Skuteczność osobista
Ukryty potencjał miednicy

Ukryty potencjał miednicy

Medytacja miednicy to tytuł warsztatów, które odbędą się w marcu w ramach Karnawału Kobiet Akademii Kobiet Sukcesu. O mocy ukrytej w miednicy i o tym, jak ją uaktywnić z psycholożką Joanną Kot rozmawia Kinga Kubiak.


Medytacja miednicy… Brzmi to dość egzotycznie. Czym jest?


Medytację jako taką rozumiem jako obdarzanie uwagą, poświęcanie jej czemuś. Podczas warsztatu z medytacji miednicy chcę, by uczestnicy zwrócili większą uwagę na to, co się dzieje w obszarze brzucha. Bo na obszar miednicy właśnie podczas zajęć kierujemy uwagę, by badać sygnały lub odczucia, które się tam pojawiają. Sygnały te potem „rozwijamy", powiedziałabym, że pogłębiamy odczucia, które mogą być subtelne – po to, by odkryć ich osobiste znaczenie.


Jakie to mogą być sygnały czy odczucia i co mogą znaczyć?


U kobiet może to być na przykład skurcz macicy, ale tak naprawdę to może być dowolna rzecz, której w danej chwili doświadcza konkretna osoba. Jeśli uczestniczka przykładowo poczuje skurcz, to może ten pojedynczy sygnał rozwinąć w całym ciele. I dzięki temu sprawdzić, jak chwilowo zmienia się to, kim staje się w stanie zwiększonego napięcia, jakich nowych właściwości nabywa i jak może ich użyć w swoim życiu. To wewnętrzna wiedza przydatna na co dzień.


Ale dlaczego akurat miednica? W naszym kręgu kulturowym to raczej serce jest siedliskiem emocji, uczuć, odczuć…


To prawda. Pomysł na warsztat pojawił mi się po tym, jak osobiście musiałam przepracować pewien symptom związany z brzuchem. Ta praca wiele mnie nauczyła, pozwoliła zajrzeć naprawdę głęboko i wnikliwie w siebie. Chciałam podzielić się wiedzą, którą zdobyłam podczas tego doświadczenia z innymi kobietami. To w końcu w brzuchu kobiety rozwija się życie. Metaforycznie można powiedzieć, że mieszka tam wiele emocji związanych z przełomowymi doświadczeniami, takimi jak miesiączka, ciąża i poród czy menopauza. Obszar ten także dotykają różne dolegliwości lub choroby. Chciałabym pokazać kobietom, że z tego zasobu, jakim jest obszar brzucha możemy korzystać, odkrywając osobiste znaczenie tego, co się w nim dzieje.


Czy to znaczy, że te warsztaty są tylko dla kobiet?


Rzeczywiście, ich uczestniczkami są kobiety, ale dla mężczyzn to także bardzo energetyczna część ciała. To zasób, na bazie którego – podobnie jak u kobiet – można pracować.


No właśnie pracować... A jeśli się okaże, że pracuję i nic nie odczuwam? Medytuję, a ten zasób w ogóle do mnie nie przemawia?


Na warsztaty niejednokrotnie przychodzą kobiety, które właśnie nie czują, choć jednak po coś na ten warsztat przyszły. Dzieje się tak dlatego, że w brzuchu gromadzą się wspomnienia zranień. Naturalne jest więc, że pojawia się w nas opór, niechęć, by w ogóle tam, choćby metaforycznie – zajrzeć. Warto wtedy zadać sobie pytanie, co mam przeciwko temu, żeby zajmować się doświadczeniami z tej części ciała. Z reguły mamy ważne wewnętrzne powody ku temu, których nie należy lekceważyć. Pierwszym etapem byłaby w tym wypadku psychologiczna praca z tym, co powstrzymuje mnie przed głębszym doświadczaniem brzucha. Uczestniczka może zadać sobie również pytanie o motywację obecności na warsztacie. Po coś przecież na niego się wybrała.


A jeśli poczuję, że cokolwiek się w obrębie miednicy wydarza, to czy mogę to zinterpretować według jakiegoś klucza?


Warsztat ma swój rytm, realizujemy podczas niego ćwiczenia mające za zadanie doprowadzić nas do punktu, w którym doświadczymy w sobie żywej, autentycznej zmiany naszej codziennej tożsamości. Potem możemy wprowadzić element interpretacji i przeniesienia doświadczeń jednorazowych na codzienne życie i integrować je w naszej osobowości, to znaczy trwale się zmieniać. Wszystko zależy od otwartości na to, co mówi do mnie moje ciało i decyzji, czy uznam to za ważny aspekt mojego osobistego rozwoju.Joanna Kot jest doktorem psychologii. Prowadzi psychoterapię oraz pracę z grupami w nurcie psychologii zorientowanej na proces. Jej szczególnym obszarem zainteresowań są momenty przejściowe w życiu kobiet, poszukiwanie źródeł osobistej mocy w kryzysach życiowych, rola i miejsce kobiet we współczesnym świecie oraz analiza snów. Specjalizuje się w szeroko pojętej problematyce kobiecości.

Redaktor
1

Usługi

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe

Trafiłeś na starą wersję naszego serwisu. Koniecznie sprawdź, jak teraz wygląda odświeżona StrefaRozwoju.pl

feedback
feedback