prawdy i mity o coachingu

Prawdy i mity o coachingu

Czym tak naprawdę jest, a czym zdecydowanie nie jest coaching? Dlaczego tak trudno się wyciszyć? I jak to możliwe, że wyobraźnia często zdecydowanie wyprzedza logikę? Szczególnie inspirujące przemyślenia z dziedziny pracy trenera odsłania w eksperckim przeglądzie prasy Joanna Grela – psycholog i coach zespołowy i grupowy.

Temat, który jest dla mnie szczególnie żywy

Aktualnie ważny jest dla mnie temat superwizji w coachingu. W mojej ocenie to nieodzowny aspekt profesjonalizacji zawodu coacha. Szczególnie zależy mi, jako osobie wykonującej ten zawód na co dzień, żeby coaching przestał być kojarzony z mowami motywacyjnymi, doradztwem czy płytką filozofią: „możesz wszystko”. Wiem, że to niezwykła metoda pracy, bardzo skuteczna i ułatwiająca wdrażanie realnych zmian i w pracy zespołów, w biznesie, i w prywatnym życiu. Coachowie, szczególnie na początku swojej drogi zawodowej, dzięki superwizji mogą zweryfikować poziom swojej pracy, znaleźć obszary wymagające dalszego kształcenia i zmiany, ale i wzmocnić swoje poczucie pewności. Jest to zdecydowanie jedna z najlepszych form rozwoju w zawodach pomocowych. Uwielbiam uczyć coachingu, absorbują mnie więc wszelkie sposoby wspierania młodych coachów na drodze do bycia świetnymi towarzyszami swoich przyszłych klientów.

Najważniejsze źródła inspiracji

Serwisy internetowe

  • Coaching Focus” – portal, który dostarcza mi mnóstwa inspiracji, ponieważ zawiera wiele nowinek na temat coachingu z kraju i ze świata. Część tekstów to zbiór narzędzi, jakie można śmiało stosować w pracy z własnymi klientami.
  • Portal „HRPolska” – to drugie ulubione miejsce do szukania inspiracji. Zawiera bardzo merytoryczne artykuły dotyczące zarządzania, coachingu i szkoleń. Mam wiele doświadczeń w pracy w HR i z HR, więc czytanie na ten temat to sama przyjemność.
  • Harvard Business Review Polska” – ponieważ moimi klientami są często liderzy, dzięki lekturze artykułów zamieszczonych na stronie magazynu szybciej znajduję z nimi wspólny język. Obszarem mojej specjalizacji jest praca z zespołami i grupami, więc to tutaj dostaję podpowiedź, na co zwracać szczególną uwagę

Filmy

​Szczególnie cenię sobie filmy, które zmieniają perspektywę. Takie nieoczywiste, prawdziwe do bólu, do śmiechu albo do łez. Ważne, by kryły w sobie wartości, dotykały sedna ludzkiego życia. Przygotowałam na swoim blogu listę 20 wartościowych filmów. Może znajdziecie tam coś dla siebie?

  • „Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham” to film w reżyserii Pawła Łozińskiego, który zafascynował mnie w ostatnich dniach. Jest zapisem rozmowy terapeutycznej matki i córki z niezwykłym profesorem Bogdanem Jerzym de Barbaro. Jako coacha i trenera zachwyca mnie sposób prowadzonej rozmowy, zadawane pytania, operowanie ciszą, uważność na znaczenie wypowiadanych wyrazów. To istny majstersztyk pracy ze słowem. Podziwiam też wyczucie pana profesora, jego delikatność w podejściu do klienta, skupienie na tu i teraz, ale też rozumienie szerszego kontekstu i działania systemu. Dla pracujących z klientem indywidualnym, z parami, ale i z zespołami to bardzo cenne wskazówki.

Artykuły

  • Cisza jest prosta” – artykuł z „Newsweeka” o intrygującym tytule, na który trafiłam, jadąc pociągiem i zupełnie bezwiednie przeglądając strony internetowe. Jak to prosta? – pomyślałam. Przecież to największy deficyt naszych czasów. Codziennie widzę, jak moi klienci na sesjach coachingu czy uczestnicy warsztatów nie mogą usiedzieć w błogiej przecież ciszy… Wspierając młodych coachów widzę, jak trudno im tę ciszę dla klienta stworzyć – ciągle myślą: „jakie zadać teraz pytanie?”, „jakie narzędzie zastosować?”, „co powiedzieć?”. W takim chaosie trudno o bliskie spotkanie z drugim człowiekiem, o głęboką relację i przestrzeń na rozwój. Cisza… To coś niezwykle ważnego w pracy coacha, trenera, lidera – w każdej pracy, w której człowiek spotyka się z człowiekiem…
  • Trening personalny” – traktujący o coachingu artykuł Agnieszki Passendorfer z wydania specjalnego magazynu „SENS o rozwoju” (2/2017), który mnie zaciekawił. Uważam, że nigdy za mało tekstów „prostujących”, czym ta metoda pracy jest, a czym nie jest. W tekście padają ważne słowa Macieja Bennewicza: „Trening, kreatywność, sukces – tak opisałbym coaching w trzech słowach. Fundamentem jest trening starych i nowych kompetencji. Następnie pojawia się kreatywna innowacja, która ulepsza dawne nawyki lub zmienia ich jakość. Jednak celem jest sukces, zindywidualizowany, bo dla każdej osoby istnieje inna jego miara„.

