Ciało nadzieją na zmianę paradygmatu. Wywiad z Wojciechem Eichelbergerem

Niezależnie od kodu kulturowego i tradycji, nasze ciało i tak żyje w przestrzeni kwantowej. I to ono, podobnie jak umysł, tworzy rzeczywistość. Czy idąc tym tropem, również ćwiczenia ruchowe mogą wpłynąć na zmianę percepcji? O ich zbawiennej roli i poczuciu „chwytania” prawdy usłyszycie w wywiadzie z psychoterapeutą, coachem biznesu Wojciechem Eichelbergerem.

Czy sytuacje związane z ciałem mogą wpłynąć na zmianę percepcji?

Wszystko nas otacza, ciało też. Jeśli wchodzimy w nie głębiej to wyłączamy dualistyczny umysł po to, żeby coś odczuć. To jest ten moment, kiedy zaczynamy dowiadywać się nowych rzeczy. „Bardzo często ludzie doświadczają zmiany percepcji na niedualną w sytuacjach związanych z ciałem. Ma to miejsce po ekstremalnym wysiłku, ale też w sytuacjach przyjaznych, jak seks. Wówczas ciało znika z tego obrazu percepcyjnego – także ciało partnera i partnerki” – mówi w rozmowie ze Strefą Rozwoju Eichelberger.

W fizyce kwantowej obserwator zmienia rzeczywistości: czasem jak fala, czasem jak cząsteczka. „Doświadczając innego paradygmatu masz poczucie, że jesteś bliżej prawdy i chwilami żyjesz prawdą. Jak komuś pomagam to tak jakbym pomagał sobie. Jesteśmy jednym umysłem. Ciało jest nadzieją na to, że zmiana paradygmatu będzie następować prędzej” – przekonuje Eichelberger.

Zgodnie ze znaną maksymą spieszyć należy się jednak powoli. Praca z ciałem jest potrzebna, ale warto poprzedzić ją ćwiczeniami psychologicznymi, które prowadzą do uporządkowania wewnętrznego. „Zdrowe ego jest tu podstawą” – konkluduje mistrz.

Ciało nadzieją na zmianę paradygmatu - Międzynarodowa Konferencji Pracy z Ciałem "SAPERE"Wywiad został przeprowadzony podczas Międzynarodowej Konferencji Pracy z Ciałem “SAPERE”, która odbyła się w dniach 4 – 5 marca 2017 r. w Krakowie.

Adam de Nisau

Redaktor

Adam de Nisau, Executive Inspiration Officer, Strefa Rozwoju. Od ponad 15 lat w praktyce eksploruje – jako czytelnik i królik doświadczalny – tematy związane z produktywnością, psychologią pozytywną, pracą z ciałem i mindfulness. W ramach webinarów Strefy Rozwoju przeprowadził wywiady z kilkudziesięcioma ekspertami z obszaru rozwoju osobistego, testując wiele z ich wskazówek na własnej skórze.

Przejdź do paska narzędzi