Czasem wystarczy zmienić perspektywę

Kiedy życie daje nam znać, że pora ruszyć w wewnętrzną podróż? Dlaczego warto czasami skupić się tylko na sobie? Jak może nas zainspirować Oprah Winfrey? M.in. tego dowiesz się z Eksperckiego Przeglądu Prasy Juliji Słaby, twórczyni polskiej wersji narzędzi Points of You®

Temat, który dla mnie jest szczególnie żywy?

Niezmiennie porusza mnie pytanie o to, jak żyć w zgodzie ze sobą i z otoczeniem. Codziennie, budząc się rano mamy 150 tysięcy misji do spełnienia: dzieci, praca, pies, obowiązki domowe, maile, telefony, korki… co było, co będzie… Bardzo rzadko pozwalamy sobie na chwilę zatrzymania i zadanie sobie samej/samemu pytań, które tak chętnie zadajemy innym: Hej! A co u ciebie słychać? Czy jesteś tam, gdzie chcesz być? Czy robisz to, co chcesz robić? Czy masz takie relacje, o jakich marzyłeś? Na czym skupiasz swoją uwagę?

Tymczasem kiedy wreszcie zatrzymamy się i przyjrzymy sobie i swojemu życiu, czasami okazuje się, że nic nie jest takie, jakie nam się wydawało. Wszak dopiero mając głębszy kontakt ze sobą, otwieramy się na bliższy kontakt z innymi, na ich perspektywy, na nieocenianie. Dla mnie osobiście świetnym sposobem na takie zatrzymanie się i odkrywanie swoich wartości, od wielu lat są zdjęcia. Obraz otwiera zupełnie nowe, świeże postrzeganie, niezależne od analitycznego umysłu. To właśnie stąd moja pasja do narzędzi opartych na tego typu eksploracji i moje starania, by w Polsce były one coraz bardziej dostępne.

Najważniejsze źródła inspiracji:

Inspirują mnie ludzie i ich historie o życiu, o relacjach, o marzeniach, o ich podróżach przez życie. Nie ma dla mnie nic bardziej pobudzającego, niż doświadczanie i odkrywanie, w jaki sposób życie wciąż z nami się komunikuje, jak odrabiamy lekcje życiowe, i jak naprawdę wszystko się dzieje nie z nami, tylko dla nas.

W szczególności:

  • ​Uwielbiam czerpać inspiracje z programów Super Soul Sunday, prowadzonych przez Oprah Winfrey
  • Uczę się na portalu SoundsTrue
  • Inspiruję się praktyką jogi w wydaniu Bohobeautiful, stworzonej przez fantastycznych ludzie, którzy postanowili żyć swoim marzeniem w zgodzie ze sobą i z naturą.

Filmy:

Z Filmów ostatnio szczególnie w serce zapadły mi:

  • A Grateful Day, Piękny i wzruszający film o wdzięczności… za każdy przeżyty dzień naszego życia, autorstwa austryjackiego mnicha Davida Steindl-Rasta

  • Inspiring words from Oprah Winfrey – film od Oprah, przypominający w piękny sposób o tym, że jesteśmy tym, kim myślimy, że jesteśmy, a nasze życie jest częścią czegoś większego, niż my sami.

Książki:

  • Gary Zukav, Siedlisko Duszy – książka o tym, dlaczego zamiast na działaniach i słowach warto skupiać się na leżących za nimi intencjach. I jak bardzo zmienia się nasza perspektywa na ludzi, sytuacje i zdarzenia, jeśli nawet za szorstkim i zimnym zachowaniem potrafimy rozpoznać potrzebę miłości.
  • Oprah Winfrey, To co wiem na pewno – kocham tę kobietę i jej niezwykłą historię tworzenia swojego własnego życia. Każdy akapit inspiruję do refleksji.
  • Arianna Huffington, Spełnienie – pozycja, która pomaga odkryć zupełnie nowy wymiar sukcesu, który nie zależy od tego co posiadamy lub osiągamy, tylko od naszego wewnętrznego spełnienia.
  • Julia Cameron, Droga Artysty – każda strona tej niesamowitej książki pomaga odblokować naturalną twórczość, kreatywność i budować wiarę w siebie. “Poranne strony”, które praktykuję regularnie od kilku lat są dla mnie i wielu moich znajomych świetnym sposobem, by być ze sobą na bieżąco i przyglądać się uważnie swoim myślom oraz odczuciom.

 

Julija Słaby – założycielka globalnej firmy usług rozwojowych Points of You® w Polsce, certyfikowana facylitatorka Team Coaching International, konsultant biznesowy, podróżniczka, inspiratorka, właścicielka firmy Leader In You, międzynarodowy trener rozwoju osobistego. Jest twórczynią polskiej wersji narzędzi Points of You® The Coaching Game oraz Punctum. Prowadzi międzynarodową Certyfikację Trenerów Points of You® w Polsce. Należy do multikulturowego środowiska coachów, stale współpracując z trenerami z różnych zakątków świata: Izrael, Turcja, Japonia, Meksyk, USA, Rosja, Litwa, Włochy, Rumunia, Kanada.

 

 

 

***

Chcesz doświadczyć tego, co znaczy „otwierać serce i poszerzyć swoją perspektywę”, dobroczynnej pauzy w zgiełku miasta i doświadczyć mocy fotografii w poznawaniu siebie i innych? Dołącz do October Dream – Inspirujący Festiwal Points of You:

Avatar

Points of You

Przejdź do paska narzędzi