Książki

  • Mniej znaczy więcej. Duchowość dla zabieganych” autorstwa Briana Drapera – książka, która była dla mnie ważna w ostatnim czasie. Jest związana z tematem ciszy i zatrzymania. Jestem przekonana, że ćwiczenie uważności sprzyja byciu lepszym coachem i trenerem, lepszym człowiekiem w ogóle. Autor zadaje w niej bardzo proste i bardzo trudne pytania, np.: „Jestem zbyt zajęty. Czym? Po co? Dla czyjej korzyści?”. Skutecznie też zachęca do zmiany: „Jesteś zaproszony do drogi, do poszukiwania skarbu, którego nie kupisz za żadne pieniądze. Abyś znalazł drogę, która przekracza wszystkie znane przepisy. Do tej podróży nie może Cię nikt zmusić, a jednak kuszą Cię do niej miłość i życie”. Tę książkę polecam bardzo, szczególnie na ten wakacyjny czas, kiedy to może będzie więcej miejsca na oddech, przyglądanie się swoim potrzebom, poszukiwanie siebie.
  • Cisza. Opowieść o tym, dlaczego straciliśmy umiejętność przebywania w ciszy i jak ją odzyskaćErlinga Kaggego – książka norweskiego podróżnika i filozofa. Mówi w niej o tym, czym jest cisza, jakie ma dla nas znaczenie, co może nam dać: „Ona pokazuje, czy chcemy i potrafimy być ze sobą. W niej doświadcza się teraźniejszości, swojego życia tu i teraz. Na ogół teraźniejszość boli. Dlatego ludzie nie chcą jej dotykać i uciekają w różnego rodzaju ekrany, w smartfony, tablety, aplikacje”.
  • Spis książek, które gorąco polecam wszystkim początkującym coachom (tym z dłuższym doświadczeniem także) można znaleźć na mojej stronie.

Cytaty

Ostatnio przyszło do mnie zdanie: „Logika zaprowadzi cię z punktu A do B. Wyobraźnia wszędzie” – Albert Einstein. Gdy wspieram zespoły w kreatywnej pracy, widzę potwierdzenie tych słów w praktyce. Siła pracy zespołowej jest ogromna, a w sprzyjających warunkach, w oderwaniu od suchych kalkulacji, pozwala odkrywać niezwykłe rozwiązania i usprawnienia.

Szukam też teraz takich technik i metod pracy, które uruchamiałyby tę wyobraźnię przez duże „W”, tę kreatywność wspomnianą przez Macieja Bennewicza jako jeden z głównych składników coachingu, tak by prowadziły moich klientów tam, gdzie ich jeszcze nie było. Kto wie, może właśnie w ciszy zrodzą się nowe pomysły na coachingowe gry i narzędzia?

Po przeczytaniu przeglądu masz apetyt na więcej?

Już tej jesieni rusza po raz drugi dedykowany coachom autorski program szkoleniowy Joanny Greli „Coach z perspektywami – 99 dni wzajemnego wsparcia, inspirowania się i wzrastania do roli profesjonalnego coacha.

Coach z perspektywami - program szkoleniowy

 

Ekspercki Przegląd Prasy – Joanna Grela

Joanna Grela – psycholog, coach zespołowy i grupowy akredytowany przez ICF (ACC), ekspert HR i trener biznesu z 11-letnim doświadczeniem. Współtwórca i trener współpracujący w Szkole Coachingu Zespołowego i Grupowego NOVO. Mentorcoach dla osób przygotowujących się do akredytacji. Autorka unikatowego programu rozwojowo-superwizyjnego „Coach z perspektywami” wspierającego młodych coachów. Autorka licznych publikacji dotyczących coachingu publikowanych w Magazynie „Personel Plus” i na branżowych portalach, m.in. HRPolska.pl, HRStandard.pl, HRNews.pl. Prowadzi bloga, na którym promuje ideę profesjonalizacji w zawodzie coacha oraz „leadership po ludzku”. Absolwentka psychologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Akademii Profesjonalnego Trenera Biznesu w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie i Szkoły Coachów Biznesu Grupy SET.

Zdjęcie profilowe Joanna Grela

Joanna Grela

Coach

Joanna Grela – psycholog, coach zespołowy i grupowy akredytowany przez ICF (ACC), ekspert HR i trener biznesu z 11-letnim doświadczeniem. Współtwórca i trener współpracujący w Szkole Coachingu Zespołowego i Grupowego NOVO. Mentorcoach dla osób przygotowujących się do akredytacji.

Przejdź do paska narzędzi