Skuteczność osobista
Ekspercki Przegląd Prasy – Ewa Panufnik

Ekspercki Przegląd Prasy – Ewa Panufnik

Czy możliwy jest świat, który działa dla wszystkich? Co możemy zrobić, by lepiej się porozumiewać z innymi? Jak empatia pomaga zmienić świat? Szczegóły w eksperckim przeglądzie prasy założycielki Dojrzewalni Róż i wspótwórczyni festiwalu Progressteron Ewy Panufnik. Ewa Panufnik od lat zajmuje się rozwojem osobistym. Ukończyła Studium Psychologicznej Pracy z Grupami i Organizacjami (program Ośrodka Psychoterapeutyczno - Szkoleniowego POZA CENTRUM przy Polskim Towarzystwie Psychologii Zorientowanej na Proces). Pasjonuje się metodą Nonviolent Communication i od lat promuje ją w Polsce. W 2003 roku wraz z Lucyną Wieczorek założyła Dojrzewalnię Róż – Ośrodek Rozwoju Osobistego Kobiet. Autorka bloga www.gdybymdorosla.com, poświęconego rozwojowi osobistemu, oraz wielu projektów na ten temat. 


​Temat, który jest dla mnie szczególnie żywy

To co mnie od lat porusza, motywuje do działania i jest moją życiową misją, to wspieranie porozumienia między ludźmi: w związkach, rodzinach, grupach, firmach, społecznościach. Jestem głęboko przekonana, że kiedy będziemy w stanie się naprawdę zobaczyć w naszych wzajemnych potrzebach i dzięki temu porozumieć, znajdziemy rozwiązania, które pomogą nam budować świat dla wszystkich, nikogo z niego nie wykluczając. Stworzymy wówczas lepsze związki i lepsze społeczności.Najważniejsze źródła inspiracji


Ludzie


Działania następujących osób wywierają na mnie największy wpływ:


 • Miki Kashtan jest trenerką Nonviolent Communication – rewolucyjnej metody budowania porozumienia, stworzonej przez Marshala Rsenberga. Miki zbudowała na jej podstawie unikalny sposób podejmowania decyzji grupowych, który nazwała Convergent Facilitation. Ta metoda przemienia grupy, społeczności, zespoły w firmach, budując 100% współpracy pomiędzy ludźmi i pozwalając wypracować wspólne rozwiązania, które łączą wszystkie potrzeby i mądrość poszczególnych członków grupy. Dzięki temu są lepsze niż takie, które brały się tylko z perspektywy części z nich. Zawsze, szybko i trwale. Miki jest wizjonerką świata wolnego od przemocy, który działa dla wszystkich. Opisuje go w swoich książkach: Reweaving Our Human Fabric: Working together to Create a Nonviolent Future oraz, Spinning Threads of Radical Aliveness: Transcending the Legacy of Separation in Our Individual Lives.


 • Brene Brown – zachęca inspiruje mnie do tego, by być mniej miłą, ale bardziej kochającą. Jak to pogodzić? 


Warto obejrzeć również animację, która w sposób zabawny, ale precyzyjny wyjaśnia, czym  według Brene Brown różni się empatia od współczucia. 


Przemówienia/wywiady


Z przemówień/wywiadów szczególnie polecam:

 • ​Pouczającą wypowiedź psychoterapeutki Liz Scarfe o tym, jak sobie radzić z wewnętrznym krytykiem. Najlepiej bowiem zacząć od siebie i zrozumieć naszą wewnętrzną dynamikę. Dla mnie bardzo inspirujące było dodanie postaci obserwatora do zwyczajowej diady: krytyk wewnętrzny i jego ofiara, który może wziąć część nas poddawaną krytyce w obronę, oraz rozróżnienie, że postawienie krytykowi granic nie polega na dyskutowaniu z nim. 

 • Poruszający wywiad z Azizem Abu Sarahem – Palestyńczykiem, który po śmierci brata w izraelskim więzieniu najpierw oddał się planowaniu i organizowaniu odwetu, a potem przeszedł niezwykłą przemianę. Teraz wspiera innych w zrozumieniu, że zemsta niczego nie załatwia, a tylko nakręca spiralę przemocy. Wierzy, że kiedy choć w małym stopniu zobaczymy w sobie nawzajem ludzi, możliwe jest zakończenie wojny. Artykuły


Książki


 • Rosnąc w siłę, Brene Brown – inspirująca książka badaczki wrażliwości o tym, jak się podnosić po upadkach, które niechybnie przydarzą się nam, gdy zechcemy odważniej podążać za sobą i „wyjść na arenę".


 • W pułapce myśli, Steven C. Hayes, Spencer Smith – książka, która przez jakiś czas sprzedawała się lepiej niż powieści o Harrym Potterze. To wprowadzenie do terapii ACT, opowiada o tym, jak akceptacja naszych myśli, odczuć i potrzeb może nam pomóc poradzić sobie z depresją i lękiem.

 • Dziennik uważności, Corinne Sweet – kolekcja prostych praktyk z obszaru Mindfullnes może nas bardziej osadzić w tu i teraz i wnieść w nasze życie więcej spokoju i ciekawości.Cytaty


 • „Wrogowie to osoby, których historii nie słyszałeś lub których twarzy nie widziałeś"Irene Butter

 • „Prawdziwy dialog może się wydarzyć tylko wtedy, gdy zaczynając rozmowę jesteś gotowy na to, by być przez nią odmienionym. Jeśli nie jestem gotowa, by wziąć pod uwagę nowe opcje dla siebie, na jakiej podstawie oczekuję, że druga osoba się zmieni?" – Miki Kashtan (The Little Book of Courageous Living)

 • „Chciałbym móc Ci pokazać, gdy jesteś samotny lub w ciemności, olśniewające światło Twojego istnienia" – Hafiz

 • „Stałem się szczęśliwszy, gdy przestałem zajmować się sobą" – Robert Thurman (Inner Revolution)​Ostatnia szansa na dołączenie do kursu Rise and Shine 12 - tygodniowego autorskiego kurs rozwojowego, który pozwoli Ci wyjść zwycięsko z każdego kryzysu.Zobacz również:

Miniprzewodnik „Kryzysowe SOS”

Każda sytuacja kryzysowa – śmierć kogoś bliskiego, utrata miłości, pieniędzy, młodości, pracy – wrzuca nas niespodziewanie do świata pełnego rozterek, pytań i cierpienia. Rzecz w tym, by umieć się z nimi konfrontować i zamiast zapaść w sobie wyjść na prostą, a nawet uczyć nowych umiejętności. By kryzys traktować jak wyzwanie i katalizator zmiany, a nie jak problem, który przytłacza i nie pozwala się rozwijać. Ewa Panufnik, która od wielu lat zajmuje się rozwojem osobistym i w 2003 roku wraz z Lucyną Wieczorek założyła Dojrzewalnię Róż – Ośrodek Rozwoju Osobistego Kobiet, zaprasza Cię do lektury jej miniprzewodnika „Wsparcie w sytuacji kryzysowej
http://www.strefarozwoju.pl/blogi/wpis/miniprzewodnik-kryzysowe-sos
Prelegent
0

Usługi

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe

Trafiłeś na starą wersję naszego serwisu. Koniecznie sprawdź, jak teraz wygląda odświeżona StrefaRozwoju.pl

feedback
feedback