chwila w kontekście wszechświata cover

Chwila w kontekście wszechświata

Jak uczyć się akceptacji nieuchronnego upływu czasu? Gdzie szukać najlepszych inspiracji dietetycznych i prozdrowotnych? W jakim kontekście warto postrzegać wolność? Na te i inne pytania odpowiada w Eksperckim Przeglądzie Prasy coach i trenerka fitness Amelia Bobowska.

Temat, który jest dla mnie szczególnie żywy

Zmiana związana z upływem czasu, życiem zawodowym i osobistym. Mam dużo refleksji, które dotyczą zmiany w postrzeganiu czasu. Myślę, że najbardziej cenne jest to, żeby celebrować chwilę obecną, „osadzić się” w rzeczywistości i nie rozpamiętywać tego, co było. Może to banał, ale każda chwila jest ważna, ponieważ coś przynosi i znaczy. Nie zawsze jednak tak uważałam – kiedyś kontrolowałam swoje życie, a teraz akceptuję to, co dostaję. Pozwalam sobie doświadczać tego, co się dzieje, i coraz mniej się buntować. Gdy coś nie wychodzi, zastanawiam się, czego mnie to uczy. Gdy staram się „położyć na czymś łapę”, coraz więcej mi ucieka. Nie jestem stwórcą wszechświata, nie mam pojęcia, ile będę żyła. Dlatego szanuję czas i to, co dostaję od losu. To tylko chwila w kontekście wszechświata.

Najważniejsze źródła inspiracji

​W internecie czytuję publikacje na temat powrotu do źródeł, ziół, alternatywnego życia. Przede wszystkim są to wydania internetowe różnych magazynów i newslettery, m.in.:

 • Poczta zdrowia” – miejsce, w którym poszerzam wiedzę i szukam inspiracji. Wychowałam się na wsi, więc więź z naturą wciąż jest mi bliska. Często spaceruję po łąkach, zbieram zioła. Mam to szczęście, że znam działanie wielu z nich.
 • Akademia witalności” – źródło cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia, opartej na naukowych źródłach. Jest ona podana w bardzo przystępny i motywujący sposób.
 • Sztuka odżywiania” – kopalnia informacji o tym, jak komponować zbilansowaną i w pełni zdrową dietę. Ciekawe miejsce dla poszukujących inspiracji dla ciała i mózgu.
 • Tłuste życie” – blog przedstawiający nietuzinkowe spojrzenie na choroby autoimmunologiczne, który przydaje mi się w pracy z moimi klientami.
 • Nutriterapie” – wydawnictwo alternatywne, które prenumeruję. Dieta to część mojego stylu życia – nie jem mięsa ani nabiału. Wierzę w to, że organizm sam do nas mówi, trzeba tylko usłyszeć jego głos.

Filmy

Filmy, obok książek, objaśniają świat i kształtują charakter. Wybrałam najważniejsze dla mnie:

 • Wierny ogrodnik – mądry film poruszający ważne społeczne kwestie. Występuje w nim moja ulubiona aktorka Rachel Weisz.
 • Źródło – niezwykle symboliczny i dający nadzieję film. Jedna z przedstawionych w nim historii opowiada o poszukiwaniu przez męża lekarstwa dla żony.
 • Nietykalni – urzekająca komedia, przemawiająca do serc. O ułomności i zarazem dobroci człowieka.
 • Amelia – cudowna francuska baśń, którą mogę oglądać bez końca. Uwielbiam ten humor, refleksję nad życiem i za każdym razem odnajduję w tym filmie coś nowego.

Artykuły

Ostatnio zainteresowały mnie dwa artykuły z „Urody Życia”:

 • „Sojusznik czas” dr Ewy Jarczewskiej-Gerc – w pigułce o tym, jak wykorzystać czas jak najlepiej, w racjonalny sposób korzystać z przyjemności (umiarkowany hedonizm) oraz brać to, co cenne, z przeszłości. Temat okiełznania czasu jest dla mnie szczególnie ważny.
 • „Zmiany w rytmie slow” Izabeli Janiszewskiej – zmiany są zawsze trudne, ale jeśli stosuje się japońską metodę kaizen, czyli małych kroczków, stają się dużo bardziej realne.

Książki

Cytaty

 • Decyduję, wybieram i szperam” – to cytat ze Szkoły Trenerów Biznesu i coachingu kopenhaskiego, których sięgają moje korzenie zawodowe. Mówi o wolności, która jest dla mnie jedną z głównych potrzeb. Oznacza również zgodę na to, co dostajemy, na znaki, niepowodzenia, choroby. Gdy od tego uciekamy, dostajemy po rękach. W swoim życiu dostałam impuls od kosmosu – gdy pracowałam w korporacji na stanowisku dyrektora, nagle je zlikwidowano. Ta zmiana zapoczątkowała moje obecne życie. Jako dziecko nauczycieli, nigdy nie chciałam wykonywać tego zawodu, a teraz po trosze tak jest. I cieszę się z tego, co robię.
 • Dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” – cytat z „Małego księcia”, który jest przewodnikiem po moim życiu
 • Drzwi otwarte” – słowa, które zachwyciły mnie ostatnio. Napisano je na piasku przy Słowińskim Parku Narodowym. Spacerowałam wokół starych pni dębowych, aż dostrzegłam napis z kamyczków. Dla mnie to zaproszenie do wolności, bycia sobą i współgrania z naturą.

 

chwila w kotekście wszechświata abobowska bioAmelia Bobowska – coach, trenerka fitness, specjalistka w zakresie zdrowego stylu życia, doradca dietetyczny i masażystkaRekordzistka świata kobiet i rekordzistka Polskiw dużej formacji spadochronowej. Prowadzi zajęcia fitness, indywidualne treningi sportowe, motywuje do pozytywnej zmiany stylu życia. Specjalizuje się w warsztatach i coachingu indywidualnym w takich dziedzinach, jak: praca z celem, motywacja, rozwój osobisty wg metody motivation factor oraz harmonia w życiu.

Amelia Bobowska

Coach

Amelia Bobowska – coach, trenerka fitness, specjalistka w zakresie zdrowego stylu życia, doradca dietetyczny i masażystka. Rekordzistka świata kobiet i rekordzistka Polski w dużej formacji spadochronowej. Prowadzi zajęcia fitness, indywidualne treningi sportowe, motywuje do pozytywnej zmiany stylu życia.

Przejdź do paska narzędzi