automotywacja-cover

Automotywacja – 5 skutecznych sposobów

Wyznaczasz sobie życiowe cele. Chcesz je osiągnąć i konsekwentnie dążyć do ich realizacji. Masz zapał i wyobrażenie na temat efektu końcowego. Jesteś zdeterminowany i gotowy do walki o lepsze jutro i pełne, szczęśliwe życie. Mijają dni, tygodnie i miesiące. Mimo, że nadal masz na swoim horyzoncie wizję spełnienia marzeń, to jednak… ZACZYNA BRAKOWAĆ CI MOTYWACJI… tego bezcennego PALIWA, które napędza Cię do działania…

Nie przejmuj się!

Każdy z nas tak ma. Zwłaszcza, jeśli nie do końca się przygotowałeś do zmian w swoim życiu. Wówczas do obniżającego się sukcesywnie poziomu motywacji dołącza jeszcze rezygnacja i zniechęcenie, bo… efekty jeszcze nie zostały osiągnięte, bo za długo to trwa. Być może obrałeś złą drogę lub cel, który określiłeś jest zbyt ciężki do osiągnięcia – nierealny (w Twoim przekonaniu!). Jeśli właśnie teraz przeżywasz kryzys motywacji lub obawiasz się jego wystąpienia w przyszłości, przeczytaj 5 stopni automotywacji.

Nie będę się kreował na guru więc powiem Ci, że te 5 kroków pozwalających zachować wewnętrzną motywację do działań to nie efekt mojej pracy. Przyjąłem je jako własne, nieco zmodyfikowałem i chcę powiedzieć Ci jedno:

DZIAŁAJĄ W 100%!

A skoro – według znanej reguły, komuś coś się UDAŁO, to jest prawie pewne, że UDA się także i Tobie! Poznaj zatem 5 sposobów na skuteczną automotywację:

1. Ustalaj cele metodą małych kroków!

To najlepsze z możliwych rozwiązań, aby uzyskać to, o czym się marzy. Aby wprowadzić wszelkie niezbędne w życiu zmiany i osiągnąć pełnię szczęścia – sukces. Pamiętaj o tym, aby każdy cel, który chcesz osiągnąć w przyszłości, i który został już przez Ciebie ZAPISANY, podzielić na mniejsze kroki. Np. jeśli chcesz rzucić palenie, nie rób tego od razu!

Zmniejszaj ilość spalanych dziennie papierosów, o jeden każdego dnia. Nie dosyć, że będziesz realizować cel główny – nadrzędny (całkowite rzucenie palenia), to jeszcze zachowasz wysoki poziom MOTYWACJI wiedząc, że każdego dnia udaje Ci się wypalić o jednego papierosa mniej!

2. Nagradzaj się!

Ważne jest, aby każdy krok do sukcesu (mały, pojedynczy krok prowadzący do osiągnięcia celu nadrzędnego) oraz realizacja każdego celu stanowiła dla Ciebie sposobność do wynagrodzenia siebie za poniesione trudy. O tym, w jaki sposób chcesz się nagradzać zdecyduj sam. Ważne, abyś nie zapominał o tym i nie przekładał tego na później.

3. Ile jesteś wart.

Kiedy nadchodzi czas spadku poziomu automotywacji i zaczynasz zastanawiać się nad sensem swojego postępowania, sporządź znaną z ekonomii tzw. analizę SWOT w odniesieniu do samego siebie.

Choć brzmi to trochę poważnie, to jednak sprowadza się do bardzo prostej czynności, polegającej na zapisaniu na kartce papieru swoich plusów i minusów. Podziel zatem kartkę A-4 na pół. Po lewej stronie zapisz swoje „-„, a po prawej „+”. Z pewnością tych drugich będzie znacznie więcej. Kiedy już zobaczysz, jak wartościowym człowiekiem jesteś, Twój poziom motywacji do działania znacznie się zwiększy!

4. Korzyści i straty.

To taki BILANS tego, co możesz zyskać realizując konsekwentnie swoje założenia oraz na jakie straty musisz się przygotować w chwili, kiedy zaprzepaścisz swoją szansę na lepsze życie! Uwierz mi, że nic nie działa BARDZIEJ MOTYWUJĄCO niż świadomość tego ile można stracić, kiedy nie zrobi się NIC!

5. Korzystaj ze źródeł zewnętrznych.

Kiedy jest Ci smutno – oglądasz komedię w TV. Kiedy jesteś głodny – otwierasz lodówkę i przygotowujesz coś „na ząb”. Kiedy jesteś chory – idziesz do lekarza. Zatem, kiedy Twoja wewnętrzna motywacja spada do niebezpiecznego poziomu, również skorzystaj z pomocy z zewnątrz. Wejdź na YT. Obejrzyj jeden z wielu dostępnych tam filmów motywacyjnych. Popatrz, jak znani ludzie motywowali się do działania nad skuteczną realizacją celu – swoich MARZEŃ i PRAGNIEŃ! To naprawdę pomaga!

WYSTARCZY, ŻE ZROBISZ TE KILKA RZECZY zawsze wtedy, kiedy czujesz spadek motywacji do działań. Zobaczysz, jak szybko i skutecznie jej poziom się podniesie i będziesz mógł dalej DĄŻYĆ do realizacji celów i priorytetów.

PAMIĘTAJ! Twoja wewnętrzna motywacja napędza zmiany w życiu!

Musisz zadbać o jej właściwy poziom i działać NATYCHMIAST, kiedy zauważysz, że zaczyna brakować Ci paliwa do działań nad wprowadzaniem zmian.

NIGDY nie pozwól abyś stracił motywację. Brak motywacji = brak działań = brak zmian = TWOJE STARE, NIECHCIANE ŻYCIE!!!

Motywuj się skutecznie każdego dnia!