Skuteczność osobista
Slow seks

Slow seks

Trendy jest kochać się powoli. Slow seks to coś pomiędzy tantrą a Greyem. Najważniejsze, by znaleźć swój rytm.


Początkowo zwierzęca namiętność zabiera wam godziny, noce i dnie. Neuroprzekaźniki rządzą. Życie wrze. Potem jest spokojniej i stabilniej. I jeśli dobrze pójdzie – bliżej. Natura tak zaprogramowała nasze życie erotyczne, że wraz z jego rozwojem pozwala odpocząć. Obliczono, że gdyby człowiek był zaangażowany na takim poziomie, jak w pierwszej fazie zauroczenia, w krótkim czasie by zmarł. Ale nie warto za tym tęsknić, bo na kolejnym etapie związku pojawia się intymność, dzięki której jest bezpieczniej i emocjonalnie intensywniej. Odczuwasz ją wtedy, gdy patrzysz na palec u nogi partnera albo widzisz, jak bezradnie drapie się za uchem i czułość rozlewa się po twoim ciele. Wiesz już kiedy cię drażni i czego w nim/niej nie lubisz, a mimo to cieszysz się, że jesteście razem. Macie wspólne plany i marzenia.


W swoim świecie

Nadal lubisz jego ciało, smak i zapach. Namiętność powoli mija, a ponadto zdajesz sobie sprawę z tego, że napięcie rodem z Nagiego instynktu możesz poczuć już tylko w wyobraźni. Jeśli ci go brakuje, sięgasz na poradniki w stylu „jak rozpalić ogień w sypialni" i masz poczucie, że jak nie pożyczysz zabawek z piaskownicy Greya, będzie po was. Nie daj się temu zwieść, to działa na krótką metę albo wcale. Bo nie w tym rzecz. Psychoterapeutka Esther Perel, autorka Inteligencji erotycznej uważa, że w długofalowej relacji najbardziej seksy nie jest samo ciało, bo fascynacja nim szybko mija, ani narcystyczne dbanie o jego wygląd, tylko to, jakim jesteś człowiekiem. Jak myślisz, co czujesz, w jaki sposób reagujesz. Czy masz coś, czego nie ma twój partner – swój świat, który jest dla niego ciekawy. Bo seks nie jest „czynnością, którą się robi, tylko, przestrzenią, w którą się wchodzi wewnątrz siebie z drugim człowiekiem" – podkreśla. Jeśli w relacji brakuje wymiany myśli, dialogu, chęci poznania drugiego człowieka, powstaje pustka, której nie wypełnią erotyczne wabiki i gadżety.


Z zabawkami i bez

Można wrócić do początków związku, zaczynając jak licealiści. Nie ma nic bardziej namiętnego, niż patrzenie sobie w oczy, leżąc nago obok siebie, odnajdując na nowo czułe miejsca. Ma to biologiczne wytłumaczenie, bo podczas owych spojrzeń wytwarza się oksytocyna, która jest odpowiedzialna za przywiązanie, a w większej ilości powstaje podczas orgazmu. Tak właśnie może wyglądać slow seks. Niektórzy używają opasek na oczy, ciepłego wosku, którym oblewa się ciało i płynnej czekolady zlizywanej ze skóry (można kupić przez internet). Wszystko, co pozwala wydłużyć, przeciągnąć zmysłową przyjemność, ale też w większym stopniu poczuć partnera, jest slow seksem. Terminu tego po raz pierwszy użył w 2002 roku Alberto Vitale na fali trendu zwanego slow life. Jeśli można spowolnić życie, to dlaczego nie seks? Inspiracją dla tego ostatniego jest tantra. Opisuje ona konkretne ćwiczenia i daje wskazówki służące poprawie jakości życia seksualnego. Wiąże się z filozofią Wschodu, którą w praktykowaniu slow seksu można pominąć, stosując ogólną zasadę uważności na potrzeby partnera i własne.

Psycholog
0

Usługi

Praca z wewnętrznym dzieckiem
Wewnętrzne Dziecko — Powrót do Esencji z Vedantą Aspioti
Vedanta Aspioti
15-18 stycznia 2018
800 zł
Trening MBSR
8-Tygodniowy Trening Mindfulness
Maga Alicja Korbel
15 paź - 03 gru 2017
1 100 zł
Wyprawa
Let it go: odetchnij i odpuść
By The Way Coaching
24-28 kwietnia 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Magiczne Bali: zakochaj się w życiu
By The Way Coaching
15-22 lipca 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Zmysłowa Sri Lanka – rozwój ze szczyptą cynamonu
By The Way Coaching
18-26 stycznia 2018
Cena do ustalenia
Wyjazd "offline"
By The River: w poszukiwaniu równowagi
By The Way Coaching
12-15 października 2017
650 zł
Przygotowanie do akredytacji ICF, PCC
Program "Intuicyjny Coach"
Paulina Barnaś
23 paź - 18 wrz 2017
7 700 zł
Łagodna Bio-Energetyka
Kurs Masażu Dotyk Motyla
Marta Targońska
28 października 2017
290 zł
[więcej usług]

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe
feedback
feedback