Skuteczność osobista
Sekrety Mistrzów Życia – Marta Iwanowska-Polkowska

Sekrety Mistrzów Życia – Marta Iwanowska-Polkowska

​Dzięki jakiej książce można wejść w świat osoby z zespołem Aspergera? W jaki sposób rozwija nas autentyczny zachwyt nad otaczającym światem? I co to znaczy żyć naprawdę i w pełni? W pierwszym noworocznym cyklu „Sekrety Mistrzów Życia" psycholog i coach Marta Iwanowska-Polkowska dzieli się wartościami, które towarzyszą jej zarówno zawodowo, jak i prywatnie.
Marta Iwanowska-Polkowskalife & career coach PCC ICF, psycholog, założycielka i do 2016 r. prezes i konsultant w firmie NAVIGO Grupa, trenerka z kilkunastoletnim doświadczeniem w biznesie, pracy z klientami indywidualnymi oraz organizacjami pozarządowymi, autorka bloga „Manufaktura Rozwoju", działaczka społeczna (Stowarzyszenie Polka Potrafi, Fundacja Mama). Towarzyszy swoim klientom w procesie urzeczywistniania własnego JA – świadomie, autentycznie, po swojemu. Prywatnie ż­ona, matka i Polka, która potrafi.Rytuał poranny – jak wygląda pierwsze 60 minut Twojego dnia?

​Niestety mój poranek to typowy rytuał mamy dzieci w wieku szkolnym: skupiam się na śniadaniu, drugim śniadaniu, po prostu na wysłaniu dzieci do szkoły. Nie jestem mistrzynią w rannym wstawaniu, dlatego nasze poranki nie są idealne; towarzyszy mi raczej pośpiech niż spokój. Daleko im do mistrzostwa…, ale tak naprawdę to… Gdy otwieram oczy, to patrzę na plakat z napisem: „Pamiętaj, żeby się dziś nażyć", który wisi tuż przy po moim łóżku. Z taką intencją go zaprojektowałam i umieściłam w tym miejscu, by przypominał mi o najważniejszym!  Parzę sobie kawę z ekspresu – dla mnie dobra kawa to podstawa dnia. Przez około 45 minut jestem mamą i żoną na 300 proc. (mąż + dwóch synów = 300 proc.), a potem łapię oddech, gdy moi panowie wyjdą już z domu. Jeśli nie mam sesji, nie jadę do klienta lub na szkolenie, siadam do pracy. I tyle. Dwa razy w tygodniu wracam do praktykowania jogi.

Jakie 1-3 książek najczęściej dajesz w prezencie/rekomendujesz i dlaczego?

​Zdecydowanie „Z wielką odwagą. Jak odwaga bycia wrażliwym zmienia to, jak żyjemy i kochamy, jakimi jesteśmy rodzicami i jak przewodzimy" Brené Brown – najważniejsze tematy tej książki to: odwaga, wrażliwość, niepewność, autentyczność świadomość siebie i empatia dla siebie innych. Kiedy trafiłam na teorię autorki na początku 2014 r., moje życie zaczęło się zmieniać. Nie znam innej, która by tak trafnie i kompletnie opisywałaby świat, wyzwania, potrzeby, emocjonalność współczesnego człowieka. Brené prowadziła badania polegające na słuchaniu ludzi i to widać i czuć w każdym słowie tej książki, jak i każdej innej tej autorki. Polecam wszystkie!„Po. O małżeństwie i rozstaniu" Rachel Cusk – choć ta książka opowiada o przeżyciach autorki w trakcie rozwodu, rozstawania się z mężem, to jest to głębokie, bardzo refleksyjne studium radzenia sobie z żałobą, z procesem zmiany, straty. Szczerze mówiąc, mnie osobiście pomogła poradzić sobie z odejściem mojego drugiego rodzica – ojca.  Lekcje płynące z tej książki pokazują, że może być jakieś życie „po": żalu, smutku, złości. I to wszystko trzeba przeżyć…, i dać sobie na to przeżywanie czas, by potem powiedzieć: „jestem po".„Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera" Daniela Tammeta. Mój starszy syn ma zespół Aspergera, zaburzenie (choć nie lubię tego słowa) ze spektrum autyzmu, które „wymusza" inne doświadczanie, przeżywanie świata. Gdy zbliżaliśmy się do tej diagnozy, gdy miał około czterech lat, pewna mądra psycholog poleciła mi tę książkę, bym poznała świat osoby z zespołem Aspergera, bym zamiast zdobywać wiedzę zaczęła patrzeć na świat inaczej i inaczej go przeżywać. Nie dość, że lektura zachęciła mnie do zmiany perspektywy, to przede wszystkim  była pierwszą lekcją w akceptacji tego, jak zaczęło się i będzie zmieniać nasze życie. Tę książkę polecam każdemu – uczy pokory, refleksji, ciekawości i szacunku.

