Skuteczność osobista
Zacznij od zmiany samego siebie

Zacznij od zmiany samego siebie

Czym jest spagiryka? W jaki sposób wiąże się z liczącą sobie ponad pięć tysięcy lat ajurwedą? Czy oglądanie seriali może mieć wpływ na rozwój świadomości? Swoimi największymi inspiracjami ze Wschodu i nie tylko dzielą się autorzy książek o zdrowym stylu życia Karolina i Maciej Szaciłło.
Karolina i Maciej Szaciłło

Ona, dziennikarka, na co dzień pisze reportaże społeczne i wywiady. Jest nauczycielką technik oddechowych i medytacji. On, kucharz wegetariański, autor książek kulinarno - lajfstylowych, pasjonuje się dietetyką, medycyną wschodu i jogą. Przez lata gotował na antenie „Dzień dobry TVN". Razem prowadzą bloga o zdrowym sposobie na życie: www.medytujemy.pl, warsztaty i detoksy wyjazdowe. Wspólnie piszą książki - m.in. bestseller: „Jedz i pracuj nad własnym zdrowiem". W marcu tego roku pojawiła się na rynku ich kolejna pozycja: „Jem (to co) kocham i chudnę".

 fot. Jarek Tokarski
Temat, który jest dla nas szczególnie żywy


Maciek: Dla mnie spagiryka, czyli wywodząca się z alchemii metoda wytwarzania preparatów roślinnych, które wykorzystują cały potencjał rośliny i działają wielopoziomowo zarówno na nasze ciało, ale również umysł (i emocje) oraz poziom energii. Różnica między spagiryką, a zwykłymi roślinnymi ekstraktami polega na tym, że wykorzystuje się również minerały zawarte w spopielonych pozostałościach „fusów" po ekstrakcie oraz często olejki eteryczne.

Na potrzeby nasze i naszych znajomych robię tego typu preparaty z różnych roślin m.in. z melisy (uspokaja, rozluźnia układ pokarmowy), gotu koli (ajurwedyjskie zioło zwiększające uważność) czy bursztynu (wzmacnia organizm, układ odpornościowy). Co ciekawe zostało dowiedzione, że gotu kola* pobudza tworzenie nowych komórek mózgowych**.


Okazuje się, że spagiryka ma bardzo dużo punktów wspólnych z medycyną Wschodu (m.in. ajurwedą). Paracelsus, twórca pojęcia spagiryki, nazywany również ojcem medycyny nowożytnej (i toksykologii), zwykł mawiać: "Nie transmutujesz (przemienisz) niczego, jeśli w pierwszej kolejności nie transmutujesz siebie".
Idea łączenia potwierdzonej naukowo wiedzy i filozofii Wschodu jest mnie i Karolinie bardzo bliska. Cały czas żywa pozostaje dla nas ajurweda, z której wskazówek z sukcesami korzystamy od lat.


Karolina: Temat naszych emocji, umiejętności zarządzania nimi, był i nadal pozostaje dla mnie żywy. Zeruya Shalev, jedna z moich ulubionych pisarek, m.in. w „Bólu" konstruuje wspaniały obraz ludzkiej psychiki, miłości, zdrady. Odkąd pamiętam zastanawiałam się dlaczego szkoła uczy nas liczenia, pisania, mnóstwa dat, które w dorosłym życiu są nam często nieprzydatne, ale w żaden sposób nie uczy się nas zarządzania emocjami, rozpoznawania ich, nazywania ich. Szkoła nie rozwija inteligencji emocjonalnej… 


Na naszych warsztatach, na blogu, w naszych książkach bardzo duży nacisk kładziemy nie tylko na ciało (zdrowe odżywianie), ale również na pracę z emocjami. Bliska nam ajurweda, najstarsza nauka o zdrowiu (od 1979 roku akredytowana przez Światową Organizację Zdrowia) podkreśla, że zdrowie jest wielopoziomowe. Tylko jeśli na poziomie ciała, umysłu (w tym emocji), społecznym oraz duchowy istnieje równowaga, możemy mówić, że ktoś jest zdrowy. Podpisujemy się pod tym z Maćkiem. 
Najważniejsze źródła inspiracji


Filmy i seriale


Inspirują nas dokumenty i seriale. Szczególnie te ostatnie dosłownie do nas mówią. Pomagają nam często uświadamiać sobie wzorce emocjonalne, które nami kierują…


  • „Zeitgeist. Świat jutra" – jedna z trzech części genialnego dokumentu „Zeitgeist", w którym światowej sławy naukowcy dementują m.in. przekonanie, że to głównie genetyka, a nie nasze doświadczenia z dzieciństwa, determinuje, kim jesteśmy, oraz pokazują, jak działa system finansowy na świecie.


