Skuteczność osobista
Sekrety Mistrzów Życia – Janusz Szopa

Sekrety Mistrzów Życia – Janusz Szopa

Jakie patenty możesz podpatrzeć od joginów, by z energią wystartować w dzień? Dlaczego mnisi buddyjscy są ludźmi sukcesu? O tym, jak zaczynać dzień i czyimi tekstami się inspirować, by żyć spokojniej, w cyklu Sekrety Mistrzów Życia opowiada profesor Janusz Szopa, jogin i kierownik Katedry Zarządzania Sportem i Turystyką AWF w Katowicach.Prof. AWF dr hab. dr h.c. Janusz Szopa – Kierownik Katedry Zarządzania Sportem i Turystyką AWF w Katowicach. Instruktor relaksacji, kinezypsychoprofilaktyki i ćwiczeń jogi. Posiadacz międzynarodowych dyplomów nauczyciela jogi wg metody Iyengara i Shivanandy. Twórca programów nauczania oraz wykładowca technik relaksacyjnych, kinezypsychoprofilaktyki, jogi, psychosomatyki i zarządzania stresem w polskich i zagranicznych uczelniach. Wypromował około 850 instruktorów rekreacji ruchowej w specjalności hatha-joga. Kierownik studiów podyplomowych „Relaksacja i joga" w AWF Warszawa. Autor i współautor 3 książek oraz około 75 publikacji naukowych i kilkunastu artykułów popularyzatorskich z zakresu jogi i jej zastosowań w profilaktyce zdrowia. Uprzednio rektor, prorektor i dziekan w Politechnice Częstochowskiej oraz dziekan w AWF Katowice.​Rytuał poranny - jak wygląda pierwsze 60 minut Twojego dnia?

​Wstaję pomiędzy 7.00 a 7.30 i zaczynam dzień zwyczajowo od 10-minutowego stania na głowie. To „odwrócenie obiegu krwi" wpływa na mnie uspokajająco i poprawia mój nastrój, a do tego – wzmacnia także kości czaszki. Po staniu na głowie, kolejne 10 minut leżę z nogami uniesionymi do góry (uproszczona viparita karani - przyp. redakcji), nieraz wykonując świecę. Po skończeniu ćwiczeń w pozycjach odwróconych, biorę prysznic. Poprzedniego dnia wieczorem rozpuszczam łyżkę miodu w chłodnej wodzie, tak by po ćwiczeniach wymieszać wodę z miodem z otrębami i tak sporządzony napój wypić na czczo. W międzyczasie ekspres do kawy jest już włączony i po kilkunastu minutach od „wypicia miodu" wypijam espresso, które jest moim ulubionym napojem. Dopiero po kolejnych kilkunastu minutach spożywam śniadanie.

Jakie 1-3 książek najczęściej dajesz w prezencie/rekomendujesz i dlaczego?

Patańdżali - Jogasutry, najlepszy i niezwykle uniwersalny podręcznik rozwoju osobistego. Zarówno Patańdżali, jak i Budda zostawili po sobie także opis technik prowadzących do rozwoju świadomości, który jest dla mnie osobiście bardzo istotny.

Kiedy myślisz o słowie "sukces" - kto jako pierwszy przychodzi Ci do głowy i dlaczego?

​Sukcesem dla mnie jest osiąganie spokoju wewnętrznego. Osobami, które go osiągnęły są np. mnisi buddyjscy. Urzeka mnie ich opanowanie i spokój, tak potrzebne ludziom współczesnej cywilizacji. Tym właśnie wewnętrznym uspokojeniem charakteryzują wyższe stany psychiczno-mentalne, opisane przez Patańdżalego w Jogasutrach.

Jeśli mógłbyś wykonywać tylko jedną praktykę rozwojową do końca życia, którą byś wybrał i dlaczego?

​Wybrałbym jogę. Współczesna nauka klasyfikuje ją jako metodę oddziałującą na ciało (somę), jak i na psychikę - rozumianą jako funkcję mózgu odzwierciedlającą świat i regulującą zachowanie człowieka; jako układ regulujący stosunki (relacje) człowieka z otoczeniem ze względu na znaczenie zdarzeń. Dlatego też w uczelniach wyższych joga jest rozumiana jako metoda psychosomatyczna. Jogę praktykuję codziennie, bo nawet jeśli nie są to ćwiczenia fizyczne, to są to ćwiczenia umysłu. W praktyce fizycznej postępuję zgodnie z metodyką nauki o kulturze fizycznej i wykonuję ćwiczenia w trzech płaszczyznach ruchu (strzałkowej, np. pies z głową w góre; czołowej, np. trójkąt oraz inne pozycje stojące i poprzecznej, czyli pozycje skrętne; w tej kolejności – przyp. red.), w stosownej kolejności. Wykonuję do kilkudziesięciu asan w zależności od czasu trwania treningu.
Jeśli miałbyś do dyspozycji billboard - co byś na nim napisał?

Żyj spokojniej.


Jeden z codziennych rytuałów porannych prof. Janusza Szopy - stanie na głowie.Zobacz również:

Sekrety Mistrzów Życia – Giten Tonkov

Jak wstawać prawą nogą dzięki herbacie? Co jest najskuteczniejszym sposobem na rozwój osobisty? I po jakie książki warto sięgnąć, by zawsze znaleźć się po uskrzydlającej stronie mocy? Przeczytaj, jakie recepty na szczęście, harmonię i wewnętrzny spokój na swojej ścieżce odkrył twórca procesu biodynamicznego oddechu i uwalniania traumy Giten Tonkov.  Giten Tonkov - dyrektor Instytutu Energii Oddechu (Energy of Breath Institute) w Nowym Jorku oraz Europejskiego Instytutu Sztuk Uzdrawiania (EIBOHA). Twórca procesu „Biodynamicznego Oddechu i Uwalniania Traumy
http://strefarozwoju.pl/blogi/wpis/life-masters-giten-tonkov

Sekrety Mistrzów Życia – Nisarga Eryk Dobosz

Jakie praktyki pozwalają nieustannie kultywować życie tu i teraz? Gdzie poszukiwać inspiracji na każdy kolejny dzień? Swoje sposoby na bycie ze sobą w harmonii przedstawia w kolejnej części cyklu Strefy Rozwoju „Sekrety mistrzów życia
http://strefarozwoju.pl/blogi/wpis/sekrety-mistrzow-zycia-nisarga
Redaktor
0

Usługi

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe

Trafiłeś na starą wersję naszego serwisu. Koniecznie sprawdź, jak teraz wygląda odświeżona StrefaRozwoju.pl

feedback
feedback