Smutek – czy tylko on inspiruje sztukę?

​Czy źródłem artystycznej kreatywności może być wyłącznie smutek? Jak przekuć przeciętność w prawdziwą waleczność? Której praktyce rozwojowej warto poświęcić codziennie choćby pięć minut? Na te pytania odpowiada w cyklu „Sekrety Mistrzów Życia” światowej klasy aktorka, pieśniarka, performerka i nauczycielka Emma Bonnici.

Rytuał poranny – jak wygląda pierwsze 60 minut Twojego dnia?

​Obecnie prowadzę bardzo koczowniczy tryb życia, nieustannie podróżuję i pracuję w różnych miastach. Może to być fizycznie uciążliwe, więc rano i wieczorem przyglądam się mojemu ciału, aby zauważyć, w jakiej jest kondycji, gdzie znajduje się jego energia, i nawiązuję łączność z obszarami, które są odrętwiałe lub obolałe. Często jest tak, że potem wstaję, nalewam sobie filiżankę herbaty i trochę ćwiczę jogę lub piszę trzy „poranne strony” strumienia świadomości, do czego zainspirowała mnie książka Julii Cameron Droga artysty. Jak wyzwolić w sobie twórcę”.

Jakie 1-3 książek najczęściej dajesz w prezencie/rekomendujesz i dlaczego?

Poezje Rumiego lub Hafeza – ze względu na ich język i radosny rytm. Dorastałam pod wpływem artystycznych rewolucjonistów przełomu XIX i XX w., którzy mocno mnie inspirowali. Byłam poruszona faktem, że wielu z nich było bardzo nieszczęśliwych. Dręczyła mnie korelacja między smutkiem a kreatywnością. Potem poznałam twórczość Rumiego, Hafeza i Tagore i odkryłam, że radość również może być cennym źródłem kreatywności.

Kiedy myślisz o słowie „sukces” – kto jako pierwszy przychodzi Ci do głowy i dlaczego?

Muszę przyznać, że niezbyt lubię to słowo, jednak – odpowiadając na pytanie – jako pierwsze przyszły mi do głowy Brené Brown czy Elizabeth Gilbert. Są to osoby, które (jak wiemy), mają za sobą podróż. Przeciętne jednostki, które miały w sobie siłę i upór, by przyjrzeć się swoim własnym trudnościom i kryzysowi osobowości. Pomimo całego powstałego w związku z tym strachu, załamania i wstrząsu poszły naprzód. Nie wzbraniały się przed przyglądaniem się rzeczywistości i rozwojem. Emocjonalna rewolucja i waleczność są według mnie wyjątkowo inspirujące.

​​Jeśli mogłabyś wykonywać tylko jedną praktykę rozwojową do końca życia, którą byś wybrała i dlaczego?

Siedzenie/stanie i bycie w momencie teraźniejszym, w łączności ze sobą, przez co najmniej pięć minut dziennie, co stanowi formę medytacji.

Jeśli miałbyś/miałabyś do dyspozycji billboard – co byś na nim napisała?

„Ponieważ żyjesz, wszystko jest możliwe”– Thích Nhất Hạnh. Chciałabym przypomnieć, że działanie jest możliwe, zmiana jest możliwa, bycie zmianą, którą chcemy dostrzec na świecie, jest możliwe.

Zobacz wystąpienie Emmy na Tedtalks:

smutek-emma-bioEmma Bonnici – aktorka, pieśniarka, performerka, nauczycielka. Ukończyła Exeter University – BA Classical Studies and Englishoraz Central School of Speech and Drama. Studiowała w Metropolitan Opera, uczyła się u Jonathana Harta w Nowym Jorku. Przez osiem lat współpracowała w Polsce z dwoma teatrami o międzynarodowej renomie – Teatrem Pieśń Kozła i Teatrem Zar – z którymi występowała w wielu krajach i wraz z zespołem zdobywała liczne nagrody. Przez wiele lat uczyła się śpiewu od mistrzów wywodzących się z różnych tradycji wokalnych: sybirskich pieśniarzy, Ormian i Persów. Brała również udział w wielu wyprawach badawczych do Gruzji, Armenii, na Sycylię i wyspy zachodniego wybrzeża Szkocji, gdzie miała możliwość poznawania oryginalnych, tradycyjnych sposobów grania i śpiewania polifonicznego. Współpracowała z Clod Ensemble, DV8 Physical Theatre, Vivian Wood Company i Riotous Company. Obecnie pracuje w Londynie, we Wrocławiu i w Warszawie jako nauczycielka śpiewu, zarówno grup, jak i pojedynczych osób, profesjonalistów i amatorów. Mocno wierzy w to, że głos, śpiew jest uzewnętrznieniem osoby i jej opowieści, a więc każdy może i potrafi śpiewać.
Zdjęcie profilowe Adam de Nisau

Adam de Nisau

Redaktor

Adam de Nisau, Executive Inspiration Officer, Strefa Rozwoju. Od ponad 15 lat w praktyce eksploruje – jako czytelnik i królik doświadczalny – tematy związane z produktywnością, psychologią pozytywną, pracą z ciałem i mindfulness. W ramach webinarów Strefy Rozwoju przeprowadził wywiady z kilkudziesięcioma ekspertami z obszaru rozwoju osobistego, testując wiele z ich wskazówek na własnej skórze.

Przejdź do paska narzędzi