  • „Ayurveda: Art of Being"dokument o tej najstarszej nauce (liczy sobie ponad pięć tysięcy lat), który pokazuje jej potencjał. Twórcom udało się dotrzeć do najlepszych ajurwedyjskich lekarzy na świecie. Fascynujący dokument przedstawia m.in. produkcję skomplikowanych preparatów, tzw. basm, opartych na rtęci i szlachetnych minerałach. Dokument polecił nam Przemek Wardejn, zaprzyjaźniony z nami konsultant ajurwedyjski


  • „Awake: The Life of Yogananda"dokument oparty na kultowej książce „Autobiografia jogina". Jest tak samo głęboki i ponadczasowy jak ona.


  • Seriale: „Sense8", „The OA" i „Breaking Bad"  - ten ostatni pokazuje, że każdy z nas ma tę dobrą i złą stronę.
​Książki


Gorąco polecamy, książki:
  • „Świętowanie ciszy" Sri Sri Raviego Shankara - zbiór kilkuset krótkich wykładów o naturze ludzkiej najbliższego naszemu sercu Mistrza Duchowego. Zawsze otwieramy tę książkę „na chybił trafił" i najczęściej znajdujemy w niej ważne wskazówki. 
Cytaty


„Spier..., głosie" cytat z „To the Bone", świetnego filmu o anoreksji z Keanu Reevesem w roli głównej. Zrobiłam ostatnio na jego temat cały wpis na naszym blogu. Fragment poniżej:


„Choć nie jestem zwolenniczką przeklinania (rzeczywiście przekleństwa w nadmiarze obniżają naszą energię), są momenty w życiu, gdy nie można inaczej. Gdy głos w głowie, który podszeptuje: „Nie jesteś wystarczająco dobra" lub „Zobacz źle wyglądasz. Masz worki pod oczami. Chyba ostatnio trochę ci się przytyło" lub „Nie zasługujesz na szczęście po tym wszystkim co w życiu zrobiłaś" lub „Co tak siedzisz? Zrób coś. Idź pobiegać, albo pojedź na zakupy i kup sobie nową sukienkę!" – staje się tak głośny, tak donośny, że trzeba stanowczo powiedzieć: „Stop! Spier… głosie". Uciąć go, uciszyć, przestać się samemu krzywdzić, narzekać, wpędzać w kozi róg, samodyscyplinować, nie dawać sobie prawa do popełniania błędów lub projektować najgorsze z możliwych scenariuszy. A wszystko po to, żeby poczuć się trochę lepiej (a w domyśle trochę gorzej). Poczuć się gorzej na własne życzenie – czytaj mieć nad tym kontrolę. Nie dać się życiu znowu zaskoczyć. Każdy z nas, a przynajmniej większość, ma podobny „głos w głowie". Każdemu podszeptuje co innego i opiera się na innym uwarunkowaniu, na innym mechanizmie."* http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/gotu-kola-wakrota-azjatycka-dzialanie-wlasciwosci-lecznicze_45044.html


** Husnul Khotimah, Sutiman B. Sumitro, Mulyohadi Ali, M. Aris Widodo, Standardized Centella Asiatica Increased Brain- Derived Neurotrophic Factor and Decreased Apoptosis of Dopaminergic Neuron in Rotenone-Induced Zebrafish, "GSTF Journal of Psychology" 2015


***
Jeśli chcesz połączyć egzotyczny wyjazd z relaksem, podniesieniem poziomu energii, pracą z emocjami i zadbaniem o własne zdrowie, zapraszamy Cię na wyjątkowy wyjazd organizowany przez Karolinę i Maćka - odNOWA na Sri Lance vol. 3


A już w październiku znajdziecie na półkach księgarskich najnowszą książkę Karoliny i Maćka pt. "Jedzenie, które leczy". Dowiecie się z niej, jak przygotowywać posiłki zgodnie z zasadami medycyny ajurwedyjskiej. Serdecznie polecamy!Nauczyciel
0

Usługi

Wykład, ćwiczenia i dyskusja
Warsztat Aktywnego Słuchania
Instytut Rozwoju Osobistego EUPHONIA
14-15 października 2017
510 zł
Praca z wewnętrznym dzieckiem
Wewnętrzne Dziecko — Powrót do Esencji z Vedantą Aspioti
Vedanta Aspioti
15-18 stycznia 2018
800 zł
Trening MBSR
8-Tygodniowy Trening Mindfulness
Maga Alicja Korbel
15 paź - 03 gru 2017
1 100 zł
Wyprawa
Let it go: odetchnij i odpuść
By The Way Coaching
24-28 kwietnia 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Magiczne Bali: zakochaj się w życiu
By The Way Coaching
15-22 lipca 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Zmysłowa Sri Lanka – rozwój ze szczyptą cynamonu
By The Way Coaching
18-26 stycznia 2018
Cena do ustalenia
Wyjazd "offline"
By The River: w poszukiwaniu równowagi
By The Way Coaching
12-15 października 2017
650 zł
Przygotowanie do akredytacji ICF, PCC
Program "Intuicyjny Coach"
Paulina Barnaś
23 paź - 18 wrz 2017
7 700 zł
[więcej usług]

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe
feedback
feedback