiada na pytania, czy aby odnieść sukces, trzeba się dobrze urodzić, i na czym polega sekret sukcesu Beatlesów, Billa Gatesa czy wielu innych wielkich ludzi. Podchodzi do tematu głęboko analitycznie. Nie ma w tej książce cienia poradnikowego stylu. Wnioski zaskakują, momentami zawstydzają. Warto się mianowicie przyjrzeć, skąd przychodzą, z jakich rodzin, kultury, pokolenia.
  • „Polka potrafi. Zostań bohaterką własnego życia” Magdy Bębenek – autorka, która jest podróżniczką, blogerką i tancerką, zebrała historie 13 kobiet, które dzielą się z nami swoim życiem, wskazówkami do działania, wytrwałego dążenia do celu. To książka o dziewczynach, które wzięły sprawy w swoje ręce i obalają mity o sukcesie, np. taki, że jest on dostępny dla wybranych. To książka o kobietach z krwi i kości, z którymi łatwo można się utożsamić. Magda Bębenek też wzięła sprawy w swoje ręce i sama wydała tę książkę, ucząc się wszystkiego od początku.

Cytaty

  • „Albo będziesz bezpieczny, albo żywy” – Osho
  • „Odpocznij. Pole, które odpoczęło, daje obfite plony” – Owidiusz
Dorota Mazur – trener, andragog, z pasji i wykształcenia. Przez 9 lat pracowała w sprzedaży w usługach B2B. Osiągała wysokie wyniki zbyt dużym kosztem prywatnym. Teraz podczas warsztatów wspiera uczestników w znajdowaniu drogi do bycia efektywnym i szczęśliwym, prywatnie i zawodowo. Prowadzi warsztaty, które pomagają zadbać o obie te  sfery i czerpać z nich równie ważną satysfakcję. Tematyka: umiejętności osobiste jak radzenie sobie ze stresem, zarządzanie swoimi emocjami i energią, zarządzanie sobą w czasie, komunikacja, asertywność, autoprezentacja, wybrane tematy sprzedażowe i menedżerskie.

 

Joanna Bącela

Moderator

Joanna nie napisał/a notki o sobie.

Przejdź do paska narzędzi