Spirala produktywności

czyli 12 prostych praktyk menedżerskich, które uskrzydlają ludzi 

 Trening: 1 dzień + 12 tygodni follow up online 

 

Co stałoby się możliwe, gdyby Twój zespół był…

 • o połowę wydajniejszy
 • i o połowę bardziej innowacyjny.
 • to wszystko bez dodatkowego wysiłku lub zmuszania się do czegokolwiek.

Jakie nowe możliwości by to dało? Jakie rezultaty stałyby się osiągalne?

Neurobiologia produktywności

Wydajność mózgu szczęśliwego człowieka jest o 30 proc. wyższa niż kogoś w obojętnym nastroju. Z kolei, kiedy czujemy się zagrożeni (złość, niepokój, apatia itp.) nasze IQ spada nawet o 15 punktów.

Badania Google dowiodły natomiast, że nigdy nie osiągamy tak dobrych rezultatów, jak podczas pracy zespołowej i to pod warunkiem, że

 1. ufamy sobie wzajemnie w gronie współpracowników
 2. i każdy otrzymuje mniej więcej tyle samo uwagi całego zespołu.

Paul J. Zak wyliczył nawet, że zespoły o wysokim wskaźniku zaufania są o 50 proc. wydajniejsze i bardziej innowacyjne.

Chemia szczęścia

To zadziwiające, w jak banalnie prosty sposób każdy może zadbać o dobre samopoczucie swoje oraz swoich współpracowników, a także o atmosferę zaufania w zespole. I to niezależnie od okoliczności. Nie trzeba czekać na dobry dzień, na pokonanie przeciwności, ani na osiągnięcie sukcesu. Wprost przeciwnie: to dobre samopoczucie w gronie współpracowników pomaga osiągać sukcesy, a każde osiągnięcie pomaga nam czuć się razem jeszcze lepiej i działać tym skuteczniej. Nakręcamy spiralę produktywności.

Jak to zrobić?

Wystarczy postępować w sposób, który stymuluje wydzielanie 3 neuroprzekaźników:

 • dopaminy,
 • serotoniny
 • i oksytocyny.

Dwa pierwsze, ludzki organizm wydziela intensywniej za każdym razem, gdy czujemy wdzięczność lub radość. Ostatni, gdy współodczuwamy z innymi ludźmi, jesteśmy wielkoduszni albo czujemy się częścią większej całości, czegoś, co postrzegamy jako ważniejsze od nas samych. To właśnie oksytocyna umożliwia otwartość i atmosferę zaufania pomiędzy ludźmi.

Zawodowa codzienność

Jeśli masz wrażenie, że w Twojej zawodowej codzienności brakuje miejsca na współodczuwanie, wielkoduszność, wdzięczność i wzniosłość, wcale mnie to nie dziwi. Ludzki system nerwowy został ewolucyjnie uwarunkowany tak, że jest mniej więcej 3-krotnie bardziej wrażliwy na zagrożenia, niż na szanse. Jest więc 3 razy bardziej skłonny inicjować reakcję obronną (stres) niż stan wysokiej wydajności związany z przyjemnymi emocjami.

Można go jednak przeprogramować. Wystarczy przez kilka tygodni systematycznie doświadczać przyjemnych emocji w powiązaniu z codziennymi sytuacjami – choćby tylko w wyobraźni. Jest to tym łatwiejsze im więcej pozytywnych ludzi jest wokół. Z kolei pogodny nastrój każdej osoby korzystnie stymuluje jej otoczenie.

Oto kolejny aspekt spirali produktywności: im częściej doświadczasz wspierających emocji, tym lepiej czują się ludzie wokół ciebie i tym bardziej możesz liczyć na korzystną stymulację z ich strony.  

Zapraszam Cię na trening Spirala produktywności

W ciągu 1 dnia lub 4 cotygodniowych warsztatów online poznasz

 • zasadę 4W (Współodczuwanie, Wielkoduszność, Wdzięczność i Wzniosłość)
 • i 12 prostych praktyk, dzięki którym każde spotkanie – indywidualne lub grupowe – stanie się uskrzydlającym zdażeniem dla Ciebie i Twoich współpracowników.

Kolejnych 12 tygodni treningu pomoże Ci zamienić umiejętność w nawyk.

 • Dzięki cotygodniowym warsztatom online,
 • dostępowi do platformy narzędziowej online
 • oraz swojej samodzielnej praktyce

bez wysiłku zamienisz zasadę 4W w część swojej codzienności.

Bartłomiej Filipek

Bartłomiej Filipek jest wydawcą portalu StrefaRozwoju.pl, trenerem skuteczności i wolności emocjonalnej, twórcą metody POMOC. Wcześniej przez 5 lat szef marketingu w międzynarodowej firmie szkoleniowo-doradczej. Przedtem przez ponad 10 lat menedżer w międzynarodowych agencjach marketingowych zarządzający projektami PR dla światowych marek konsumenckich. Od ponad 15 lat prowadzi executive coaching i szkolenia dla kadry menedżerskiej.

 

Przejdź do paska narzędzi