najlepsze inspiracje cover

Najlepsze inspiracje filmowe 2016 od naszych Ekspertów. Część 2

Oto druga część podsumowania filmowych inspiracji cyklu Ekspercki Przegląd Prasy 2016 r. W tej odsłonie przedstawimy Wam filmy polecane przez: Martę Maję Gierczyńską, Katarzynę Gilgenast, Agatę Kaczmarek, Izabelę Kaźmierczak, Magę Alicję Korbel, Kingę Kubiak-Święcicką, Monikę Kurdej, Magdalenę Macyszyn i Michalinę Gajewską oraz Dorotę Mazur. Zapraszamy!

Marta Maja Gierczyńska

 • The power of vulnerability

Wykład Brene Brown, który inspiruje do tego, by zdobyć się na odwagę i pozwolić sobie na wrażliwość, bo tylko tak można czerpać radość z życia i mieć prawdziwy kontakt z innymi ludźmi. Moc drzemie w nieukrywaniu własnych słabości.

 • The Power of Connection 

Poruszający wykład Hedy Schleifer o cudzie połączenia. Czym jest przestrzeń między ludźmi? Co jest potrzebne, by móc wejść w świat drugiej osoby? Jak tworzyć pełne, karmiące, spełnione relacje z drugim człowiekiem?

 • My stroke of insight

Genialna opowieść Jill Bolte Taylor o tym, czego można się dowiedzieć o pracy mózgu, kiedy jego funkcje kolejno odłączają się w wyniku wylewu. A także o tym, jak wygląda świat z punktu widzenia, a raczej doświadczenia, prawej półkuli mózgu. Daje do myślenia, ile tracimy, kiedy spędzamy zbyt wiele czasu, angażując lewą, analityczną półkulę.

Katarzyna Gilgenast

 • Dance/Movement Therapy: Embodied Parenting

Bardzo cenię słowa dr Susi Tortory: „Wszystkie dzieci potrzebują być zobaczone i usłyszane, rodzice potrzebują najpierw się zatrzymać, usłyszeć siebie, swój oddech, zobaczyć, co się dzieje w nich samych i dookoła…, zobaczyć zamiast poprawiać, zaangażować się i uczestniczyć”. Słowa ważne, bo nieoceniające. Ważne, bo uświadamiają rodzicom, że są ważni i tak naprawdę mają w sobie wszystko, czego potrzebują: miłość, ciepło i decyzję o zaangażowaniu i słuchaniu dziecka.

Agata Kaczmarek

 • Skąd się biorą nasze myśli

Eckhart Tolle opowiada o tym, że nasze myśli w rzeczywistości nie są nasze, tworzą kolektywną całość. A jak to nam służy, każdy już sobie odpowie.

Izabela Kaźmierczak

 • Dług, kryzys europejski a praca

Jeremy Irons opowiada o długach, europejskim kryzysie i pracy – prześmiewczo, ale i prawdziwie. Dla mnie – spojrzenie z drugiej strony na to, dlaczego pożyczamy, pracujemy i o co chodzi z tym bogaceniem się.

 • The paradox of value

Animowany wykład o tym, dlaczego czasami to, co jest bardziej cenne, niekoniecznie jest bardziej wartościowe – podstawowe określenia, których uczysz się na ekonomii, a w życiu wydaje Ci się, że się nimi kierujesz, ale tak naprawdę często o nich zapominasz lub ich sobie nie uświadamiasz. Warto czasem zajrzeć, by zweryfikować, za czym ja tak gonię i czy na pewno o to mi chodzi.

Maga Alicja Korbel

 • Pragnienie pokoju Matta Kahna

Śledzę przede wszystkim kanały youtube Matta Kahna i Teal Swan i polecam wszystkie filmy obojga nauczycieli. Część filmów jest też dostępna z polskimi napisami. Przykładowo w poniższym filmie Matt Kahn w bardzo klarowny sposób wyjaśnia, jak możemy doświadczać więcej wewnętrznego pokoju w swoim życiu.

 • How To Heal The Emotional Body

W tym filmie Teal Swan mówi, jak uleczyć ciało emocjonalne i wrócić do bycia w tu i teraz.

Polecam także filmy z kanału brytyjskiego psychologa i coacha Ralfa Smarta – jasno, z humorem, inteligentnie, dowcipnie i z ogromną lekkością podaje prawdę na temat świadomej praktyki i tego, jak wprowadzić ją w codzienne życie.

