inspiracje filmowe

Najlepsze inspiracje filmowe 2016 od naszych Ekspertów. Część I

Zdarzają Ci się chwile bezmyślnie spędzone przed ekranem komputera lub telefonu, scrollujesz media społecznościowe w poszukiwaniu wytchnienia lub przyjemnej przerwy w pracy? Na jakie wtedy najczęściej trafiasz filmy? Nasi eksperci w przeglądach prasy podzielili się swoimi filmowymi inspiracjami.

Wśród nich pojawią się filmy dokumentalne o blaskach i cieniach ludzkości, o niezwykłych artystkach czy zwykłych kobietach, które dokonują rzeczy niemożliwych, motywacyjne przemówienia na TEDeksie coachów, m.in. o tym, jak osiągać sukces, dlaczego działanie jest bardziej uczciwe niż próbowanie, a także i dzieci, które na swój sposób definiują dorastanie i szczęście. Wybierz swój ulubiony! Może to właśnie on zdecyduje o tym, że z lekkością zrealizujesz swoje noworoczne postanowienia ?:)

W części I podsumowania swoimi inspiracjami podzielą się: Sylwia Bogucka, Karalay Karolina Cegiełkowska, Joanna Delbar, Nisarga Dobosz, Bernard Fruga

Sylwia Bogucka

 • Never, ever give up

Film o Dianie Nyad, kobiecie, która w wieku 64 lat przepłynęła dystans 177 kilometrów z Kuby na Florydę.

 • The Price of Desire

Film o niezwykłej kobiecie, Kobiecej Liderce, prekursorce modernizmu – Eileen Gray, opowiadający o tym, jaka może być tytułowa cena pragnień.

 • DJi. Death Sails

Filmy autorstwa: Simpals Animation Studio, robione trochę z przymrużeniem oka i jednocześnie z ogromną pasją. Szczególnie ten zapadł mi w pamięć, bo jest o determinacji, i o pracy w trudnych warunkach, no i kończy się morałem… 🙂

Agnieszka Bonar-Sadulska

 • Człowiek (Human)

Film dokumentalny, o istocie człowieczeństwa, o tym co nas łączy,a co dzieli jako ludzkość.

Karalay Karolina Cegiełkowska

 • Nie przestaniesz jeść ciastek – zasada Heisenberga

Wykłady amerykańskiego psychiatry Davida R. Hawkinsa, który w bardzo prosty, często również zabawny sposób, opowiada o świadomości, duchowości i regułach, którym podlegamy. Hawkins posługuje się językiem zrozumiałym dla przeciętnego człowieka. Podaje również łatwe do zastosowania i skuteczne sposoby radzenia sobie z naszymi ludzkimi słabościami. Powyżej jeden z wykładów, dotyczący zmiany nawyków.

 • Why You Don’t Have to Wait Till You Grow Up

TED Talks – wystąpienie dziewczynki, która apeluje do dorosłych o możliwość przeżywania dzieciństwa i korzystania z jego przywilejów. Bardzo ważna kwestia w świecie, w którym dzieciom odbiera się dzieciństwo w imię zapewnienia im „lepszej przyszłości”. Skłania do zadania sobie pytania, co jest ważniejsze – chwila obecna czy przyszłość?

 • Człowiek (Human)

Poruszający film o nas – ludziach, naszych potrzebach, marzeniach, pragnieniach i zmaganiach. O tym, jak bardzo jesteśmy różni i jednocześnie – jak bardzo do siebie podobni.

Jako kontynuację opowieści o ludziach polecam również dwa piękne portrety artystek – filmy o tym, czym jest lub może być sztuka, gdzie są jej granice. Jak przeplata się z życiem, i jaka jest rola artysty w świecie.

 • Marina Abramović: The Artist Is Present

Dokument o jugosłowiańskiej performerce i wystawie podsumowującej jej dokonania artystyczne, zorganizowanej w 2010 r. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Ta artystyczna akcja w swojej zewnętrznej formie polegała na patrzeniu artystce w oczy. W rzeczywistości wydarza się tam o wiele więcej.

