joga powięziowa

Joga powięziowa – by każdy dzień był wyjątkowy

Jakie ​nawyki sprzyjają sukcesowi? I jakimi lekturami warto się inspirować, by budować lepsze relacje? W tej części cyklu „Sekrety mistrzów życia” poznasz recepty na sukces twórczyni powięziowej jogi yin Bety Lisboa.

Czy masz jakieś poranne rytuały, które wykonujesz każdego dnia?

Kiedy wstaję, płuczę jamę ustną olejem, w ten sposób pozbywam się toksyn, które nazbierały się w ciele podczas nocy. Potem piję herbatę i kontaktuję się z naturą i z chwilą obecną poprzez kontemplację. Ważnym dla mnie rytuałem jest medytacja w siedzeniu, która trwa zwykle od 10 do 20 minut. Nawet wtedy, gdy przyjmuję klientów/pacjentów, staram się nie robić tego przed 10.00 rano, aby móc dawać innym to, co we mnie jest najlepsze. Po medytacji zwykle ćwiczę, dobieram metodę pracy z ciałem w zgodzie z jego potrzebami – czasami to jest yin joga, czasami pilates. Potem gram na harmonii przynajmniej 10 minut, po to, żeby otworzyć swoje ciało, swój głos, gardło. Jeśli nie mogę tak właśnie zacząć dnia, bo np. jestem w podroży, dbam o to, by poświęcić przynajmniej 5 minut na medytację i kilka świadomych oddechów.

Kto przychodzi Ci do głowy, kiedy myślisz o sukcesie?

Mój nauczyciel Gunter. To jest osoba, która według mnie odniosła prawdziwy sukces.

Jakimi książkami lub filmami obdarowujesz ludzi najczęściej?

​Takimi, z których mogą się dowiedzieć więcej na temat technik uważności, zwłaszcza autorstwa Tary Brach. To nauczycielka, która w sposób bardzo przejrzysty mówi o tym, jak być obecnym tu i teraz i jak się relaksować.

A jakie jest Twoje ulubione ćwiczenie, bez którego ciężko byłby Ci wyobrazić sobie codzienną praktykę?

Piłeczki tenisowe pod stopami – to jest to! To ćwiczenie otwiera punkty energetyczne w naszym ciele. Nie wyobrażam sobie praktyki bez leżenia na bolsterze i bez pozycji dziecka. To także pozycje, które regenerują umysł, ważne dla osób, które cierpią z powodu przepracowania.

​Gdybyś mogła napisać coś na billboardzie, co by to było?

„Moje ciało już wie to, za czym mój umysł jeszcze nie nadążył”. Wierzę, że nasze ciało zna historię naszego życia lepiej niż umysł, który ma swoje sposoby na wyrzucanie niektórych doświadczeń z pamięci. To jego sposób na przetrwanie.

 
 
 
Beta LisboaBeta Lisboatwórczyni powięziowej jogi yin. Od najmłodszych lat zainteresowana duchowością. Uczyła się m.in. u takich nauczycieli jak Pattabhi Jois, Sarah Powers, Baron Baptiste, Prem Baba i Mooji, z każdym doświadczeniem pogłębiając swoją praktykę. Specjalizuje się w uwalnianiu fizycznej i emocjonalnej traumy. Posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie w facylitowaniu integracji pomiędzy umysłem a ciałem. W swojej pracy korzysta m.in. z jogi jin, uwalniania powięziowego i medytacji.
 
Hidden Content
Adam de Nisau

Adam de Nisau

Redaktor

Adam de Nisau, współtwórca Strefy Rozwoju, certyfikowany trener nuChapter i certyfikowany HeartMath coach&mentor. Od prawie 20 lat w praktyce eksploruje – jako czytelnik i królik doświadczalny – tematy związane z produktywnością, psychologią pozytywną, pracą z ciałem i mindfulness.

Przejdź do paska narzędzi