Kinga Kubiak-Święcicka

 • What men are craving

Mówca i coach John Wineland opowiada o tym, czego pragną mężczyźni. Najlepiej skonsultować tę wypowiedź z drugą połową… Ja dostałam potwierdzenie, że człowiek mówi prawdę. Film charakteryzuje prawdziwie głęboki sposób przekazu, w którym nie ma nic z feerii pomysłów i gonitwy myśli, jest za to zwrócenie uwagi na wartość bycia blisko siebie.

Monika Kurdej

 • Ograniczenia są tylko w naszej głowie

Kołcz Majk, którego oglądam, gdy potrzebuję potężnej dawki motywacji tu i teraz, prowadzi wspaniały cykl wywiadów z wyjątkowymi ludźmi. Tutaj najnowsze nagranie spotkania z Tomkiem Manikowskim – o tym, że ograniczenia istnieją tylko w naszej głowie.

Magdalena Macyszyn i Michalina Gajewska

 • Połączeni, lecz samotni

Sherry Turkle opowiada o tym, jak nowoczesne technologie i media społecznościowe wpływają na relacje międzyludzkie i redefiniują komunikację.Wyjaśnia, dlaczego życie wyłącznie w wirtualnym świecie zawsze nieuchronnie prowadzi do alienacji. Zachęca do zwiększania świadomości w zakresie tego, czego naprawdę i szukamy, i czy w dążeniu do zaspokajania potrzeb nie oszukujemy samych siebie.

 • Your body language shapes who you are

Amy Cuddy, psycholog społeczny, pokazuje, jak pozycja siły wpływa na nas i nasze otoczenie, nawet gdy nie czujemy się pewni siebie. Rodzina może stać się pierwszym, eksperymentalnym obszarem, w którym przyda się ta wiedza. Będzie również pomocna, gdy dookoła zimno i ciemno. Brak słońca i polska mentalność dają pole do popisu „tłumaczycy” i „wymówkozie”. To rzeczywiście przygnębia, niektórym nawet święta nie pomagają w podniesieniu nastroju. Można dać się ponieść temu nurtowi. My wybieramy inną drogę. Chcemy mieć wpływ na to, jak się czujemy i jak nas postrzegają. Nie wszyscy wiedzą, że wystarczą dwie minuty, by tylko dzięki postawie ciała zmienić stan swojego umysłu.

 • Touch

Polecamy też poruszający serial „Touch”, w którym główny bohater, reporter Martin Bohm nauczył się komunikować z 11-letnim synem, chłopcem, który w życiu nie wypowiedział ani słowa, ale jest zafascynowany liczbami, wzorami odnoszącymi się do liczb. Spędza większość swoich dni na zapisywaniu ich w zeszytach, na tablecie z ekranem dotykowym i niekiedy przy użyciu różnych obiektów. To jest film o sztuce komunikacji 🙂 Oto, co Kiefer Sutherland, odgrywający rolę głównego bohatera mówi o serialu.

Dorota Mazur

 • Want to be happy, be grateful

Brat David Steindl-Rast, charyzmatyczny zakonnik i naukowiec przekraczający granice wyznań, opowiada o tym, że uczucie szczęścia rodzi się z wdzięczności. Z wdzięczności nie za wszystko, ale z wdzięczności w każdej chwili. To wystąpienie o tym, jak to podejście wdrożyć w życie od zaraz.

 • How to make stress your friend

Psycholog Kelly McGonigal przedstawia najnowsze spojrzenie na stres, który nam szkodzi, tylko jeśli uwierzymy w jego szkodliwość, a także o tym, jak bycie blisko z ludźmi, troska o nich, redukuje napięcie, zapewnia psychiczną odporność.

 • Cinema Paradiso

Doskonała muzyka do relaksacji, kontemplacji – temat pochodzi z filmu „Cinema Paradiso”. To kompozycja Ennia Morricone zatytułowana „Tema d’amore”. Tu w wykonaniu Yo-Yo Ma i Chrisa Bottiego przy akompaniamencie Bostońskiej Orkiestry Symfonicznej.

 • Siła spokoju

Film na podstawie książki opartej na faktach „Droga miłującego pokój wojownika” (ang. „Peaceful Warrior”). Bohater filmu, jednocześnie autor książki, Dan Millman przeżywa życiową tragedię – ulega wypadkowi motocyklowemu. To wydarzenie przekreśla jego karierę sportowca i bujne życie. Wtedy pojawia się na jego drodze starszy mężczyzna, zagadkowy nauczyciel, Sokrates. Szybko staje się, można powiedzieć, przewodnikiem duchowym i trenerem Dana. To film o byciu tu i teraz, pokonywaniu niemożliwego, odkrywaniu tajemnicy życia.

**

Magdalena Kowalewska

Prelegent

Magdalena Kowalewska nie napisał/a notki o sobie.

Przejdź do paska narzędzi