uważność cover

Uważność – bądź w szczerym kontakcie z samym sobą

Dlaczego warto relaksować ciało poprzez wizualizacje oparte na starannie dobranej treści? Co dzieje się z człowiekiem, gdy jest w szczerej relacji z samym sobą? I kiedy może rozkwitnąć nasza wrodzona mądrość? Tego wszystkiego możesz się dowiedzieć z Eksperckiego Przeglądu Prasy Doroty Hołówki, prezesa Stowarzyszenia Nowa Psychologia.

Jaki temat jest dla Ciebie aktualnie szczególnie żywy i dlaczego?

Zawodowo i prywatnie – temat uważności w relacji z innymi oraz sobą. Szczególnie żywym dla mnie tematem jest kontakt z własnym ciałem i komunikatami, które od niego dostaję; obserwacja emocji i tego, jak one poruszają się we mnie oraz zachwyt nad tym, jak wiele mogę zrobić dla siebie, kiedy dam sobie zgodę na ich doświadczanie. Ale też zdumienia, kiedy zauważam swoje strategie na nieodczuwanie tego, co trudne.

Gdzie najczęściej szukasz inspiracji w internecie?

Nie szukam inspiracji, one same do mnie przychodzą każdego dnia w relacji z bliskimi, w pracy z klientem indywidualnym lub z grupami. Doświadczam ciągłego zachwytu odkrywając, że w każdej osobie jest część gotowa na samouzdrowienie na każdym poziomie – kiedy ja sama jestem w szczerym kontakcie ze sobą jako terapeuta, a także wtedy, gdy możemy wspólnie wzmacniać to pole. To naprawdę piękne doświadczenie zaufać w wewnętrzną mądrość drugiego człowieka i wspólnie ją rozpoznawać.

Które filmy (w telewizji, na youtube) były dla Ciebie szczególnie inspirujące?

Dla siebie prywatnie korzystam z youtube słuchając wieczorem losowo wybranych relaksacji – ostatnio treningu autogennego Schulza. Uważam, że słuchanie mądrych wizualizacji i relaksacji dyscyplinuje myśli. Jestem przekonana, że wpływa również na jakość naszego życia. Dla mnie ważne jest, żeby treść regulowała układ nerwowy, poprzez świadomy kontakt z tym co dzieje się w moim ciele (oddech, bicie serca, rozluźnianie napięć). Relaksacje wybieram w zależności od tego, jakie mam samopoczucie, czasami potrzebuję wyciszenia, a innym razem – doenergetyzowania. Warto mieć świadomość, że relaksacyjna muzyka nie spełnia takiej roli jak wizualizacje oparte na starannie dobranej treści.
Trening Autogenny Schultza

Medytacja Uwolnienia Smutku, Tęsknoty i Bólu Wewnętrznego

Jakie inspirujące artykuły czytałaś ostatnio w internecie?

Mogę napisać o moich ulubionych książkach:
Safi Nidiaye “Otwórz serce, zamiast łamać sobie głowę”.
Katie Byron, Stephen Mitchell ,,Kochaj, co masz” ,
Clarissa Pinkola Estes “Biegnąca z wilkami”,
Marilee Adams ,,Myślenie pytaniami”.

Według mnie te książki przeramowują sposób myślenia: kierują uwagę czytelnika do wnętrza nas samych, zmuszają do refleksji w bardzo przyjemny i subtelny sposób, niczego nie narzucając, pomagają odkrywać siebie.

Zamiast czytać wolę doświadczać, słowa do mnie trafiają tylko wtedy, kiedy są zakorzenione w ciele, dlatego w swojej pracy lubię odwoływać się do ciała:)

Jakie artykuły prasowe zwróciły Twoją uwagę i dlaczego?

Przez ostatni tydzień zastanawiam się, jakby to było spowolnić ciekawość w pracy psychoterapeutycznej, dać więcej przestrzeni na poczucie w sobie ciekawości klientem. Ta myśl pojawiała się we mnie po szkoleniu z Michaelem Mocrusem w nurcie NeuroAffective Relational Model™. Kierunek ten zakłada, że każdy z nas posiada wrodzoną mądrość, która rozkwita gdy tylko dostanie do tego odpowiednie warunki. Rolą terapeuty w NARM jest stworzenie takiej relacji, w której klient rozwinie w sobie dostęp do wewnętrznej mądrości. Takie podejście kreuje piękne pole do wzajemnego zachwytu i ciekawości. Uważam, że już samo stworzenie takiej relacji tworzy przestrzeń uzdrawiającą.

Cytat/wypowiedź, nad którą się zastanawiasz obecnie?
Ulubiony cytat z filmu Matrix

– Nie staraj się wyginać łyżki. To niemożliwe. Zamiast tego… spróbuj dostrzec prawdę.

– Jaka prawdę?

– Nie ma żadnej łyżki.

Chłopiec & Neo

Ekspercki Przegląd Prasy - Dorota HołówkaDorota Hołówka – Prezes Stowarzyszenia Nowa Psychologia. Pedagog, psycholog, kształciła się również w Ican Institute na licencji Harvard Bussines w obszarze zarządzania, posiada międzynarodowy certyfikat ICC i Szkoły Profesjonalnego Coachingu w Krakowie. Ukończyła II stopień Racjonalnej Terapii Zachowań, jest terapeutą pracy z ciałem – w trakcie certyfikacji 3-letniej szkoły Somatic Experiencing Trauma Institute International. Propaguje metody psychoterapeutyczne oparte o pracę z ciałem. Praktykowała u Franka Farrellego, twórcy coachingu prowokatywnego, Richarda Bolstada, wybitnego nowozelandzkiego trenera NLP, oraz Marka Walscha, międzynarodowego trenera komunikacji poprzez ciało. Jest doradcą w programach radiowych i telewizyjnych, felietonistką miesięczników psychologicznych oraz recenzentką książek.

Dorota Hołówka

Prelegent

Dorota Hołówka - Prezes Stowarzyszenia Nowa Psychologia. Pedagog, psycholog, kształciła się również w Ican Institute na licencji Harvard Bussines w obszarze zarządzania, posiada międzynarodowy certyfikat ICC i Szkoły Profesjonalnego Coachingu w Krakowie.

Przejdź do paska narzędzi