Bliskość

Jak w dzisiejszym świecie odnaleźć bliskość

Jak pozbyć się ciężaru związanego z poczuciem braku przynależności? Jaki rodzaj medytacji powstał specjalnie z myślą o potrzebach współczesnego człowieka? Jakie lektury mogą być szczególnie inspirujące dla kobiet? Szczegóły w eksperckim przeglądzie prasy autorki książki „Świadomy seks” Alicji Baby.

Temat, który jest dla mnie szczególnie żywy

Powrót do człowieczeństwa, czyli zaakceptowanie siebie takimi, jakimi jesteśmy, oraz odnalezienie bliskości, której tak w dzisiejszym świecie brakuje. Jeździmy na warsztaty rozwoju osobistego, czytamy mądre książki, nawet dajemy kilka złotych bezdomnemu pod sklepem, ale to jest łatwe. Dajemy monety i odchodzimy do swojego domu i świata, przeczytamy książkę i odkładamy ją. To jest bezpieczne i nie wymaga aż tak wielkich zmian z naszej strony. Klepiemy po plecach obcych ludzi, mówimy: „przyjacielu”, a potem większość relacji rozpada się przy pierwszym lepszym konflikcie. Nie potrafimy rozmawiać, boimy się prawdziwej bliskości.

Ja swoimi tekstami i warsztatami chcę pokazać ludziom, że otwieranie się wyjdzie im na dobre, że bliskość nie boli i że każdy z nas, w mniejszym lub większym stopniu, uważa się za niewystarczająco dobrego, a to paradoksalnie sprawia, że jesteśmy do siebie podobni, że jesteśmy jednym. Musimy się w końcu nauczyć łączyć, a nie dzielić. I paradoksalnie: gdy zdamy sobie sprawę z tego, że wszyscy jesteśmy „ułomni”, odpadnie ogromny ciężar nieprzynależności.

Najważniejsze źródła inspiracji

​Ludzie

 • Eckhart Tolle (ur. 1948 r.) – współczesny nauczyciel duchowy i autor wielu książek z zakresu duchowości. Jego najbardziej znane pozycje to „Potęga teraźniejszości” oraz „Nowa Ziemia“, a on sam został sklasyfikowany przez Watkins Books jako najbardziej wpływowa duchowa osoba na świecie. Tolle nie jest związany z żadną konkretną religią ani tradycją.
 • Teal Swan – jedna z najmłodszych nauczycielek duchowych w dzisiejszych czasach. Dzieli się doświadczeniem i wiedzą z milionami ludzi na całym świecie. Uczy ich, jak odnaleźć przebaczenie, szczęście, wolność i miłość własną. W internecie znajduje się mnóstwo jej publikacji, wywiadów i wykładów. Podróżuje po świecie, spotyka się z ludźmi i organizuje różne warsztaty rozwoju osobistego. Polecam jej instruktaż, jak stać się lepszą wersją samego siebie.
 • Osho Rajneesh (1931-1990) – hinduski nauczyciel, który zainspirował powstanie tzw. ruchu Osho, nadal mającego wielu wyznawców i zwolenników na całym świecie. Był przeciwnikiem jakiegokolwiek systemu zorganizowanej religii, cenił natomiast i zalecał osobistą religijność – podkreślał wartość autentycznego, osobistego doświadczenia mistycznego. W przekonaniu, że współczesnemu człowiekowi bardzo trudno jest po prostu siedzieć i trwać w medytacji, wymyślił tzw. aktywne techniki medytacji.

Filmy

 • „Z dystansu” („Detachment”) – świetny przykład na to, jak dorosły może pokazywać świat młodszym poprzez zrozumienie, zaufanie i naukę odpowiedzialności.

 • ​„Jabłka Adama” – film o przebaczeniu, zaufaniu i oddawaniu się wyższemu prowadzeniu, ubrany w świetną historię, pełną humoru i niespodzianek pomimo tego, że mówi o ciężkich rzeczach, takich jak śmierć, niepełnosprawność i tzw. zło.

 • „Siła spokoju” („Peaceful Warrior”) – piękny film o przemianie człowieka, wierze, otwarciu się i przede wszystkim pokorze.

 • Serial „Black Mirror” – bardzo mocny obraz dzisiejszych czasów, który pokazuje mroczną stronę człowieczeństwa, wojny i technologii. W jakiś sposób ostrzega przed tym, dokąd mogą one nas zaprowadzić, i zachęca do zadumy nad zmianą, póki jest na to czas.

 • ​Colin Stokes opowiada o tym, jaki wzorzec męskości i kobiecości przekazujemy dzieciom w filmach.

