Skuteczność osobista
Sekrety Mistrzów Życia – Nitya (Patrycja Pruchnik)

Sekrety Mistrzów Życia – Nitya (Patrycja Pruchnik)

​Którą książkę z dziedziny metafizyki i mistycyzmu napisał człowiek, który ledwie umiał czytać i pisać? Komu udało się dogłębnie poznać naturę rzeczywistości? Która praktyka duchowa umożliwia dotarcie do wewnętrznej prawdy? Na te i inne pytania odpowiada w cyklu Sekrety Mistrzów Życia przewodniczka duchowa Nitya (Patrycja Pruchnik).
Nitya (Patrycja Pruchnik) – jej duchowa ścieżka rozpoczęła się w wieku 18 lat od książki Paula Bruntona pt. „Ścieżkami jogów". Kolejny znaczący moment przyszedł w związku z chorobą – unieruchomiona w łóżku na kilka miesięcy, zrozumiała, że śmierć jest naturalnym ruchem wszechświata. Później trafiła do Indii, do ashramu Ramany Maharshiego w Tiruvannamalai. Kolejne lata spędziła na satsangach u różnych nauczycieli, m.in. u Sri Moojiego. Uczy jogi, prowadzi satsangi, muzykuje, pomaga osobom, które pragną spojrzeć wewnątrz siebie i zadać sobie pytanie: „kim jestem?". Prywatnie matka dwójki dzieciRytuał poranny – jak wygląda pierwsze 60 minut Twojego dnia?

​Po przebudzeniu z rana wypijam szklankę wody z cytryną. Przygotowuję dzieci do szkoły: robimy zakupy, śniadanie, idziemy na spacer z psem. Potem chłopcy jadą szkoły, a ja zostaję w domu sama... Zaczyna się czas tylko dla mnie. I tutaj muszę przyznać, że od razu oddaję się jednej ze swoich największych namiętności: piciu kawy. Po tym rytuale zazwyczaj ćwiczę jogę.

Jakie 1-3 książek najczęściej dajesz w prezencie/rekomendujesz i dlaczego?

​-„Czym jestem" Nisargadatty Maharaja (wydanie polskie albo oryginalna wersja angielska wydana przez Maurycego Frydmana „I Am That") – jest to jedna z najlepszych książek, jakie kiedykolwiek zostały napisane. Mówi o najtrudniejszych zagadnieniach metafizyki i mistycyzmu, choć napisał ją człowiek, który ledwie umiał czytać i pisać. Ze źródła o źródle, „w punkt". Nie ma tam ani jednego zbędnego słowa.

Często obdarowuję innych poezją Hafeza, Kabira lub Rumiego albo czymś z klasyki Fiodora Dostojewskiego lub Hermanna Hessego.

Kiedy myślisz o słowie „sukces" – kto jako pierwszy przychodzi Ci do głowy i dlaczego?

​Tutaj przede wszystkim przychodzą mi do głowy postaci, które dogłębnie poznały siebie i naturę rzeczywistości oraz zechciały się tym dzielić z innymi. To podróżni, którzy zostawili nam swoje ślady, którym wielu z nas zawdzięcza wewnętrzną wolność, począwszy od: Buddy, Jezusa, Anthony'ego de Mello, Ramany Maharishiego, Roberta Adamsa czy bardziej współczesnych: Moojiego, Katie Byron, Adyashantiego, czy Eckharta Tollego.  Z sukcesem kojarzy mi się po prostu bycie zwyczajnym. To prostota i naturalność urzeka mnie najbardziej.

Jeśli mogłabyś wykonywać tylko jedną praktykę rozwojową do końca życia, którą byś wybrała i dlaczego?

Atma-vichara jest praktyką samobadania, wnikania i poznawania naturalnego stanu istnienia - Świadomości „Jam jest". Istotą jej i celem jest Samopoznanie, dotarcie do prawdziwej Jaźni. Dociekanie prowadzone jest m.in przy pomocy pytania "Kim / czym Jestem?" Nie jest to jednak aktywność mentalna polegająca na przyglądaniu się odpowiedziom z umysłu, lecz intuicyjne i doświadczalne kontemplowanie tego, kim jest ten, kto myśli myśli, w kim pojawiają się pytania i odpowiedzi oraz cały świat. Innymi słowy praktyka ta sprowadza badającego do przyjrzenia się w przeciwnym kierunku niż zazwyczaj kiedy to obserwuje zewnętrzny wobec siebie świat myśli, emocji i zdarzeń. Odwraca uwagę z tego co 'się dzieje' na to ‚ 'komu'. Być może spiesznie lub błędnie przyjęliśmy tutaj coś, czego obalenie może być wielkim odkryciem…

Jeśli miałbyś/miałabyś do dyspozycji billboard – co byś na nim napisała?

„Kiedy otwierasz oczy, otwiera oczy Bóg. Kiedy je zamykasz, On je zamyka. Bez Ciebie nie byłoby Boga, bez Boga nie byłoby Ciebie".

Już wkrótce okazja, by poznać Nityę osobiście:


3 marca – satsang z Nityą. 

Recenzja: Koniec wszystkich historii – czyli jak wrócić do miejsca, z którego nigdy nie wyruszyłeś

Jak osiągnąć szczęście? Niektórzy chcą osiągnąć ten cel, usprawniając zarządzanie swoim umysłem. Nitya, autorka książki
http://www.strefarozwoju.pl/blogi/wpis/koniec-wszystkich-historii-nitya
Redaktor
0

Usługi

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe

Trafiłeś na starą wersję naszego serwisu. Koniecznie sprawdź, jak teraz wygląda odświeżona StrefaRozwoju.pl

feedback
feedback