sukces czyli szczęście cover

Sukces czyli szczęście

Jaka może być definicja sukcesu? I jakimi porannymi zwyczajami warto się inspirować, by być szczęśliwym? W tej części cyklu „Sekrety mistrzów życia” tajniki swojej efektywności zdradza Roger Marklund, coach i superwizor Zen Coachingu. 

Rytuał poranny – jak zaczynasz swój dzień?

Powoli, od medytacji w ciszy. Jestem ze swoim ciałem i z punktem Hara (Hara to punkt w brzuchu, znajdujący się 5 cm poniżej pępka – przyp. red.). I pozwalam mojej świadomości i uważności być w tym punkcie. Zostaję z tym doświadczeniem około 20 minut. Czasami wykonuję bardzo powolne ruchy, aby przebudzić swoje ciało, np. bardzo powoli, uważnie się przeciągam. To pozwala mi być blisko siebie, swoich odczuć, swojego ciała, przez cały dzień, nawet wtedy, kiedy muszę być w środku miasta, pośród zgiełku i wszechobecnego pośpiechu.

1–3 ​książki, które dajesz w prezencie/polecasz?

​Przede wszystkim Cud uważności: Zen w sztuce codziennego życia: Prosty podręcznik medytacji. Ta książka jest jak poezja dla mojego ciała.

Kiedy myślisz o słowie „sukces” –  kto jako pierwszy przychodzi Ci do głowy?

Dla mnie wyznacznikiem sukcesu jest szczęście, a definicją człowieka szczęśliwego jest ktoś, kto mówi „tak” wszystkiemu, co go spotyka, kołysze każde doświadczenie, tuli je tak, jak mama tuli dziecko. Matka nie wypuści go z rąk i nie pozostawi, gdy się rozpłacze. Przyjmuje je w całości, takie jakie ono jest. Taką osobą jest dla mnie Thich Nhat Hanh, buddyjski mnich z Wietnamu, który mieszka we Francji. To człowiek, który nigdy się nie spieszy, chodzi bardzo, bardzo powoli, rozmawia z ludźmi i pisze… pięć–sześć książek rocznie. Słowem, robi bardzo wiele, w ogóle się nie spiesząc. Jest zaprzeczeniem stereotypu na temat medytacji, według którego ten, kto medytuje, siedzi w jaskini i nie angażuje się w prawdziwe życie.

Gdybyś miał do dyspozycji billboard, co byś na nim napisał?

Napisałbym na nim pytanie: Co się dzieje teraz? Zadawanie sobie tego pytania regularnie to świetny sposób, by wracać uwagą do chwili obecnej.

 

Więcej o tym, w jaki sposób Roger Marklund myśli o medytacji, uważności i szczęściu, w wywiadzie Rogera dla Strefy Rozwoju.

 

Roger MarklundRoger Marklund jest facylitatorem, coachem i superwizorem Zen Coachingu. Prowadzi leadership-coaching i szkolenia mindfulness. Jest współnauczycielem podczas treningów Zen Coachingu w Norwegii. Od ponad 20 lat pracuje w biznesie – jako menedżer i jako trener. Napisał książkę ICA-handlaren som gick in i väggen, o swoim przebudzeniu z niezwykle zapracowanego, pełnego napięć życia, do uważności i radości.

Kinga Kubiak-Święcicka

Redaktor

Kinga Kubiak-Święcicka – od 13 lat ćwiczy jogę, od 5 – uczy joginów na różnym poziomie zaawanasowania, z dużą uważnością na wady postawy. W praktyce nauczania wykorzystuje metody relaksacji autogennej według Schulza i Jacobsona.

Przejdź do paska narzędzi