Skuteczność osobista
Sen jak twardy reset? 5 prostych tricków, które wymiernie poprawią jakość nocnej regeneracji

Sen jak twardy reset? 5 prostych tricków, które wymiernie poprawią jakość nocnej regeneracji

Marzysz o tym, by w nocy być susłem, spać snem głębokim i krzepiącym? Zasypiać w momencie przykładania ucha do poduszki? I budzić się rześko, z naładowanymi bateriami i nową energią do działania? Poznaj pięć porad sprawdzonych przez zawodowych sportowców, które mogą zmienić Twój sen ( i Twoje życie:).
Sen to ….. Jeden z najważniejszych czynników decydujących o zdrowiu i wydajności. Niektórzy naukowcy uważają nawet, że jest jedynym mechanizmem pozwalającym na usunięcie toksyn z mózgu. Jak po mistrzowsku wykorzystać nocny odpoczynek? Poniżej wskazówki coacha snu światowych gwiazd sportu Nick Littlehales, autora bestsellera "Taka praca nie ma sensu" Tony Schwartz, nauczycielki jogi i medytacji Kasi Bem oraz psycholożki i coacha, pracującej ze snami Beaty Karpowicz.

Nastaw swój zegar biologiczny


Zaraz po przebudzeniu, wystaw się na światło dzienne. To przyspieszy produkcję serotoniny, która odpowiada za dobry nastrój, a jednocześnie wyciszy produkcję melatoniny, która sprawia, że wieczorem robisz się senny. W środku zimy korzystaj z lamp symulujących światło słoneczne.


Dlaczego to działa? - patrz wykres z książki "Śpij dobrze" Nicka Littlehales (wydawnictwo Agora) poniżej:

Podobnie jak inne ssaki wszyscy podlegamy rytmowi okołodobowemu. Nasz rytm dnia i nocy jest sterowany światłem i hormonami, które wydzielają się pod jego wpływem w naszym ciele o ściśle określonych porach. Coach snu światowych gwiazd sportu Nick Littlehales, zaleca planowanie snu właśnie w zgodzie z tym rytmem.

Myj zęby przy świecachWieczorem postaw na ciepłe, bursztynowe światło, które przypomina blask ogniska. Nawet jeśli musisz korzystać z urządzeń elektronicznych - przygaś w nich, dzięki dostępnym aplikacjom mobilnym, niebieskie światło, które na Twój układ działa jak światło słońca (dlaczego warto je przygasić - patrz: rytm okołodobowy wyżej). A najlepiej w ogóle je wyłącz. Nick Littlehales,w rozmowie ze Strefarozwoju.pl poleca, by nawet zęby myć przy świetle świec lub innym źródle ciepłego światła po to, by wyciszać układ nerwowy. Romantyczne mycie zębów przy świecach z partnerem? Czemu by tak nie wejść w sen?:)

Zapisuj lęki i pomysłyJest ciemno, przyjemnie, zegar wskazuje północ, a Ty wciąż nie możesz zasnąć, bo rozmyślasz o tym, co odpisać na ostatniego mejla od szefa lub jak będzie wyglądało jutrzejsze spotkanie? Jeśli gonitwa myśli nie pozwala Ci zasnąć, obok łóżka połóż notatnik z długopisem i spisuj pomysły lub zmartwienia. Jak wyjaśnia Tony Schwartz w bestsellerze "Taka praca nie ma sensu" praktyka ta nazywa się profesjonalnie wyhamowywaniem niepokojów i stanowi skuteczny sposób na wyciszenie umysłu i dobry sen.

Przyjmij strategiczną pozycjęPrzetestuj spanie na niedominującej stronie ciała. Po co? Tłumaczy ekspert od snu Nick Littlehales: "Twój mózg lubi tę pozycję, gdyż czuje, że ciało znajduje się w bezpiecznym stanie - Twoja dominująca ręka i noga osłaniają i chronią Twoje genitalia, serce oraz inne narządy wewnętrzne". Gdyby więc w nocy przyszedł do Ciebie wróg, masz się czym obronić.


Oprócz tego, jak przekonuje Snoring&Sleep Apnea Association w tej pozycji spada prawdopodobieństwo wystąpienia czynników, które zakłócają sen, takich jak chrapanie i bezdech senny...

Zasypiaj jak HindusNie możesz zasnąć? Z pomocą może przyjść pranajama - starohinduska sztuka oddychania. Jak przekonuje nauczycielka jogi i medytacji Kasia Bem jeden prosty oddech, możliwy do wykonania dla każdego, bez konieczności przygotowań większych niż wydmuchanie nosa:), który fantastycznie przygotuje Cię do snu


Jak wykonać oddech Chandra Bhedana Pranajama - oddech wyciszający aktywność?

  • Palcem wskazującym zamknij prawą dziurkę nosa
  • Zrób wdech lewą dziurką
  • Zrób wydech prawą dziurką, zwalniając zamknięcie nozdrza
  • Zrób kolejny wdech lewą dziurką, zamykając prawą dziurkę

I tak 20 razy
Nie chcesz przed zaśnięciem liczyć baranów?


Psycholożka i coach pracująca ze snami Beata Karpowicz ma dla Ciebie propozycje medytacji, które możesz wykorzystać przed snem.

Zapisz się, aby pobrać PDFy. Pobierz i poproś ukochaną osobę, by przeczytała medytację lub nagraj ją i stosuj zamiast tabletki nasennej:)Chcesz budzić się po mistrzowsku?


Wykorzystaj wiedzę i doświadczenie Mistrzów Życia, których wypytaliśmy o ich rytuał poranny.


***
Redaktor
0

Usługi

Wykład, ćwiczenia i dyskusja
Warsztat Aktywnego Słuchania
Instytut Rozwoju Osobistego EUPHONIA
14-15 października 2017
510 zł
Praca z wewnętrznym dzieckiem
Wewnętrzne Dziecko — Powrót do Esencji z Vedantą Aspioti
Vedanta Aspioti
15-18 stycznia 2018
800 zł
Trening MBSR
8-Tygodniowy Trening Mindfulness
Maga Alicja Korbel
15 paź - 03 gru 2017
1 100 zł
Wyprawa
Let it go: odetchnij i odpuść
By The Way Coaching
24-28 kwietnia 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Magiczne Bali: zakochaj się w życiu
By The Way Coaching
15-22 lipca 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Zmysłowa Sri Lanka – rozwój ze szczyptą cynamonu
By The Way Coaching
18-26 stycznia 2018
Cena do ustalenia
Wyjazd "offline"
By The River: w poszukiwaniu równowagi
By The Way Coaching
12-15 października 2017
650 zł
Przygotowanie do akredytacji ICF, PCC
Program "Intuicyjny Coach"
Paulina Barnaś
23 paź - 18 wrz 2017
7 700 zł
[więcej usług]

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe
feedback
feedback