W publicznej dyskusji wokół zwalczania języka nienawiści, jaka rozgorzała po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza, porusza mnie, jak łatwo jest – działając z intencją zatrzymania nienawiści – przekroczyć granicę, za którą tylko dolewa się oliwy do ognia.
Ponieważ ta sprawa jawi mi się teraz jako problem społeczny numer jeden, postanowiłem udostępnić nagranie wideo niedawnych warsztatów online, żeby każdy kto zechce miał okazję uwolnić się z pułapki wyobraźni i emocji i odnaleźć swoją własną odpowiedzi na zagrożenie nienawiścią.
Jeśli zdecydujesz się skorzystać z nagrania i ćwiczeń, jakie zawiera, zachęcam Cię do podzielenia się swoimi odkryciami i postanowieniami w komentarzu pod artykułem. To może być cenna inspiracja dla innych osób, którym zależy na uwalnianiu przestrzeni społecznej od nienawiści.
Wprowadzenie do warsztatów
Sprawdź przez chwilę, co czujesz, kiedy jesteś ofiarą niesprawiedliwości, przemocy lub nienawiści? Albo choćby na myśl, że mogłoby się tak stać?
System nerwowy w takich sytuacjach automatycznie mobilizuje nas do walki lub ucieczki. To realnie pomaga ocalić życie i zdrowie w krytycznych momentach. Niestety wyobraźnia bywa dla nas o wiele mniej wspierająca. Wspomnienia aktów nienawiści lub fantazje na temat tego, co może się wydarzyć, ludzi, którzy mogą nam zagrażać… Wszystko to podtrzymuje w organizmie płomień lęku lub gniewu, a czasem prowadzi do apatii, długo po tym, jak zagrożenie minie. Nie pozwala zobaczyć rzeczywistości taką, jaka w istocie jest. Dostrzec optymalnych rozwiązań i podjąć konstruktywnych działań. Budować karmiących relacji. Transformować wrogości we współpracę.
Dlatego zapraszam Cię do wygaszenia reakcji lękowej swojego organizmu, by z jasnym umysłem spojrzeć na problem nienawiści. Sprawdzić jakie możliwości w związku z tym dostrzegasz, co dokładnie chcesz zrobić w tej sprawie i kiedy – w jakich okolicznościach.