 • Pina

Film o niemieckiej choreografce. Piękno i emocje beż użycia słów.

Joanna Delbar

 • Świadectwo

Ostatnio odkrywam wykłady ojca Adama Szustaka. Co prawda, pojmowanie świata i Boga w doktrynie katolickiej jest mi całkowicie obce, ale ucieszyłam się, że jest ktoś, kto mówi o tym katolickim Bogu w inny sposób – otwarcie, szczerze, z dużym poczuciem humoru, żywo, sięgając do spraw codziennych. W jednym ze swoich wykładów ojciec Szustak mówi o kobietach. O tym, że stoimy przed lustrem i narzekamy na nasz wygląd. “Jak możesz krytykować dzieło Boże? Jak możesz się go wstydzić? Bóg tworzy tylko rzeczy doskonałe.”

Ojciec Szustak używa języka bliskiego ludziom. To duża radość, bo nasze chrześcijańskie wychowanie ma ogromny wpływ na późniejszy stres. Poczucie winy, brak umiejętności przyjmowania komplementów, brak akceptacji ciała jako źródła radości, walka z “nieczystymi myślami” – to tylko niektóre ze spraw, z którymi ja i inne osoby zajmujące się rozwojem osobistym w Polsce zmagamy się na co dzień. Tymczasem ojciec Szustak zachęca do akceptacji. Może takie podejście zmieni coś w głowach przepełnionych krytyką dla samych siebie.

Nisarga Dobosz

 • Why You Don’t Have to Wait Till You Grow Up

Wystąpienie na TED-zie Logana LaPlante’a. To zaledwie 10-letni chłopiec, ale dojrzały duchowo i emocjonalnie, który mówi dorosłym, jak widzi szczęście. Niby to rzeczy oczywiste, ale ponieważ wychodzą z ust dziecka, docierają do mnie w inny sposób.

 • Top 10 Rules For Success

Przekaz Gary’ego Vaynerchuka, o tym, jak odnieść sukces w social mediach, jak uwierzyć we własne siły. To wizjoner, który widzi przyszłość w internecie, prognozując, jak ten wirtualny świat będzie wyglądał za 5–10 lat.

Bernard Fruga

 • Do. Or do not. There is no try.

Ważne słynne powiedzenie Yody z „Gwiezdnych wojen”: „No, try not. Do or do not. There is no try”, czyli: „Nie, nie próbuj. Działaj albo nie działaj. Nie ma próbowania”. Jednym z kluczy otwierających nas na skuteczność działania jest porzucenie próbowania. Gdy decyduję się na działanie, skupiam na tym siły i uwagę. Gdy uznaję, że czymś się nie zajmę, to uczciwie mówię sobie, że tego nie zrobię. Ucieczka przed „spróbuję” jest ucieczką przed pozornymi działaniami i przełączeniem się na zdecydowane odciśnięcie swojego śladu na Ziemi.

 • 7 nawyków skutecznego działania

Stephen Covey, autor książki „7 nawyków skutecznego działania” obrazowo opowiada o noszeniu ze sobą swojej własnej pogody – moje nastawienie do tego, co mnie spotyka, jest podstawą mądrego nawigowania po akwenach życia.

 • Why Doing Less Is the Best Way to Do More

Michael Hyatt (którego platforma i podcasty to obfite źródło inspiracji) mówi o potędze prostego podejścia do życia, upraszczania spraw i odkrywania, że bardzo często mniej znaczy więcej. Jego refleksje wywołał Greg McKeown, swoją książką pt. „Esencjalista”.

 • About life

Pogoda ducha oraz pogodne przewodzenie w swoim życiu wymagają uważnego podejścia, o którym dobitnie opowiedział w swoim wykładzie Edi Pyrek. Mówi o słuchaniu i odczytywaniu znaków z otoczenia i ze swojego wnętrza.

Magdalena Kowalewska

Prelegent

Magdalena Kowalewska nie napisał/a notki o sobie.

Przejdź do paska narzędzi