coś dobrego cover

Coś dobrego wymaga miejsca na coś złego

Jak połączyć różne rodzaje jogi, by jak najlepiej przygotować organizm do całodniowego funkcjonowania? Na czym polega przewaga diety witariańskiej nad innymi sposobami odżywiania? I dlaczego Polakom tak trudno jest w pełni wykorzystywać własny potencjał? Swoimi spostrzeżeniami na te i inne tematy dzieli się w cyklu „Sekrety Mistrzów Życia” jogin i podróżnik Marek Apollo Miedziewski.

Rytuał poranny – jak wygląda pierwsze 60 minut Twojego dnia?

Wstaję dość wcześnie rano, po czym praktykuję sadhanę, która podtrzymuje energię i pozwala się rozwijać. Rytuał trwa około 3 godzin. Przez pierwsze pół godziny lub godzinę medytuję, potem uprawiam kriyę, a następnie śpiewam szabady. Kriya to zestaw ćwiczeń podobnych do jogicznych asan, ale dodaje się do nich ćwiczenia oddechowe, uwalniające energię. Mogą to być np. oddech ognia (przez usta, nos itd.), a także zaciskanie mięśni odbytu, dzięki któremu uaktywnia się proces trawienia.

W jodze kundalini uwalniamy energię całego ciała, włącznie z jego dolnymi partiami. Wzmacnia ona kręgosłup, system nerwowy, poprawia percepcję, koncentrację, intuicję, a także otwiera pole przyciągania, tzn. harmonizuje ciało i ducha. To wszystko sprawia, że idziemy za własnym wewnętrznym głosem, przestajemy kłócić się ze sobą.

Jakie 1-3 książek najczęściej dajesz w prezencie/rekomendujesz i dlaczego?

 

  • „Nowoczesne zasady odżywiania. Przełomowe badanie wpływu żywienia na zdrowie” T. Colina Campbella i Thomasa M. Campbella – autorzy znawcy prawidłowych zasad odżywiania, eksperci z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Książka odpowiada na pytanie, dlaczego warto jeść zdrowo, roślinnie. Uświadamia, że nabiał i mięso szkodzą i powodują raka, a media i koncerny farmaceutyczne kierują się przede wszystkim chęcią zysku, a nie troską o nasze zdrowie. Dobrą dietą jesteśmy w stanie wyleczyć wiele chorób, na przykład cukrzycę typu 2. Cukier i inne niezdrowe produkty powodują uzależnienie i dlatego tak trudno z nimi walczyć. Dzięki prawidłowym nawykom nie tylko wiemy, co jemy, lecz także dobrze się czujemy i wpływamy na długość własnego życia.
  • „Ramajana. Opowieść o księciu Ramie” – jedna z ważniejszych dla mnie pozycji, historia Ramy, uważanego za boską inkarnację. Bardzo ciekawy epos, zawierający duchowe indyjskie „smaczki”.
  • Książki Roberta Kiyosakiego – kompendium wiedzy na temat inteligencji finansowej. Jeśli ktoś chce funkcjonować w tej materii, umieć obchodzić się z pieniędzmi, to jest to dobra lektura. Zdrowie i pieniądze zapewniają życiu wolność i jakość. Gdy brakuje tych ostatnich, nie można zadbać o rozwój duchowy we właściwy sposób.
  • „Słowiańscy królowie Lechii. Polska starożytna” Janusza Bieszka – pierwsza część książki opisującej dzieje dynastii Lechitów (Polaków). Pisarz uświadamia, że szczytowy okres jej panowania przypadł na V-VI w. n.e., kiedy pod jej wpływem znajdował się obszar od dorzecza Renu i Wołgi aż po Morze Sarmackie (Morze Północne i Morze Bałtyckie), Adriatyk, Dunaj, Morze Czarne i Morze Kaspijskie. Zamieszkiwały tam plemiona Ariów, Słowian i Indoscytów. Zachowały się francuskie i angielskie mapy, które dokumentują te fakty. O potencjale naszych przodków świadczą exodusy (wyjścia, najazdy) Lechitów na cesarstwo rzymskie w celu obalenia go (V w. n.e.).

Kiedy myślisz o słowie „sukces” – kto jako pierwszy przychodzi Ci do głowy i dlaczego?

Sukces jest bardzo pozytywną rzeczą, ale warto mieć świadomość, że pojawia się i znika. Dla mnie przykładem człowieka sukcesu jest Robert Lewandowski.

Czy powinniśmy dążyć do sukcesu? Jeśli ma nadejść, to tak się stanie. Wielu celebrytów ma poczucie sukcesu, ale on trwa chwilę i mija. Trzeba pamiętać o prawie polaryzacji: jeśli przychodzi coś dobrego, musi być też miejsce na coś złego, na przykład jeśli ktoś osiąga sukcesy w sporcie i chce utrzymać wyniki za wszelką cenę, może w pewnym momencie przeciążyć organizm. Podobnie aktor otrzymujący nagrody może wpaść w pułapkę bycia wciąż na szczycie. Ważne, aby umieć zejść ze sceny i dążyć do życiowej równowagi.

Jeśli mógłbyś wykonywać tylko jedną praktykę rozwojową do końca życia, którą byś wybrał i dlaczego?

Przyjmowanie każdej chwili i umiejętność cieszenia się nią. Aby wyrobić sobie taki nawyk, warto próbować robić różne rzeczy i poznawać siebie.

Jeśli miałbyś do dyspozycji billboard – co byś na nim napisał?

Napisałbym coś, co jest pozytywne i wzmacniające dla całego narodu: „Polacy, macie ogromny potencjał, wykorzystujcie go”. Polakom przychodzi to nieco trudniej ze względu na historię, tłumienie tożsamości czy szkodliwe pokoleniowe schematy. Wciąż wiele się uczymy, jeździmy za granicę i tworzymy ciekawe rozwiązania. Mamy wśród nas wielu wspaniałych ludzi nauki, sportu, kultury, którzy wiele znaczą w Polsce i na świecie.

 

Marek Apollo Miedziewski – jogin i podróżnik. Od 1998 r. prowadzi Ośrodek Duchowych i Twórczych Stylów Życia w Kożyczkowie. Podróżuje z ludźmi w celach zgłębiania różnych duchowych praktyk do Indii, Tajlandii, Japonii, Brazylii, Peru i Kalifornii. Prowadzi zajęcia i warsztaty jogi kundalini i meditative healing. Praktykuje zen, surya namaskar i ashtanga jogę. Udziela indywidualnych konsultacji inspirujących ludzi do ich własnego rozwoju. Jest certyfikowanym praktykiem amazońskiej medycyny kambo. Entuzjasta diety witariańskiej. Uwielbia dynamikę ciała, otwiera na miłość z serca i pozwala odkryć radość płynąca z doświadczania różnorodności życia.

 

***

 

 

 

Avatar

Marek Apollo Miedziewski

Marek Apollo Miedziewski – jogin i podróżnik. Od 1998 r. prowadzi Ośrodek Duchowych i Twórczych Stylów Życia w Kożyczkowie. Podróżuje z ludźmi w celach zgłębiania różnych duchowych praktyk do Indii, Tajlandii, Japonii, Brazylii, Peru i Kalifornii.

Przejdź do paska narzędzi