Kiedy myślisz o słowie „sukces" – kto jako pierwszy przychodzi Ci do głowy i dlaczego?

​Mam  już mocno przepracowaną definicję sukcesu, bo często zapraszam moich klientów coachingowych do ćwiczenia, w którym odczarowuję to słowo.  Sukcesem jest w nim to, co jest „moim dziełem" – to efekt własnych działań, starań, zaangażowania. To, co się nam udaje dzięki naszej pracy, niezależnie (i to ważne) od tego, jak duże i spektakularne to jest. Sukcesem może być więc samodzielnie upieczony chleb, poprawienie relacji z siostrą, napisanie tekstu na bloga, zdanie na prawo jazdy czy udana rozmowa z klientem. A także zrealizowanie wielkiego marzenia czy podniesienie się po porażce. Sukcesy nie muszą być zawodowe. Mogą, a może powinny, być przede wszystkim osobiste.

Od jakiegoś czasu dla mnie osobiście największymi sukcesami są sukcesy niematerialne, trudno mierzalne. To autentyczność, odwaga do życia w zgodzie ze sobą i własnymi potrzebami, z szacunkiem dla siebie i oczywiście dla innych, szczególnie dla mojego męża i synów. Autentyczność, odwaga w mówieniu o swoich potrzebach, skupianie się na tym, co ważne – to trudna droga. Życzę sobie na niej w nowym roku jak najwięcej sukcesów!
Jeśli mogłabyś wykonywać tylko jedną praktykę rozwojową do końca życia, którą byś wybrała i dlaczego?


Jeśli mogłabyś wykonywać tylko jedną praktykę rozwojową do końca życia, którą byś wybrała i dlaczego?


Wdzięczność – docenianie tego, co się ma, co nas spotyka, kto nas otacza. Zamiast chcieć więcej doceniajmy to, co mamy. Zamiast mieć poczucie niedostatku trenujmy poczucie nasycenia. Z wdzięcznością za każdy szczęśliwy, spokojny dzień. I za zdrowie. To dla mnie chyba najważniejsza praktyka.

Muszę powiedzieć, że jest mi bliska jeszcze jedna praktyka: zachwyt, której uczę się od mojego syna. Któregoś poranka wstałam bardzo wcześnie na szkolenie. To był pierwszy zimowy poranek w tym roku. Mój starszy syn się obudził i przyszedł do naszej sypialni, by przytulić się jeszcze do męża. Zatrzymał się przy oknie. Zamilkł. Spojrzał na dachy, drzewa przykryte białym puchem i powiedział: „Ale pięknie. Jaki piękny zimowy dzień. W końcu jest biało. Może dziś spotkam jeszcze jemiołuszkę…". Uśmiechnął się i wślizgnął się pod ramię męża. Ten zachwyt, to zatrzymanie się na przyrodzie… Dostrzeżenie piękna i majestatu świata to praktyka pomagająca wychodzić z naszego ego, ucząca dystansu do naszych potrzeb, lęków, niepokojów. Warto z niej korzystać. Wycisza. Polecam!Jeśli miałabyś do dyspozycji billboard – co byś na nim napisała?

„Pamiętaj, aby się dziś nażyć" – to moje hasło, które powtarzam sobie każdego dnia i puszczam w świat. Narodziło się w pewną grudniową noc 2014 r. i jest ze mną od tamtego czasu. Co to znaczy „nażyć"? Napełnić życie sobą, swoim „ja", swoją osobistą esencją. Napełnić życie czymś miłym i dobrym, nawet jeżeli będzie to wypita w spokoju kawa, dwie strony przeczytanej książki, przytulanie z dziećmi, uważna rozmowa z mężem, spacer, wspólnie zjedzona kolacja, telefon do bliskiej osoby, śpiewanie ulubionej piosenki w aucie – to akurat uwielbiam. „Nażyć" to żyć naprawdę: całym sercem, całym sobą, zgodnie ze swoim „ja", urzeczywistniając je, codziennie, a nie tylko od święta. Tego chcę dla siebie i dla mojej rodziny. Tego życzę innym, wszystkim, których spotykam.

Prelegent
0

Usługi

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe

Trafiłeś na starą wersję naszego serwisu. Koniecznie sprawdź, jak teraz wygląda odświeżona StrefaRozwoju.pl

feedback
feedback