Skuteczność osobista
Sekrety Mistrzów Życia - Claus Springborg

Sekrety Mistrzów Życia - Claus Springborg

Czy konflikty wewnętrzne mogą nas ubogacać? I co zrobić, żeby tak się stało? Czy medytacja powinna mieć jakąś strukturę? Jaka jest jedna dobra i prosta metoda na to, aby być szczęśliwym człowiekiem? Swoje sekrety wyjawia nam dr Claus Springborg, nauczyciel m.in medytacji i przywództwa.


Dr Claus Springborg czerpie inspiracje dla swoich nauk z wielu źródeł. Uczył się Enneagramu u dr. Caludio Narajno, ścieżki „Diamond Logos" z Velusią van Horssen oraz Buddyzmu Tybetańskiego u Chökyi Nyima Rinpoche. Uczył grupy w Anglii, Szkocji, Holandii, Polsce, we Włoszech i w Danii. 

W 2015 roku ukończył doktorat w zakresie poznania ucieleśnionego, sztuki i edukacji managerskiej. Eksploracja tych zagadnień pozwoliła mu głębiej zrozumieć proces transformacji zachodzący na ścieżkach medytacji, którymi podąża oraz podniosła jego umiejętności wyjaśniania i facylitowania takiej transformacji w prosty i bezpośredni sposób.

Rytuał poranny - jak wygląda pierwsze 60 minut Twojego dnia?


Lubię budzić się sam z siebie, bez budzika. To dobry sposób na to, żeby zapewnić sobie tyle snu, ile potrzebuję. I zazwyczaj jest to dokładnie osiem godzin od momentu wejścia do łóżka, więc nie muszę się martwić, że zaśpię na jakieś spotkanie:)
Potem zazwyczaj medytuję przez 40 minut. Lubię proste medytacje, w których skupiam się na jednej partii ciała, jak np. stopy, brzuch czy klatka piersiowa, dzięki czemu mogę porzucić zainteresowanie zmiennymi myślami i emocjami. Lubię medytować zanim zacznę robić cokolwiek innego, ponieważ to zapewnia mi wewnętrzne połączenie, które wpływa na wszystko, czym zajmuję się potem w ciągu dnia.
Po medytacji zjadam owsiankę z mlekiem migdałowym i owocami, czasami z orzechami i rodzynkami. To śniadanie jest zdrowe i proste. Płatki owsiane dają mi niezłego kopa energii.
I tak oto jestem gotowy, by zacząć dzień!
Jakie 1-3 książek najczęściej dajesz w prezencie/rekomendujesz?


Uwielbiam książki i wiele jest mi drogich. Książki Gregory Batesona "Steps to an Ecology of Mind" i "Umysł i przyroda. Jedność ostateczna" to piękne przykłady na to, jak myśleć jasno i precyzyjnie. Autor ten jest oddany idei poszukiwania wzorca, który łączy różne dyscypliny, jednego klucza do rozumienia świata, który przejawia się na swoisty sposób w różnych dziedzinach. To szczególnie cenne w dzisiejszym świecie, który wciąż szuka podziałów.
Inne książki, które głęboko mnie poruszyły to krótka, ale potężna w swej wymowie książka Susan Langer "Philosophy in a New Key", a także "Personal Knowledge" Michaela Polanyi oraz "Metafory w naszym życiu" George'a Lakoffa i Marka Johnsona.Te trzy publikacje wyjaśniają, jak to, czego doświadczamy jako procesu myślowego, jest zakorzenione w naszym ciele.

Liderom w firmach i korporacjach zwykle polecam "Dialogue and the Art of Thinking Together" Williama Isaaca. To książka, która w pragmatyczny I prosty sposób opisuje umiejętności niezbędne do tego, by upraszczać życie w firmie, a także – poza nią.

No i na koniec, muszę wspomnieć o książce, w której się zakochałem „Niekończąca się historia" Michaela Ende'a. To wyraz głębokiej mądrości w przebraniu książki dla dzieci, którą przeczytałem już siedem razy:)
Kiedy myślisz o słowie "sukces" - kto jako pierwszy przychodzi Ci do głowy i dlaczego? 


Ludzie, którzy są wypełnieni szczęściem i spokojem co do swojego życia i siebie samych. I myślę, że do osiągnięcia tego stanu prowadzi wiele dróg. Dla mnie była to droga współczującego rozumienia wszystkich konfliktów wewnętrznych, które mną targają. Kiedy tylko zauważam konflikt pomiędzy dwoma narastającymi pragnieniami, zamiast decydować, która część mnie ma rację słucham każdej z nich, zakładając, że każda z nich chce mi dać coś niezwykłego, bez względu na to, jakie może się to wydawać na pierwszy rzut oka. Gdy każdej części mnie dam wystarczająco dużo przestrzeni, pozbawionej ataków i ocen, pozwalam im na zbliżenie się do ich prawdziwej formy. A tam gdzie jest prawda i nie ma ocen, nie ma już miejsca na konflikty wewnętrzne. Jest tylko spokój, radość I miłość życia.Jeśli mógłbyś wykonywać tylko jedną praktykę rozwojową do końca życia, którą byś wybrał i dlaczego?


Praktyką, którą doceniam, ale też polecam każdemu jest służba innym, poprzez znajdowanie rzeczy, które możesz dla nich zrobić, a w których jesteś naprawdę dobry, i które do tego i Tobie sprawiają radość. Dedykowanie swoich umiejętności innym może być świetną metodą na zapominanie o sobie i pozwalanie życiu płynąć. To, jaką umiejętność sobie wybierzesz nie ma znaczenia. Gurdjeff wspomina o tej praktyce, jako o radzie, jaką dostał od ojca w książce: "Meetings with remarkable men". Inną praktyką, z którą trudno byłoby mi się rozstać i którą rekomenduję, jest nieruchome siadanie i odczuwanie ciała, bez żadnego planu czy oczekiwania. To sprawia, że uczymy się nie przywiązywać zanadto do impulsów, które się w nas pojawiają. A to z kolei sprawia, że możemy być obecni bez względu na to, co się wydarza i współczująco rozumieć każdą ze swoich racji, które się w nas pojawają. Moment, w którym zapragniesz zrobić cokolwiek z impulsem, który w Tobie narasta ogranicza Twoją możliwość do bycia obecnym.


Jeśli miałbyś do dyspozycji billboard - co byś na nim napisał?


Pewnie byłby to jakiś dobry żart. Uwielbiam się śmiać i uważam, że śmiech może uwolnić nasze myśli I serca od rzeczy, o których nawet nie wiedzieliśmy, że nas trapią. Ostatnio usłyszałem żart wypowiedziany przez dziecko.
- Jak to się stało, że ta mała kaczuszka znalazła się po drugiej stronie stawu, skoro nie mogła ani pływać ani fruwać?
- Bo to była bardzo sprytna kaczuszka.
Chętnie właśnie coś takiego umieściłbym na billboardzie.Lubisz spotkania na żywo? Już w czerwcu będzie okazja, żeby spotkać Clausa osobiście podczas warsztatów Wolność Przestrzeń​, które poprowadzi w Falenicy. ! :)


Redaktor
0

Usługi

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe

Trafiłeś na starą wersję naszego serwisu. Koniecznie sprawdź, jak teraz wygląda odświeżona StrefaRozwoju.pl

feedback
feedback