Książki

Artykuły

 • „30 zasad, które znowu mówią kobietom, jak mają żyć” – świetny artykuł pokazujący, jak dzisiejsze społeczeństwo oraz odgórnie narzucone kanony mody i zachowania robią nam, kobietom wodę z mózgu, manipulują i każą dostosowywać się do pewnych sztucznie określonych norm, co tym samym oznacza rezygnację z naturalności. Kobiety wciąż traktowane są przedmiotowo i najwyższy czas powiedzieć temu: „dość!”. Ten artykuł świetnie to podsumowuje i dodaje odwagi do przeciwstawiania się panującym trendom.
 • „Ukochanie” i „Channeling a dzisiejsza duchowość” mojego autorstwa – ukazuję w nich inne podejście do człowieczeństwa oraz dzisiejszej duchowości. Rezygnuję z separacji między ludźmi i zwracam uwagę na to, że każdy z nas ma w środku ciemną dziurę, którą warto ukochać i ukoić. A dzisiejsza duchowość powoli zmienia swoje oblicze i z czegoś nieuchwytnego, eterycznego i tylko dla wybranych zamienia się w rzeczywistość i twarde stąpanie po ziemi, co jest dostępne dla każdego i autentycznie przybliża do bycia człowiekiem.
 • „Jak z odrzucenia zrobić origami”, również mojego autorstwa – poruszam w nim temat bliskości, o którą toczy się najwięcej sporów pomiędzy ludźmi i wewnątrz każdego człowieka. Poszukujemy miłości, chcemy jej, wstydzimy się tego i nie wiemy, jak do niej dotrzeć. W tym artykule zajmuję się jednym z największych lęków człowieka – przed odrzuceniem – oraz zdejmuję pewien ciężar z obarczanych winą rodziców.

Cytaty

 • „Twoja prawdziwa ewolucja to nie to, co tam robisz na zewnątrz. To jest drugorzędne. Twoja prawdziwa ewolucja to wzrost świadomości samego siebie podczas różnych przygód życiowych” – Eckhart Tolle
 • „Ubóstwianie kogoś jest niczym więcej niż projekcją własnych, tłumionych pozytywnych cech na inną osobę, tak aby można było podziwiać odbicie zamiast źródła” – Teal Swan
 • „To nieprawda, że niezależność prowadzi do samotności. Przeciwnie, dopiero niezależność umożliwia twórcze, wolne od napięcia, otwarte partnerstwo” – Ute Ehrhardt
 • „Przepis na stworzenie udanej relacji między dwojgiem ludzi? Wchodząc w relację, trzeba być czystym, mieć dobre intencje z obu stron oraz wykonaną pracę indywidualną, czyli zrozumienie swoich potrzeb, oczekiwań i ograniczeń. Na przykład: podobają mi się blondynki – czy wiem dlaczego? Co jest pod warstwą wizualną? Są też te bardziej trywialne rzeczy, takie jak status, inteligencja, wykształcenie, choć nie one są najważniejsze i można to obejść. No i trzeba rozmawiać. Musi być miejsce na rozmowę. O wszystkim: ograniczeniach, nadziejach, strachach, oczekiwaniach, potrzebach, przyszłości, planach” – psycholog Krzysztof Śliwiński
 • „Kobieta udomowiona to taka, która zagubiła gdzieś swój talent, pasję, tkwiący w niej ogień; zostawiła za sobą, zaniedbała to, co kochała, co pragnęła robić, to, kim chciała być. Zrezygnowała z dziecięcych marzeń, ponieważ na jej drodze pojawiła się złota kareta, obietnica łatwego życia, bogaty kochanek, dobrze płatna, choć nudna praca” – Clarissa Pinkola Estés
 • „Jakaś część psychiki każdej kobiety i każdego mężczyzny nie chce przyjąć do wiadomości, że we wszystkich związkach miłosnych śmierć ma rolę do odegrania. Udajemy, że miłość jest możliwa bez śmierci naszych złudzeń, bez śmierci płytkich zachcianek; udajemy, że posuwamy się naprzód i nasze ulubione porywy nigdy nie przeminą. Ale kiedy kochamy, wszystko w naszej psychice zostaje przewrócone do góry nogami. Ego nie umie się z tym pogodzić. Jednak tak właśnie ma być, a człowiek o głębokiej, dzikiej naturze bez wątpienia godzi się na to” – Clarissa Pinkola Estés

 

 

Alicja Baba – z wykształcenia filolożka, z pasji pisarka. Autorka książki „Świadomy seks”, w której pisze o tym, jak połączyć seksualność z duchowością. Przez ponad dziesięć lat podróżowała po świecie, co pozwoliło jej na dogłębne poznanie kultury, języka i zwyczajów Włoch, Kanady, Anglii, Karaibów, Indii, Ameryki Południowej i Czech. Jej pasją są zwierzęta, bębny, pisanie i natura. Promuje autentyczność, bycie sobą i zdrowe relacje międzyludzkie. Jej poglądy religijne to prawda, rzeczywistość i baczna obserwacja siebie, a misja – uczynienie chaosu spójnym i zrozumiałym.

Avatar

Alicja Baba

Prelegent

Mam 33 lata, a moją pasją są zwierzęta, bębny, pisanie i natura – jednym słowem Życie. Promuję autentyczność, bycie sobą i zdrowe relacje międzyludzkie, a moje poglądy religijne to prawda, rzeczywistość i baczna obserwacja siebie. Moją misją jest uczynić chaos spójnym i zrozumiałym.

Przejdź do paska narzędzi