Skuteczność osobista

Interwencja w kryzysie

0
0
Interwencja w kryzysie
Psychoterapia
Grabskiego 8, 66-400 Gorzów Wielkopolski, Poland
cena do ustalenia
Weronika Latusek

Pomoc psychologiczna w sytuacjach kryzysowych takich jak śmierć bliskiej osoby, choroby, skutki traumatycznych wydarzeń.


Terapia psychoanalityczna opiera się na metodzie badania i leczenia psychiki ludzkiej stworzonej ponad 100 lat temu przez lekarza Zygmunta Freuda zwanej psychoanalizą.

Głównym założeniem tego podejścia jest istnienie nieświadomości, w której zapisane są relacje z osobami znaczącymi a także ważne wydarzenia, których uczestnikiem jest człowiek od pierwszych chwil swojego życia. Sposób w jaki dziecko przeżywa te doświadczenia tworzynieświadomą matrycę jego późniejszych wzorców relacji, zachowań, uczuć a także może się stać źródłem różnorodnych zaburzeń takich jak lęki, nerwice, depresje oraz problemy w relacjach. Powoduje to, że człowiek cierpi, gdyż nie może zrozumieć samego siebie i tego go spotyka, ma poczucie, że nie ma wpływu na kształt swojego życia, dlatego często zaczyna szukać pomocy.

Psychoterapia psychoanalityczna przynosi pacjentowi ulgę w cierpieniu poprzez odkrywanie jego nieświadomych konfliktów i przepracowywanie ich. Metoda ta polega na rozmowie i opiera się na relacji między pacjentem a terapeutą, na którego pacjent przenosi uczucia, fantazje, schematy zachowań z relacji z bliskimi osobami z przeszłości. Daje to możliwość poznania i naprawy szkodliwych sposobów nawiązywania i budowania relacji.

Rozpoczęcie terapii poprzedzają konsultacje, podczas których terapeuta z osobą, która zgłasza się po pomoc określają na czym polegają problemy pacjenta i jeśli jest on skłonny, aby poznawać siebie, umawiają się na dalszą współpracę. Ważnym aspektem psychoterapii psychoanalitycznej jest tzw. setting czyli zbiór zasad, którym podlega zarówno terapeuta jak i pacjent, które dają bezpieczne ramy procesowi leczenia. Pacjent przychodzi na sesje zawsze w stale określonych porach i dniach. Czas trwania sesji jest ściśle określony i wynosi 50 minut. Pacjent siedzi naprzeciwko terapeuty lub leży na kozetce. Istotna w pracy na sesji jest tzw.zasada wolnych skojarzeń polegająca na tym, że pacjent wypowiada myśli. uczucia, fantazje, opowiada sny a także mówi o tym, co go spotkało, co go poruszyło, co w danej chwili przeżywa. Terapeuta poprzez interpretacje próbuje nadać treściom wypowiedzi pacjentaznaczenie, łącząc je z jego życiem psychicznym, problemami, które go spotykają w życiu oraz z relacją terapeutyczną, która jest rozumiana w terapii psychoanalitycznej jako odtworzenie wczesnych relacji pacjenta. Długości trwania terapii nie da się ustalić z góry. Zwykle jest to proces długoterminowy, rozciągnięty na lata, gdyż potrzeba odpowiednio dużej ilości czasu, aby rozpoznać, zrozumieć i przepracować mechanizmy rządzące psychiką, które kształtowały się przez wiele lat. Terapia kończy się, gdy zarówno terapeuta jak i pacjent mają przekonanie, że usunięte zostały przeszkody blokujące potencjał rozwojowy pacjenta i jego zdolność do nawiązywania i utrzymywania satysfakcjonujących związków z ludźmi. A więc cytując Z. Freuda człowiek, który kończy terapię powinien być zdolny do miłości i pracy.

0

Usługi

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe

Trafiłeś na starą wersję naszego serwisu. Koniecznie sprawdź, jak teraz wygląda odświeżona StrefaRozwoju.pl

feedback
feedback